Станіслав Шевчук: «Конституційний Суд України – не формальний атрибут держави,
а орган, що забезпечує верховенство Конституції України»
23.05.2018
23 травня Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук провів чергову відкриту зустріч з громадськістю.
Спікер зосередив увагу на важливості поваги до Основного Закону держави та діяльності органу конституційного контролю України.
Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук зазначив, що перед Конституційним Судом України стоять надважливі завдання. «Конституційний Суд України – це не формальний атрибут держави, а орган, який забезпечує верховенство Конституції в країні», – додав він.
Станіслав Шевчук підкреслив, що владі належить монополія на насилля, і з давніх часів відбувається пошук способів її обмеження. Як свідчить історичний досвід, підкреслив промовець, обмежена влада є набагато сильнішою. За його словами, саме Конституція має обмежувати державу, а Конституційний Суд України, у свою чергу, забезпечує верховенство Конституції та захищає людей від свавілля держави за допомогою Основного Закону.
На думку очільника Суду, Конституція накладає стандарти на всю правову систему і державні органи, вона є єдиним критерієм оцінки всіх нормативно-правових актів держави. «Основний Закон написано народом для народу», – наголосив промовець. На його глибоке переконання, установча влада, тобто влада народу, спрямована на прийняття Конституції, інша – влада встановлена (державна), походить від установчої влади та знаходиться під Основним Законом.
За словами Голови Суду, для ефективного забезпечення конституційних прав людини в державі одного тексту Конституції недостатньо – має бути конституційна доктрина, яка розкриває його сутність. «Тому я часто наголошую, що Конституція – не лише текст, а й цінності та дух, і це потрібно враховувати», – додав він.
В якості прикладу промовець розповів про рішення Конституційного Суду України щодо неконституційності положення третього речення частини третьої статті 315 КПК України, згідно з яким суддя без клопотання прокурора не може продовжувати строк перебування під вартою, бо це суперечить Конституції України. Таким чином, Суд визнав, що автоматично продовжуючи термін тримання під вартою за відсутності клопотання прокурора, суд стає на бік сторони обвинувачення. «Суди мають бути не лише незалежними, а й безсторонніми, і це сформулював Суд у Рішенні», – додав промовець.
Очільник Суду наголосив на важливості аргументації рішень Конституційного Суду України. На його думку, Суд має розвивати конституційну доктрину з урахуванням цінностей Конституції та європейської конституційної традиції.
Голова КСУ зазначив, що мораль і право є дуже близькими, адже право насичене моральними категоріями. У цьому контексті Станіслав Шевчук детально зупинився на Рішенні Конституційного Суду України щодо дотримання прав людини у психіатрії, яким встановив необхідність судового контролю за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу. Голова Суду наголосив, що сформовані у цьому рішенні критерії є імпліцитними, тобто прямо не прописані в тексті Конституції, а походять з нього.
Станіслав Шевчук підкреслив, що вищевказане Рішення КСУ стало дійсно революційним, адже змінився інститут дієздатності. Проте, зауважив промовець, законодавець не встановив судовий контроль, приймаючи новий закон про психіатричну допомогу, та, фактично, не врахував Рішення Конституційного Суду України. «Уповноважений Верховної Ради України з прав людини знову звернулася до Конституційного Суду України з відповідним конституційним поданням, яке зараз знаходиться на розгляді Суду», – додав він. Станіслав Шевчук також розповів, що зараз складно прогнозувати його долю, адже будь-яке подання до КСУ потребує ретельного дослідження.
Відповідаючи на запитання, Голова Конституційного Суду України зазначив, що запровадження інституту конституційної скарги в Україні є логічним та довгоочікуваним. «Це новий інструмент, що має на меті захистити людину від держави, а в даному випадку – від неконституційних законів», – зауважив очільник Суду.
Він розповів про перший досвід розгляду конституційних скарг та зазначив, що провадження відкриті лише по невеликій кількості з них. На думку промовця, причиною цього є недостатнє розуміння ключових компонентів конституційної скарги. Тобто, підкреслив Голова Суду, у скаргах необхідно вказувати, яке саме конституційне право було порушено та яким саме законом. «Люди ще не достатньо розуміють, як захистити свої конституційні права через інститут конституційної скарги, але, завдяки активній комунікації з суспільством, ми це змінемо», – констатував Станіслав Шевчук.
На завершення зустрічі Голова Конституційного Суду України зазначив, що судді мають захищати конституційні цінності, а не політичні амбіції. Він наголосив на важливості відновлення довіри громадськості до Суду. «Я усвідомлюю велику відповідальність перед суспільством, – підкреслив Станіслав Шевчук. – Cуд обрав свій шлях – відкритість, незалежність та справедливість».
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу