Судді Конституційного Суду України Микола Мельник та Сергій Сас взяли участь у Міжнародній конференції з нагоди 25-ї річниці державної незалежності Киргизстану

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

  КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

Судді Конституційного Суду України Микола Мельник та Сергій Сас взяли участь у Міжнародній конференції з нагоди 25-ї річниці державної незалежності Киргизстану

 

Судді Конституційного Суду України Микола Мельник та Сергій Сас 9–10 червня 2016 року взяли участь у Міжнародній конференції «Місце і значення органу конституційного контролю в ефективному функціонуванні системи стримувань і противаг між гілками державної влади», що відбувалася у Киргизькій Республіці.

Захід організований Конституційною палатою Верховного суду Киргизької Республіки за підтримки проекту Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй в Киргизстані.

У конференції взяли участь голови та судді конституційних судів Азербайджану, Латвії, Литви, Таїланду, Монголії, Вірменії, Білорусі, Болгарії, Індонезії, Казахстану, Киргизії, Кореї, Таджикистану, Узбекистану, Росії, Хорватії, Румунії, Турції, України, а також експерти Венеціанської Комісії Ради Європи, представники державних органів, наукових кіл, міжнародних організацій та експерти. У роботі заходу також взяв участь Надзвичайний і Повноважений посол України у Киргизькій Республіці Микола Дорошенко.

Метою конференції став обмін досвідом та думками про практику і тенденції розвитку конституційного контролю в системі стримувань і противаг.

Відкрив конференцію Голова Конституційної палати Верховного суду Киргизької Республіки Мукамбет Касималієв зазначивши, що тема конференції є дуже актуальною для всіх демократичних країн, і Киргизстан не є в цьому списку винятком. «Проведення конференції в Киргизстані, що має міжнародне значення і присвячене місцю і змісту органів конституційного контролю в ефективній реалізації системи стримувань і противаг між гілками державної влади для нас дуже важливо і відповідально» - додав він.

Зі вступним словом до учасників конференції також звернулися керівник Апарату Президента Киргизької Республіки Фарід Ніязов, який зачитав привітання Глави держави учасникам міжнародної конференції. "Символічно, що настільки представницька і важлива за змістом конференція проходить в рік 25-річчя державної незалежності Киргизстану. За цей час наша країна пройшла важкий, повний драматизму шлях до побудови демократії і правової держави. На жаль, не завжди Конституційний Суд виконував високу місію, яка властива органу конституційного контролю в демократичній державі", – йшлося у привітанні Президента Киргизької Республіки Алмазбека Атамбаєва.

Президент КР підкреслив, що Конституційна палата Верховного суду Киргизької Республіки – важлива складова системи державного устрою та її діяльність прямо пов'язана з проведенням демократичних реформ і втіленням в життя ідей правової держави. Він побажав усім учасникам плідної роботи та успіхів у здійсненні високої місії в своїх країнах, висловивши впевненість, що зустрічі, обговорення і обмін досвідом будуть сприяти вдосконаленню діяльності органів конституційного контролю.

Координатор програм ПРООН в Киргизстані Олександр Кашкарьов, вітаючи учасників від імені Програми розвитку ООН наголосив на важливості теми конференції, і тому, що принцип поділу гілок влади є одним з головних принципів правової держави, що підтримується, в тому числі ООН. «Роль конституційних судів як стражів закону істотно зростає. Важко переоцінити ту роботу, яку органи конституційного контролю роблять у зміцненні верховенства права, в підтримці системи конституційних балансів, в формуванні правової культури населення, в правильному тлумаченні Конституції. Вони допомагають вирішувати владні конфлікти, знаходити довгострокові і стійкі саме правові, а не політичні, рішення», - зазначив він.

У рамках роботи конференції з тематичними доповідями виступили міжнародні учасники, депутати Жогорку Кенеша КР, експерти і представники наукових кіл.

Депутат Жогорку Кенеша Киргизької Республіки, член Комітету з конституційного законодавства, державного устрою, судово-правових питань та Регламенту Жогорку Кенеша Киргизької Республіки Чолпон Джакупова наголосила на тому, що Конституційна Палата недостатньо активно реагує на проблеми, які її оточують. За її словами, орган не зробив жодної заяви в 2015 році, коли на громадське обговорення винесли проекти законів про внесення змін до конституції. Пропоновані зміни стосувалися декількох питань: призначень глав місцевих органів, депутатської недоторканності, а також зміни статусу і повноважень конституційного суду.

