Суд розглядав справи за двома конституційними скаргами В’ячеслава Плескача, який оспорює окремі приписи ЦПК України щодо перегляду за виключними обставинами рішення, постанови, ухвали суду, якими закінчено розгляд справи

Версія для друку

1 травня, 2024

Другий сенат Суду 1 травня 2024 року на відкритій частині двох пленарних засідань у формі письмового провадження розглядав справи за двома конституційними скаргами Плескача В’ячеслава Юрійовича щодо конституційності частини першої статті 423 Цивільного процесуального кодексу України (далі – Кодекс).

Відповідно до частини першої статті 423 Кодексу „рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами“.

Судді-доповідачі у цих справах Віктор Городовенко та Галина Юровська під час пленарних засідань виклали зміст конституційних скарг та обґрунтування заявника.

В’ячеслав Плескач звернувся до Конституційного Суду України з клопотаннями перевірити на відповідність Конституції України частину першу статті 423 Кодексу „щодо неможливості перегляду ухвали суду про відмову у відкритті касаційного провадження за виключними обставинами у зв’язку із визнанням неконституційним за рішенням Конституційного Суду України застосованого в ній закону“.

Заявник вважає, що „виключення законодавцем ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження з числа актів, які можуть бути переглянуті за виключними обставинами у випадку визнання закону неконституційним за рішенням Конституційного Суду України, є порушенням <…> конституційних прав на доступ до суду і доступ до КСУ із конституційною скаргою ‒ оскільки це обмежує <…> в праві домагатися відновлення конституційної законності у судовій справі, де було порушено <…> права і свободи через застосування неконституційного закону“.

Він твердить, що було порушено не лише його „конституційне право на конституційну скаргу“, а й – „право на доступ до суду… оскільки обмеження … в праві на перегляд за виключними обставинами судового рішення, ухваленого судом із застосуванням закону, що визнаний неконституційним за рішенням Конституційного Суду України, призвело до обмеження … в праві на доступ до суду касаційної інстанції“.

Після дослідження матеріалів цих двох справ на відкритій частині пленарних засідань Другий сенат перейшов до закритої частини пленарних засідань.

Відеозапис пленарного засідання (суддя-доповідач Галина Юровська): https://sv1.ccu.gov.ua/video.
Відеозапис пленарного засідання (суддя-доповідач Віктор Городовенко): https://sv1.ccu.gov.ua/video.

 

Суддя-доповідач у справі Галина Юровська;
суддя-доповідач у справі Віктор Городовенко (праворуч)

Під час пленарного засідання Другого сенату

Суддя-доповідач у справі Віктор Городовенко

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України