СУД ПРОТИ СУДУ – ЯК ПРОЙШЛО ЗАСІДАННЯ КСУ ЩОДО КОНСТИТУЦІЙНОСТІ СТВОРЕННЯ ВАКС – СЮЖЕТ

Версія для друку

Серед основних ініціаторів розгляду – депутати від "Опозиційної платформи – За життя"

Суд проти суду. Сьогодні пройшло засідання Конституційного суду, який розглядав на дотримання основного закону саме створення Вищого антикорупційного суду. Про це установу запитують народні депутати, переважна більшість із "Опозиційної платформи за життя". Про логіку та можливі мотиви авторів запиту, а також чи є шанси в Антикорупційного суду опинитися у статусі "Антиконституційного" – розібралися журналісти "5 каналу". відео

Топ-посадовці не дуже люблять переступати поріг Вищого антикорупційного суду. За дебютний рік тут винесли 16 вироків, лише один із них – виправдальний, а шість – пов'язані з реальними тюремними ув'язненнями. І чи скасується ця продуктивність – залежить усе від іншого суду – Конституційного.

49 народних депутатів, більшість з яких з "Опозиційної платформи за життя", вимагають визнати Антикорупційний суд неконституційним. Ще до розгляду подання настрій служителям Феміди попсував представник президента. Позаяк нагадав про конфлікт інтересів - нині НАЗК перевіряє декларації всіх суддів Конституційного суду. Якщо виявлять порушення, то відповідати їм доведеться якраз у Вищому антикорупційному суді.

"Перевірки щодо переважної більшості суддів конституційного суду є триваючими, тому я вважаю, що є конфлікт інтересів для усього суду, який не може розглядати цю справу", – заявив представник президента в КСУ Федір Веніславський. 

Голова КСУ Олександр Тупицький закликав Веніславського розмовляти юридичною мовою і заявляти про відвід кожному судді окремо.

Судді і відвід не взяли, і розгляд не відклали. Тому один із авторів подання на пальцях пояснює, чому ВАКС став для "ОПЗЖ" кісткою у горлі.

"Що таке особливість? це не такий, як усі, у нас є система судів. Цей – відрізняється, який має якусь винятковість. Ось це моя задача – довести суду, до суспільства, що є таке. Це – винятковий суд і він "вредоносний" для нашого суспільства", – заявив нардеп Василь Німченко.

Єдине, що відрізняє Антикорупційний від інших судів – на лаві підсудних можуть опинитися і президент, і прем'єр, і урядовці, і народні депутати. Збитки мають перевищити мільйон гривень. А розслідують корупційні оборудки НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

"Підстав вважати особливим вищий антикорупційний суд немає. це спеціалізований суд, який діє відповідно до спеціалізованого процесуального законодавства, яке діє в Україні", – сказала представниця ВР в КСУ Ольга Совгиря.

А голова ВАКС Олена Танасевич зазначає, що суд першої інстанції застосовує ту саму процедуру, використовує ті самі стандарти доведення, вирішує речі по суті пред'явленого звинувачення за тими самими критеріями, що і будь-який суд кримінальної юстиції.

"Опозиційна платформа за життя" бомбардує конституційними поданнями й інші антикорупційні органи.

"Вони демонструють, цілеспрямовану боротьбу з антикорупційними органами загалом. мова йде і про НАБУ, і про НАЗК, і про ДБР. це є неприпустимим, оскільки це підриває і, втому числі зобов'язання, які взяла на себе Україна і перед європейським співтовариством по асоціації і так далі", – каже Федір Веніславський.

Леся Головата, Анна Несевра, "5 канал"

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2022 Конституційний Суд України