Судді Конституційного Суду України взяли участь у фахових зустрічах з конституційно-правової тематики

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

(ПРЕС-СЛУЖБА КСУ)

 

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

Судді Конституційного Суду України взяли участь у фахових зустрічах з конституційно-правової тематики

 

Делегація Конституційного Суду України у складі суддів Віктора Колісника, Віктора Кривенка, Ігоря Сліденка і Станіслава Шевчука взяли участь у фахових зустрічах з конституційно-правової тематики, які відбулися 20–23 листопада 2016 року в м. Бонн (ФРН). Захід був організований за сприяння і підтримки Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва.

Візит став продовженням традиційних українсько-німецьких зустрічей щодо обміну науково-методичним досвідом між органами конституційної юрисдикції обох держав. Програма заходу передбачала обговорення важливих теоретичних та практичних аспектів сучасного конституційного судочинства.

 У заході взяли участь, зокрема, представники Федерального Конституційного Суду Німеччини – професор, доктор Райнхард Гайєр (діючий суддя) та професор доктор Удо Штайнер (суддя у відставці), а також доктор Маттіас Хартвіг (Інститут ім. Макса Планка зарубіжного публічного права та міжнародного права, м. Гейдельберг) та директор Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва – Вероніка Келлер-Енгельс, яка з вітальним словом звернулася до української делегації.

У перший день зустрічей судді Конституційного Суду України розповіли німецьким колегам про стан конституційної реформи в Україні та пов’язані з нею нові повноваження органу конституційної юрисдикції в Україні.  У продовж розмови між сторонами відбувся фаховий обмін на тему «Конституційний Суд як охоронець демократичного конституційного ладу», де обговорювалися питання основоположних підходів та принципів Федерального Конституційного Суду Німеччини, сформованих ним під час вирішення справ, які пов’язані з правовою охороною демократичного конституційного ладу. Конституціоналісти обох країн торкнулися також питання виправданості відмови Конституційного суду розглядати певні питання, у зв’язку з посиланням на доктрину політичного питання (або з огляду на політичну доцільність) та можливостей мінімізації ризиків  зловживання нею.

Наступною темою дискусії сторін стало «Співвідношення практики Європейського Суду з прав людини та правових позицій Федерального Конституційного Суду Німеччини і Конституційного Суду України». У рамках її обговорення німецькі колеги розповіли про вплив практики ЄСПЛ на підходи Федерального Конституційного Суду під час вирішення ним різних категорій справ та підготовки відповідних рішень.

Також учасники заходу звернулися до проблем, які виникають у діяльності Федерального Конституційного Суду у зв’язку із використанням практики ЄСПЛ, зокрема, в частині рішень, котрі дисонують з практикою ЄСПЛ чи навіть прямо їй суперечать. Крім того, німецька сторона поділилися власним досвідом звернення до цієї європейської інстанції з метою з’ясування позиції ЄСПЛ щодо справ, які розглядає Федеральний Конституційний Суд. Не залишилося поза увагою присутніх і питання тлумачення змісту «дружнього ставлення до міжнародного права» у практиці обох судів. 

Другий день фахових зустрічей було присвячено темі «Організація роботи конституційних судів у зв’язку з набуттям Конституційним Судом України нових повноважень в рамках конституційної реформи». Українських суддів зацікавив досвід німецьких колег, коли кожен суддя Федерального Конституційного Суду має 4 наукових асистенти, які можуть так би мовити “прикомандируватися” до суду на строк 2–4 роки зі збереженням за ними основного місця роботи в навчальному закладі. Крім того, приймаюча сторона розповіла про власний досвід функціонування утворених у складі суду колегій (із 3-х суддів) для попереднього розгляду та вирішення, по суті, будь-яких питань конституційного провадження і, насамперед, конституційних скарг. 

По завершенню зустрічей сторони висловили взаємні сподівання стосовно перспектив подальшої конструктивної співпраці і продовження  регулярних фахових бесід у такому ж форматі.

 

.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України