Робочий візит виконувача обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергія Головатого до Литовської Республіки

Версія для друку

 

 

24-26 жовтня, 2022

Виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий перебував із триденним робочим візитом у Вільнюсі, де взяв участь у Міжнародній конференції, присвяченій 100-й річниці ухвалення Конституції Литовської Держави 1922 року та 30-й річниці ухвалення Конституції Литовської Республіки та провів низку зустрічей.

_________________________________________________________________________________

26 жовтня, 2022

Сергій Головатий відвідав Український центр для громадян у Вільнюсі

У середу, 26 жовтня, виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий спільно з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Литовській Республіці Петром Бештою та Головою Конституційного Суду Литовської Республіки Данутою Йочієнє відвідав Український центр для громадян, які були вимушені виїхати з України через війну.

 Головою Українського центру у Вільнюсі є колишній посол Литви в Україні Альгірдас Кумжа.

Центр створили в червні 2022 року для підтримки українців, які тимчасово отримали прихисток у Литві. У Центрі діти, молодь та дорослі можуть відвідувати лекції, освітні курси, отримувати психологічну допомогу. Тут також проводять творчі зустрічі, концерти та інші культурні заходи.  

Сергій Головатий ознайомився з діяльністю Центру, поспілкувався з його керівником і волонтерами, які там працюють. Він вкотре подякував литовським друзям за підтримку України та її громадян у тяжкий для країни час. За його словами діяльність Українського центру ще більше поглибить дружні відносини обох країн.

В.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий,
Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Данута Йочієнє,
Голова Українського центру у Вільнюсі Альгірдас Кумжа

Учасники зустрічі в Українському центрі


_________________________________________________________________________________________________________

Сергій Головатий передав Литовській національній бібліотеці імені Мартінаса Мажвідаса рідкісне видання „Конституція Української Гетьманської держави“

Цього ж дня в.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий відвідав Литовську національну бібліотеку імені Мартінаса Мажвідаса, де представив рідкісний примірник Конституції 1710 року – „Конституція Української Гетьманської держави“. Зазначене видання написано чотирма мовами – старослов’янською, латинською, українською та англійською.

Ми вирішили подарувати вам унікальну річ, унікальну книжку. В Україні те, що в ній надруковано, називають „золотою короною української конституційної спадщини. Її було видано 1997 року на честь першої нової Конституції демократичної незалежної України. Цей документ, який тут надрукований, датований 1710-м роком. Але попри те, що Україна на той час була поневоленою, форма державності, яка називалася Козацька держава, уособлювала в собі те, що завжди було притаманно козацькій нації: воля, свобода, незалежність“, – зазначив Сергій Головатий.

Він передав видання до фонду Національної бібліотеки Литви, а також залишив запис у Книзі її почесних гостей. Я з великою приємністю дарую вам цей правничий документ і щасливий, що маю нагоду поділитися нашою культурною спадщиною“, - наголосив Сергій Головатий.

У заході взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литовській Республіці Петро Бешта, історик, професор, доктор Альфредас Бумблаускас, Голова Конституційного Суду Литовської Республіки (2014-2021 рр.), юрист, професор, доктор Дайнюс Жалімас та генеральний директор Національної бібліотеки Литви професор, доктор Ренальдас Гудаускас.

Генеральний директор Національної бібліотеки Литви професор, доктор Ренальдас Гудаускас,
Голова Конституційного Суду Литовської Республіки (2014-2021 рр.), юрист, професор, доктор Дайнюс Жалімас,
в.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий,
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литовській Республіці Петро Бешта,
історик, професор, доктор Альфредас Бумблаускас (зліва направо)

Сергій Головатий презентує видання Конституція Української Гетьманської держави


Виступ юриста, професора, доктора Дайнюса Жалімаса в Національній бібліотеці Литовської Республіки

Виступ Надзвичайного і Повноважного Посла України в Литовській Республіці Петра Бешти

Виступ історика, професора, доктора  Альфредаса Бумблаускаса

Сергій Головатий передає Литовській національній бібліотеці імені Мартінаса Мажвідаса
рідкісне видання „Конституція Української Гетьманської держави“

______________________________________________________________________________________________________________________

25 жовтня, 2022

Виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий виступив із доповіддю
Конституційні уроки з минулого та з майбутнього на Міжнародній конференції у Литві

У вівторок, 25 жовтня, у Вільнюсі відбулася Міжнародна конференція „Від національної конституції до транснаціонального конституціоналізму“, яку Конституційний Суд Литовської Республіки спільно з Комісією Ради Європи за демократію через право (Венеційська комісія) організував з нагоди 100-річчя Конституції Литовської Держави 1922 року та 30-річчя Конституції Литовської Республіки 1992 року.

