ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
Судді КСУ Станіслав Шевчук та Сергій Вдовіченко зустрілися з представниками Ради Європи
27 квітня 2015 року відбулася зустріч суддів Конституційного Суду України Станіслава Шевчука (голова Постійної комісії Конституційного Суду України з міжнародних зв`язків) та Сергія Вдовіченка з представниками Ради Європи, в рамках реалізації положень проекту Ради Європи «Підтримка реформи системи суддівської відповідальності в Україні». У зустрічі взяли участь керівник Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Генерального Директорату прав людини та верховенства права Ханне Юнкер і менеджер згаданого проекту Ради Європи – Андрій Кавакін.
Предметом обговорення сторін була низка питань стосовно конституційної реформи в Україні, незалежності та ефективності судової системи й виконань судових рішень, шляхів збільшення рівня довіри громадян до правосуддя, а також необхідності запровадження інституту конституційної скарги.
Станіслав Шевчук відзначив, що єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні зацікавлений у співпраці з Радою Європи і підготував деякі пропозиції щодо залучення Конституційного Суду України до Плану дій для України на 2015–2017 роки. «Судовий захист демократії та прав людини має велике значення. Тому нам потрібно контактувати з Радою Європи і ми приділяємо велику увагу цьому співробітництву», – підкреслив суддя.
Голова Постійної комісії Конституційного Суду України з міжнародних зв`язків також акцентував увагу на запровадженні в Україні інституту конституційної скарги, як важливого механізму захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина. Він зауважив, що особливо важливим є наближення Конституції України до пересічного українця для того, щоб кожен громадянин знав, що його права будуть захищені саме в нашій державі.
У свою чергу, суддя Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко додав, що перед запровадженням конституційної скарги потрібно провести роз’яснення для громадян. «Ми підтримуємо введення інституту конституційної скарги та вважаємо необхідним дослідити проблеми, які можуть виникнути у зв’язку з введенням цього інституту», – зазначив суддя.
Також Сергій Вдовіченко звернув увагу на деякі аспекти здійснення правосуддя судами загальної юрисдикції. «На жаль, поки що суди загальної юрисдикції займають здебільшого позитивістську позицію», – зазначив він. Суддя наголосив, що важливо концептуально змінити підходи при вирішенні судових спорів судами загальної юрисдикції, щоб вони ширше застосовували норми Конституції, принцип верховенства права, особливо коли формальне застосування закону може передбачати несправедливе вирішення спору.
Керівник Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Генерального Директорату прав людини та верховенства права Ханне Юнкер відмітила серйозний підхід до зустрічі зі сторони Конституційного Суду України. Вона додала, що встановлення ефективної системи фільтрування конституційних скарг слугуватиме якісному захисту конституційних прав та свобод і запропонувала залучити експертів з країн, які вже проходили цей шлях.
На завершення зустрічі Станіслав Шевчук висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю й успішну реалізацію всіх спільних намірів.