Також депутата турбує низька, на її думку, доступність правосуддя для громадян. Вона розповіла, що більшість звернень до Конституційного Суду отримують відмову від розгляду.

Однак в цьому немає нічого дивного, запевнив депутата Голова Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдис Лавіньш. За його даними, в Латвії число прийнятих до розгляду заяв ще менше. «За 2015 рік ми отримали більше 300 заяв і лише близько 10% містять всі необхідні елементи і можуть бути підставою для порушення конституційної справи», - зізнався він.

Суддя Конституційного Суду України Сергій Сас зауважив, що ключовим моментом, що визначає унікальну роль конституційного суду в процесі балансування державної влади, є функція здійснення в державі конституційного контролю - оцінка дій органу влади або виданих ним актів обов'язкового значення на предмет їх відповідності Конституції і винесення відповідного вердикту. «І якщо щодо дії або акта суб'єкта влади виноситься вердикт про їх неконституційність, це є висновок про їх нікчемність, їх нульове правове і соціальне значення» - продовжив суддя.

 Голова Конституційного суду Азербайджану Фархад Абдуллаєв, розповідаючи про роль конституційної юстиції в захисті цінностей верховенства закону позначив важливість органів конституційного контролю в системі охорони та захисту Конституції, де конституційний суд, який вирішує виключно питання права є поза політикою і не є суб'єктом політичних відносин.

 У свою чергу член Венеціанської комісії Ради Європи Володимир Гросу відмітив, що конституційна юстиція - незамінний елемент в підтримці в робочому стані системи стримувань і противаг конституційної демократії і коли інші державні органи допускають публічні напади на органи конституційного контролю, незалежність, об'єктивність і нейтралітет даного інституту знаходиться під загрозою. «Якщо владні органи публічно висловлюють свою незгоду з рішеннями органів конституційного контролю, вони повинні ясно дати зрозуміти, що рішення судів буде виконано, незважаючи на їх незгоду. Венеціанська комісія засуджує подібні практики, які не відповідають принципам верховенства права та поділу влади», – додав він.

На засіданні конференції суддя Конституційного Суду України М.Мельник виступив із доповіддю, яка була присвячена ролі і значенню Конституційного Суду України у забезпеченні функціонування системи стримувань і противаг між гілками державної влади України. Він, зокрема, зупинився на теоретичній характеристиці принципу розподілу влад, зробив короткий аналіз рішень Конституційного Суду України, які стосуються повноважень органів влади, виділивши види компетенційних спорів, які довелося вирішувати Конституційному Суду України.

У виступі було наголошено, що компетенційні спори – не єдиний спосіб «включення» Конституційного Суду України у функціонування системи стримувань і противаг. Ще одним з таких способів є надання ним висновків на законопроекти про внесення змін до Конституції України на відповідність базовим принципам і нормам Основного Закону України. У цьому зв’язку учасників конференції було поінформовано про конституційну реформу, яка відбувається в Україні, і яка певною мірою стосується системи стримувань та противаг між різними гілками влади. Було зазначено, що Конституційний Суд України дав висновки на три законопроекти щодо змін до Конституції України, які стосуються депутатської та суддівської недоторканності, децентралізації влади та правосуддя.

Судді Конституційного Суду України Микола Мельник та Сергій Сас також взяли участь у дискусії з питань, які були предметом обговорення на конференції.

У рамках заходу суддя Конституційного Суду Литовської Республіки Пранас Куцоніс анонсував проведення Четвертого Конгресу Всесвітньої конференції з конституційного правосуддя, яка відбудеться у вересні 2017 року у м. Вільнюс.

Підвівши підсумки конференції, Мукамбет Касималієв висловив подяку учасникам конференції за участь, доповідачам за виступи, а учасники у свою чергу одноголосно відзначили високий рівень організації та актуальність теми конференції, і особливе місце органів конституційного контролю в системі стримувань і противаг між гілками державної влади, без якого неможлива побудова правової та демократичної держави.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України