Суд перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі щодо конституційності окремих положень Виборчого кодексу України

Версія для друку

 

Суд перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі щодо
конституційності окремих положень Виборчого кодексу України

 

Велика палата Конституційного Суду України 20 травня на відкритій частині пленарного засідання у формі усного провадження розглядала справу за конституційним поданням 45 народних депутатів України, які звернулися до Суду з клопотанням перевірити на конституційність статті 133-191, підпункт 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Виборчого кодексу України (далі – Кодекс).

Під час судового засідання суддя-доповідач у справі Володимир Мойсик виклав зміст конституційного подання.

Суддя-доповідач повідомив, що автори клопотання звернулися до КСУ щодо перевірки на відповідність Конституції України вказаних приписів Кодексу. Зокрема, щодо конституційності статей 133-191, що структурно утворюють Книгу третю «Вибори народних депутатів України» Кодексу, яка регулює підготовку та проведення виборів народних депутатів України.

За словами Володимира Мойсика, у конституційному поданні заявники обстоюють позицію, що оспорювані положення Кодексу не відповідають низці статей Конституції України.

Автори клопотання стверджують, що запроваджена Кодексом „зміна системи виборів народних депутатів України зі змішаної (пропорційно-мажоритарної) на виключно пропорційну систему“ порушила конституційний принцип юридичної визначеності, який є одним із елементів принципу верховенства права, закріпленого в статті 8 Конституції України, а також засадничі принципи права, позбавила легітимних очікувань та передбачуваної стабільності виборчого законодавства.

Народні депутати України вказують, що скасування мажоритарної системи відносної більшості позбавило громадян України права на самовисування на виборах народних депутатів України – права „самостійно, ґрунтуючись виключно на власному волевиявленні, балотуватися на виборах народних депутатів України“, що обмежило гарантоване Конституцією України право громадян вільно обирати і бути обраними.

Заявники також зазначають, що закріплення виключного права висування кандидатів у народні депутати України лише за політичними партіями „містить ознаки узурпації влади та її монополізації політичними партіями“, оскільки „лише партії вирішують за кого голосувати на виборах народних депутатів України“ і “громадянин України не може самостійно реалізувати своє конституційно гарантоване право бути обраним та, як наслідок, не може вільно обирати…“.

За словами судді-доповідача до органів державної влади, наукових та навчальних закладів було направлено запити для висловлення позиції щодо питань, порушених у конституційному поданні. Зокрема, до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України, Центральної виборчої комісії, Всеукраїнської громадської організації „Комітет виборців України“, Всеукраїнської громадської організації „Громадська мережа «ОПОРА»“, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України,  а також спеціальним радникам КСУ.

Під час пленарного засідання Суд заслухав пояснення учасників конституційного провадження щодо предмета конституційного контролю, а саме: представника суб’єкта права на конституційне подання, народного депутата України Антона Яценка, постійного представника Верховної Ради України у Конституційному Суді України Ольги Совгирі та представника Президента України у Конституційному Суді України Федора Веніславського.

Свою позицію також виклали залучені учасники конституційного провадження – Міністр юстиції України Денис Малюська, Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Аліна Загоруйко, народний депутат України V, VІ скликань, керівник  Громадської організації „Ліга виборців“ Юлія Ковалевська, Голова правління Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа „ОПОРА“» Ольга Айвазовська, представник неприбуткової міжнародної організації „Міжнародна фундація виборчих систем (IFES), старший експерт IFES з юридичних питань Денис Ковриженко, народний депутат України ІІІ, ІV, V, VІ скликань, доктор юридичних наук Юрій Ключковський,  заступник Голови Центральної виборчої комісії у 2007–2018 роках Андрій Магера, Голова Комітету з питань верховенства права недержавної некомерційної професійної організації „Національна асоціація адвокатів України“, експерт Спільного проєкту Ради Європи та Європейського Союзу „Сприяння ефективному функціонуванню державних установ та державного управління“ Марина Ставнійчук.

На засіданні представник Президента України у Конституційному Суді України Федір Веніславський і постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Ольга Совгиря  висловили клопотання щодо закриття конституційного провадження у цій справі. Заявлене клопотання буде розглянуто на закритій частині пленарного засідання.

Дослідивши матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання, Суд перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.

Переглянути відкриту частину пленарного засідання можна на офіційному вебсайті Конституційного Суду України у рубриці "Архів відеотрансляцій засідань".

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2023 Конституційний Суд України