Судді КСУ Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко взяли участь у Міжнародному семінарі з питань конституціоналізму

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Судді КСУ Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко взяли участь  у Міжнародному семінарі з питань конституціоналізму

 

22 вересня 2017 року судді Конституційного Суду України Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко взяли участь у Міжнародному семінарі з питань конституціоналізму  «Конституційне тлумачення в порівняльному аспекті: концептуальні зміни, діалог суддів, європеїзація», що відбувся в м. Регенсбург (ФРН). Захід був організований професором Університету Регенсбурга Райнером Арнольдом та Вищою школою досліджень Східної та Південно-Східної Європи Мюнхенського (LMU) та Регенсбурзького університетів.

Міжнародний семінар став платформою  для обговорення проблем конституційного тлумачення всесвітньовідомими вченими та членами європейських і національних конституційних судів.

Тема семінару надзвичайно  актуальна для розвитку конституційного права, яке більше не є винятковим питанням національних правових порядків, а в значній мірі залежить від юриспруденції Європейського суду з прав людини та Суду Європейського Союзу. Крім того, транснаціональний судовий діалог сприяє все більшому зближенню конституційних концепцій в Європі. Це процес, який потребує уважного спостереження та вивчення, особливо в аспекті порівняльно-правових досліджень.

У заході взяли участь представники органів конституційного контролю таких країн, як Албанія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Італія, Косово, Польща, Румунія, Словаччина, Чехія,  Швеція.

Серед науковців, які долучилися до роботи семінару, були вчені з Університету Тузла (Боснія і Герцеговина), Університету Пітешті та Університету Сібіу імені Лучіана Блага (Румунія), Університету Перуджі та Болонського Університету (Італія), Еребруського університету (Швеція) тощо.

Захід відкрили професор Університету Регенсбурга Райнер Арнольд та  Президент Асоціації Європейського публічного права Евгеній Танчев (Болгарія).

Учасники заходу обговорили низку важливих проблем, що пов’язані з  конституційним тлумаченням. Зокрема, порівняння останнього з тлумаченням загального законодавства, критерії традиційного тлумачення і їх адаптацію до конституційного тлумачення, неписані конституційні норми як проблему інтерпретації, фундаментальні права людини та особливості їх інтерпретації, інтернаціоналізацію та Європеїзацію конституційного права, наслідки тлумачення тощо.

Виступ судді Конституцйного Суду України Станіслава Шевчука був присвячений ролі порівняльного права при інтерпретації конституційних положень. Він наголосив, що, виходячи з сучасних досягнень науки конституційного права, є три основних моделі використання компаративістських підходів до конституційної інтерпретації.

Перша модель – універсальна інтерпретація, яка базується на тому, що конституційні суди світу застосовують приблизно однакову сукупність конституційних норм. Крім того, сучасна конституційна юстиція спирається на застосування не лише норм і фундаментальних принципів конституційного рівня (наприклад, верховенства права і пропорційності), але й спільних конституційних цінностей (наприклад, свободи), захищати які покликані всі конституційні суди. Ці принципи мають трансцендентний (універсальний) характер тобто застосовуються через усі юрисдикції окремих країн.  

Друга модель торкається історичної інтерпретації, коли норми Конституції тлумачаться відповідно до історично сталого розвитку державних інституцій. Останні функціонують згідно з принципами верховенства права та базуються на історичному досвіді захисту конституційних прав і свобод.

Третя модель стосується діалогової інтерпретації або інтерпретації в діалозі.  У ній суди застосовують часто практику (прецеденти, важливі рішення) своїх колег при вирішенні аналогічних питань шляхом як прямого посилання або приховуваного запозичення основних ідей, що лежать в основі таких рішень. Особливу роль у Європі з приводу цієї інтерпретації відіграє практика Європейського суду з прав людини.               

Відповідно до програми заходів відбулася низка засідань, під час яких обговорювалися актуальні питання конституційного судочинства в європейських державах.  

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України