Судді Конституційного Суду України Олександр Тупицький та Наталя Шаптала взяли участь у 19-й щорічній Міжнародній конференції суддів (IJC)

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

     КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

Судді Конституційного Суду України Олександр Тупицький та Наталя Шаптала взяли участь у 19-й щорічній Міжнародній конференції суддів (IJC)

        

Судді Конституційного Суду України Олександр Тупицький та Наталя Шаптала в період з 17 по 22 травня 2016 року на запрошення Фонду сім'ї Фертів, юридичного факультету Мічиганського університету та Міжнародного фонду виборчих систем за сприяння ОБСЄ взяли участь у 19-й щорічній Міжнародній конференції суддів (IJC), що відбулася у місті Вашингтон (округ Колумбія, США).

У роботі конференції взяли участь представники більш як 100 органів конституційних юрисдикцій та спеціалізованих судових інституцій з понад 60 країн  світу, зокрема, В'єтнаму, Гаяни, Данії, Єгипту, Індії, Канади, Косово, Ліми,  Мавританії, Папуа-Нової Гвінеї,  Пакистану, Перу, Польщі, Беніну, Румунії, США, Хорватії, Філіппін тощо, а також представники Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй, програми «Справедливість і верховенство права, світова практика управління» Світового Банку, наукових і навчальних закладів США та інших країн світу.

Цього року основною темою обговорення стали теоретичні і практичні питання, пов’язані з незалежністю судової влади та досвід різних країн у встановленні та зміцненні верховенства права і незалежних судових систем. Актуальність даної проблеми є беззаперечною, адже незалежність судової влади є однією з вагомих демократичних засад суспільства, реалізація якої – важлива умова побудови правової держави.

Конференція включала в себе спеціальне засідання, яке складалося з двох панельних дискусій, та чотирьох тематичних засідань, в роботі яких взяли участь як делегати конференції, так і представники судових органів та державні посадові особи Сполучених Штатів Америки.

Зі вступним словом до учасників конференції звернулися представник Фонду Фертів, Член ради директорів Міжнародного фонду виборчих систем Фредерік П. Ферт та декан юридичного факультету Мічиганського університету Марк Вест, які привітали гостей та подякували їм за участь у заході. Вони наголосили, що кожен учасник конференції робить свій важливий внесок у досягнення її цілей.

Під час спеціального засідання учасники обговорили питання, що торкалися зміцнення верховенства права у сфері судочинства. Обговорили ініціативи забезпечення верховенства права, спрямовані на зміцнення ролі та незалежності судової системи. Дискусія включала питання організації боротьби з корупцією та надмірним стороннім  впливом в судових системах, впровадження найкращих практик в просуванні судової незалежності. Обговорення були також зосереджені на тому, як громадянське суспільство може сприяти незалежності та прозорості діяльності судової системи, у тому числі при розробці кодексів судової етики, поліпшенні підготовки суддівських кадрів.

У рамках першого засідання, темою якого були питання функціонування судової адміністрації та питання управління навантаженням, розглядалися структурні елементи незалежної судової влади, в тому числі фінансові, організаційні та політичні, а також наслідки перевантаження судів та методи підвищення ефективності їх роботи. Зокрема, учасники обговорили переваги та недоліки різних методів фінансування судової влади, стратегії управління робочим навантаженням, у тому числі обов'язкові та дискреційні звернення до суду, альтернативне вирішення спорів, використання пілотних проектів, роль реєстрів та юридичних клерків в вирішенні  сучасних викликів існуючих в судових органах.

Від Конституційного Суду України з доповіддю на тему: «Роль Конституційного Суду України в забезпеченні незалежності судової гілки влади: політичний та фінансовий аспекти» виступив суддя Конституційного Суду України Олександр Тупицький.

У промові були окреслені загальні відомості щодо місця і ролі Конституційного Суду України у системі державного устрою, кола його повноважень, а також деяких особливостей природи його актів. Крім цього, у доповіді йшлося про структурні елементи незалежної судової влади, у тому числі фінансові, організаційні та політичні. Базуючись на практиці Конституційного Суду, Олександр Тупицький розповів про її вплив на забезпечення фінансової та політичної незалежності судової влади в Україні.

Завершуючи свою доповідь, суддя сформулював висновки щодо вагомості та необхідності впливу Конституційного Суду на забезпечення незалежності судової гілки влади, оскільки певні загрози цій незалежності в Україні і зараз залишаються актуальними.

Головними питаннями другого засідання були проблеми захисту індивідуальних прав.  Це засідання вивчало джерела індивідуальних прав, в т. ч. прав політичних, етнічних та релігійних меншин, відносини політичного, законодавчого і судового процесів у захисті таких прав.

Третє засідання торкалося прозорості та судової аргументації рішень. Присутні обговорили обсяг обґрунтування судового рішення. Теми виступів включали розгляд та обговорення питань щодо надання письмових висновків, наслідків попередніх рішень у певних справах, ролі та місця окремих думок при прийнятті суддями рішень, а також питання взаємодії судів із засобами масової інформації щодо роз’яснень судових рішень тощо.

В рамках цього засідання виступила суддя Конституційного Суду України Наталя Шаптала, яка звернула увагу учасників конференції на те, що питання обґрунтування судового рішення має дуже важливе значення оскільки, воно має бути всебічним, повним та обґрунтованим відносно поставлених в зверненні питань, але не може бути безмежним та перенавантаженим. При цьому суддя навела деякі приклади занадто широкого обґрунтування актів Конституційного Суду України, що в подальшому мало певні негативні наслідки.

Крім того, Наталя Шаптала наголосила на тому, що робота Конференції виявила наявність практично однакових проблем, які виникають в  діяльності органів конституційної юрисдикції різних країн світу.

З огляду на це суддею було запропоновано на наступній конференції обговорити питання щодо можливості прийняття підсумкового документу за результатами роботи конференції.

Під час четвертого засідання учасники обговорили кодекси судової етики та поведінки судді. Дискусія включала аспекти, які мають бути враховані при розробці таких кодексів, доцільність прийняття міжнародного модельного кодексу поведінки суддів, а також вплив Бангалорських принципів судової поведінки на прийняття цих кодексів.

В рамках візиту судді Конституційного Суду України Олександр Тупицький та Наталя Шаптала відвідали Посольство України в США, зустрілися з послом Валерієм Чалим та вшанували покладанням квітів  пам’ять Тараса Шевченка, пам'ятник якому відкрили у Вашингтоні  в 1964 році.

Також українська делегація взяла участь у заході, який відбувся у Верховному Суді США, де під час офіційного прийому від імені Фонду сім’ї Фертів та Голови Верховного Суду США Дж. Робертса обговорювалися питання, що становили спільний інтерес для європейських та американських суддів.

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України