Учасники та гості конференції дискутували про значення Конституції як вищого закону у вирішенні конституційних проблем, що виходять за межі національних кордонів, а також про те, як офіційне тлумачення Конституції сприяє вирішенню цих проблем, і який досвід мають держави в подоланні сучасних загроз правовладдю.

З вітальними промовами виступили Президент Литовської Республіки Гітанас Науседа, Голова Сейму Литовської Республіки Вікторія Чмілітє-Нільсен, Прем’єр-міністр Литовської Республіки Інгріда Шимоніте, Президент Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія) Клер Базі-Малорі, голова Суду Європейського Союзу Коен Ленартс та інші.

Під час конференції відбулися дискусії в чотирьох сесіях: конституційні традиції та конституційна стійкість, конституційно-центрична правова система: мистецтво тлумачення конституції, транснаціональний вимір національних конституцій, конституційні уроки, що ведуть уперед.

Під час четвертої частини конференції із доповіддю „Конституційні уроки з минулого та з майбутнього“ виступив виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий. Відеозапис виступу.

На завершення конференції її учасники обмінялися думками  та обговорили почуте.

В.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий під час виступу на Міжнародній конференції

В.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий під час виступу

Учасники Міжнародної конференції.
В.о. Голови КСУ Сергій Головатий в центрі

Учасники Міжнародної конференції

Учасники Міжнародної конференції

_______________________________________________________________________________________________________________________

24 жовтня, 2022

Зустріч в.о. Голови Конституційного Суду України Сергія Головатого зі Спікером Сейму Литовської Республіки Вікторією Чмілітє-Нільсен

У понеділок, 24 жовтня, в.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий прибув до Вільнюса для участі в Міжнародній конференції, присвяченій 100-й річниці ухвалення Конституції Литовської Держави 1922 року та 30-й річниці ухвалення Конституції Литовської Республіки.

Цього дня відбулася зустріч Сергія Головатого зі Спікером Сейму Литовської Республіки Вікторією Чмілітє-Нільсен.

Під час зустрічі також були присутні Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дануте Йочієнє, Віце-спікер Сейму Литовської Республіки Юліус Сабатаускас, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литовській Республіці Петро Бешта та голова Комітету з правових питань Сейму Литовської Республіки Стасіс Шедбарас.

Сергій Головатий подякував Вікторії Чмілітє-Нільсен та парламенту Литви за єдність і непохитну підтримку України на шляху до її перемоги у війні з російськими загарбниками, повного відновлення територіальної цілісності, а також за об’єднання зусиль для припинення агресії та відновлення безпеки в Європі.

Він також висловив вдячність за рішення, схвалені Сеймом на підтримку членства України в Європейському Союзі, та  готовність Литви надавати всебічну допомогу в процесі європейської інтеграції.

Сергій Головатий привітав Сейм Литовської Республіки із 100-ю річницею ухвалення Конституції Литовської Держави 1922 року та 30-ю річницею ухвалення Конституції Литовської Республіки 1992 року. Він побажав Литві та литовському народові подальшого розвитку та процвітання.

Голова Литовського Сейму запевнила, що Литва і надалі надаватиме Україні всебічну допомогу, яка допоможе наблизити її перемогу у війні з росією. За  словами Вікторії Чмілітє-Нільсен, Україна зараз воює не лише за свою незалежність та європейський вибір, вона воює за всю Європу та спільні цінності. На її переконання, завдяки спільним зусиллям та непохитній підтримці України жорстока війна закінчиться перемогою України, а винні у військових злочинах будуть покарані.

