Станіслав Шевчук: «Основна мета Конституційного Суду України – справедливі, якісно аргументовані рішення»
25.06.2018
У Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука та судді Суду Віктора Городовенка з Надзвичайним та Повноважним Послом Австрії в Україні Герміне Поппеллер.
Голова КСУ Станіслав Шевчук акцентував увагу на позитивних змінах, що відбуваються у Конституційному Суді України останнім часом. Очільник Суду розповів про новації Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 року. Одним із досягнень Закону, на його думку, стало запровадження конкурсного відбору, що зміцнило гарантії незалежності суддів. Промовець наголосив, що за новою процедурою вже призначено трьох суддів (за квотою З’їзду суддів України та за квотою Президента України). «Ми чекаємо призначення ще двох суддів за квотою парламенту», – додав він. Станіслав Шевчук зазначив, що Президентом України було створено комісію із висококваліфікованих фахівців, які професійно виконали своє завдання, а Глава держави призначив суддями перших за рейтингом кандидатів.
Найбільшим досягненням конституційної реформи, на думку промовця, є запровадження інституту конституційної скарги. Таким чином, наголосив він, людина отримала змогу безпосередньо звернутися до Конституційного Суду України з метою захисту своїх конституційних прав, порушених законом. Голова Суду поінформував, що для розгляду конституційних скарг було створено два сенати, кожен з яких складається з дев’яти суддів. Велика палата, додав він, розглядає конституційні подання та конституційні звернення, а також конституційні скарги, у разі відмови Сенату від розгляду справи на розсуд Великої палати.
Очільник Суду також наголосив, що Конституційний Суд України вже має перший досвід розгляду конституційних скарг. За його словами, по дванадцяти з шестисот поданих скарг було відкрито провадження, що свідчить про недостатнє розуміння громадянами суті цього інституту. Він пояснив, що конституційна скарга має містити обґрунтування тверджень щодо неконституційності конкретного закону (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, зазнало порушення внаслідок застосування цього закону.
Станіслав Шевчук розповів про деякі рішення Конституційного Суду України, зокрема у справах про неконституційність мовного закону та закону про референдум. «Закон «Про засади державної мовної політики» фактично є фейковим, адже його було ухвалено за 45 секунд. Не можуть так прийматися закони у правовій державі», – зазначив промовець.
Ще одним актуальним питанням, на думку Станіслава Шевчука, залишаються соціальні виплати та пільги. Зокрема, це стосується виплати пенсій на тимчасово окупованих територіях. Голова Суду наголосив, що пенсії мають бути виплачені у будь-якому випадку, та як приклад, навів одну зі справ Європейського суду з прав людини («Пічкур проти України»), який у своєму рішення зазначає, що пенсія має бути виплачена країною, де людина працювала та сплачувала податки, навіть якщо вона отримала вид на проживання у іншій країні після досягнення пенсійного віку.
Промовець розповів, що зараз на розгляді Суду знаходиться багато важливих справ, зокрема справа про люстрацію, е-декларування громадських активістів, та низка соціальних питань. Очільник Суду підкреслив, що КСУ – не політичний орган, проте його рішення мають значний політичний ефект. «Судді мають використовувати свою владу дуже обережно», – додав промовець. Він також наголосив, що основним завданням Суду залишаються справедливі та якісно аргументовані рішення.
Голова Суду поінформував, що у 2015 році було створено Асоціацію конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, до якої входять п’ять країн: Грузія, Литва, Молдова, Польща та Україна. «У нас є історично схожі проблеми та спільні цілі, оскільки кожна з наших країн у різні часи потерпала від Російської агресії», – зазначив він.
Станіслав Шевчук звернув увагу на виклики, які стоять перед Конституційним Судом України, зокрема, реалізацію конституційних положень в умовах гібридної війни на Донбасі та незаконної анексії Автономної Республіки Крим. Голова Суду зазначив, що з однієї сторони заборона російських телеканалів суперечить принципам свободи слова, однак, з іншої – це попередження пропаганди. Він також наголосив на необхідності боротьби з пропагандою, що націлена на знищення держави.
Під час зустрічі співрозмовники обговорили й інші актуальні питання конституційного судочинства в Україні, а також шляхи подальшого співробітництва задля посилення інституційної спроможності Конституційного Суду України.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу