Станіслав Шевчук: «Європейський напрямок розвитку країни – це не лише питання членства в ЄС, а передусім, питання ідентичності Українського народу»

Версія для друку

Станіслав Шевчук: «Європейський напрямок розвитку країни – це не лише питання членства в ЄС, а передусім, питання ідентичності Українського народу»

13.12.2018

12 грудня у Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Суду Станіслава Шевчука зі Спеціальним представником Генерального секретаря Ради Європи в Україні Режісом Брійя.

У заході також взяла участь Старший політичний радник Офісу Спеціального представника Генерального секретаря Ради Європи в Україні Оксана Пашенюк.

На початку діалогу Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук висловив співчуття французькому народу у зв’язку з подіями, що сталися в м. Страсбург 11 грудня 2018 року.

Захист прав людини, зазначив Станіслав Шевчук, є пріоритетом для Конституційного Суду України. Голова Суду наголосив на позитивних змінах у конституційному судочинстві країни, що знайшли своє відображення в ухвалених Конституційним Судом України рішеннях. У цьому контексті цікавим є Рішення Конституційного Суду України, яким Суд визнав неконституційними положення частини першої статті 294 та положення статті 326 Кодексу України про адміністративні правопорушення. КСУ фактично визнав неконституційним приведення до негайного виконання постанов місцевих судів про застосування стягнення у вигляді адміністративного арешту та обмеження права на апеляційне оскарження таких постанов. У своєму Рішенні Суд вказує, що оспорювані положення Кодексу знижують ефективність судового захисту на стадії апеляційного перегляду справ про адміністративні правопорушення, за які призначено адміністративний арешт, чим звужують зміст прав, гарантованих частиною третьою статті 8, частинами першою, другою статті 55, пунктом 8 частини другої статті 129 Основного Закону України.

Важливим в аспекті захисту прав людини також є Рішення у справі щодо неконституційності частини шостої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, яким Конституційний Суд України заборонив Міністерству юстиції України розслідувати злочини, скоєні всередині системи. У цьому Рішенні, зазначив Голова Суду, КСУ визнав, що крім негативного обов’язку держави – не порушувати права людини, є ще й позитивний її обов’язок – забезпечувати захист прав людини, зокрема, шляхом ефективного та незалежного слідства.

Очільник Суду звернув увагу на рішення КСУ, якими було визнано неконституційними закони вцілому через порушення процедури їх розгляду та ухвалення, зокрема, «мовний» закон та закон про референдум. Так, Голова Суду зазначив, що Закон України «Про референдум» був інструментом узурпації влади, що, на його переконання,  є недопустимим у державі, яка керується Конституцією.

Актуальним, на думку Станіслава Шевчука, є Висновок у справі щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору Конституції України. «Європейський напрямок розвитку країни – не питання членства в ЄС, це питання ідентичності Українського народу, тобто шлях, яким буде рухатися країна», – наголосив промовець.

За словами Голови Суду, найчастіше перед Конституційним Судом України постають питання захисту соціальних прав, питання конституційності окремих положень КПК та захист права на апеляцію.

В якості прикладу Станіслав Шевчук розповів про Рішення, яким КСУ відновив соціальні гарантії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. У Рішенні зазначається, що пільги, компенсації та гарантії є особливою формою відшкодування завданої шкоди вказаній категорії громадян, а тому скасування чи обмеження цих пільг, зниження рівня їх соціального забезпечення, фактично, є відмовою держави від її зобов’язань, передбачених Конституцією України.

Конституційний Суд України, як зазначив промовець, розділяє пільги передбачені Конституцією України та законами. «Держава може корегувати свої виплати в залежності від фінансової спроможності, однак пільги, компенсації і гарантії, передбачені Конституцією України, не можуть бути скасовані законами», – підкреслив він.

Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні Режіс Брійя подякував Голові КСУ за висловлену підтримку у зв’язку з подіями, що відбулися у м. Страсбург та зазначив, що ситуація залишається напруженою. «Це був шок для всіх нас», – додав він.

Режіс Брійя зауважив, що рішення Конституційного  Суду України є дійсно важливими, особливо у питаннях захисту прав людини. «Пріоритети Конституційного Суду України переплітаються з принципами роботи Ради Європи», – наголосив промовець. Особливо цікавими, на думку гостя, є рішення у справах, що стосуються соціальних питань. «Захист соціальних прав є важливим завданням, особливо в складні часи, що переживає Україна сьогодні», – додав він.

На завершення зустрічі, співрозмовники відзначили багаторічне плідне співробітництво між Конституційним Судом України та Радою Європи, подякували за цікаву зустріч та висловили сподівання на подальшу співпрацю.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України