Дануте Йочієнє – Голова Конституційного Суду Литовської Республіки,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України

Вікторія Чмілітє-Нільсен – Спікер Сейму Литовської Республіки,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України

Альгіс Норкунас – суддя Конституційного Суду Литовської Республіки,
Юліус Сабатаускас – віце-спікер Сейму Литовської Республіки,
Вікторія Чмілітє-Нільсен – Спікер Сейму Литовської Республіки,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України,
Дануте Йочієнє – Голова Конституційного Суду Литовської Республіки,
Петро Бешта –  Надзвичайний і Повноважний Посол України у Литовській Республіці,
Стасіс Шедбарас – голова комітету Сейму Литовської Республіки з юридичних питань (зліва направо)

_____________________________________________________________________________________________________________

Сергій Головатий провів зустріч з Головою та суддями Конституційного Суду Литовської Республіки

Також 24 жовтня ц.р. Сергій Головатий відвідав Конституційний Суд Литовської Республіки, де провів зустріч із Головою Конституційного Суду Дануте Йочієнє та суддями Суду.

На початку розмови Сергій Головатий зазначив, що 24 жовтня цього року виповнюється 10 років з дня підписання Меморандуму про розвиток співробітництва між Конституційним Судом України та Конституційним Судом Литовської Республіки. „Із 2014 року конструктивна співпраця між нашими судами переросла у щось більше: у міцну дружбу та підтримку в найтяжчі для конституційної демократії часи“. За його словами, 2022 рік став яскравим прикладом справжніх людських вчинків: Конституційний Суд Литовської Республіки, як і весь литовський народ, не стояв осторонь, коли вирішувалося питання життя українського народу. „Ми від щирого серця вдячні Вам за непохитну підтримку та допомогу, особливо на шляху України до європейського майбутнього. Окремо хочу подякувати за безкомпромісну позицію Суду, висловлену в рамках 5-го Конгресу Всесвітньої конференції конституційного правосуддя щодо припинення членства конституційного суду рф у цій Усесвітній організації“, - наголосив Сергій Головатий.

Він також розповів про діяльність Конституційного Суду України в умовах воєнного стану, зауваживши, що Суд продовжує виконувати свої конституційні повноваження. Коротко розповів міжнародним колегам про рішення Суду, що були ухвалені після повномасштабного вторгнення рф на територію України.

Сторони також обговорили низку актуальних питань, що постають перед органами конституційної юрисдикції в нових умовах та обмінялися думками з широкого кола питань конституційного судочинства.

Під час перебування у Конституційному Суді Литовської Республіки Сергій Головатий ознайомився з його історією та розвитком, а також залишив запис у книзі почесних гостей. 

Крім того, в.о. Голови Конституційного Суду України провів зустріч із українськими студентами юридичного факультету Університету Миколаса Ромеріса.


Яніна Стріпейкієне – суддя Конституційного Суду Литовської Республіки ,
Вітовт Міцар – суддя Конституційного Суду Литовської Республіки ,
Альгіс Норкунас – суддя Конституційного Суду Литовської Республіки ,
Дануте Йочієнє – Голова Конституційного Суду Литовської Республіки ,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України ,
Ельвіра Балтутіте – суддя Конституційного Суду Литовської Республіки ,
Вітаутас Грейчюс – суддя Конституційного Суду Литовської Республіки,
Гіедре Ластаускене – суддя Конституційного Суду Литовської Республіки (зліва направо)

Відвідання музею Конституційного Суду Литовської Республіки


Дануте Йочієнє – Голова Конституційного Суду Литовської Республіки,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України

Дануте Йочієнє – Голова Конституційного Суду Литовської Республіки,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України (зустріч із українськими студентами юридичного факультету Університету 
Миколаса Ромеріса у Конституційному Суді Литовської Республіки)

Дануте Йочієнє  – Голова Конституційного Суду Литовської Республіки,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України
(зустріч із українськими студентами юридичного факультету Університету 
Миколаса Ромеріса у Конституційному Суді Литовської Республіки)

Дануте Йочієнє –  Голова Конституційного Суду Литовської Республіки,
Сергій Головатий – в.о. Голови Конституційного Суду України

Запис в.о. Голови Конституційного Суду України Сергія Головатого
у Книзі почесних гостей Конституційного Суду Литовської Республіки

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України