Робочий візит Голови та суддів Конституційного Суду України до Ради Європи (оновлено)
13.12.2018
З метою обговорення питань застосування Європейської конвенції з прав людини як основного інструменту прав людини європейського конституційного правопорядку, а також виконання рішень Європейського суду з прав людини щодо України з 13 по 15 грудня 2018 року делегація Конституційного Суду України на чолі з Головою Суду Станіславом Шевчуком та у складі суддів Суду Василя Лемака, Олега Первомайського, Ігоря Сліденка, Наталі Шаптали відвідала з робочим візитом у м. Страсбург (Французька Республіка).
Під час візиту делегація взяла участь у роботі круглого столу на тему «Застосування Європейської конвенції з прав людини як основного інструменту прав людини європейського конституційного правопорядку». Відкрили захід директор Директорату з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістоф Пуарель та Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба.
Станіслав Шевчук під час круглого столу представив доповідь на тему «Останні події у практиці Конституційного Суду України: взаємодія з практикою Європейського суду з прав людини». Голова Конституційного Суду України, зокрема, проаналізував правові позиції органу конституційної юрисдикції України в окремих справах, представив інформацію щодо надходження, повернення та розподілу конституційних скарг у Суді, а також стосовно конституційних проваджень за конституційними поданнями, конституційними зверненнями та конституційними скаргами.
Протягом трьохденного заходу з доповідями виступили заступник керівника Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи Клер Ов’є, заступник секретаря секції Секретаріату ЄСПЛ Хасан Бакірчі, директор Директорату правових питань та міжнародного публічного права Ради Європи Йорг Полякевич, завідувач відділу Департаменту виконання рішень ЄСПЛ Павло Пушкар, завідувач відділу програм регіонального співробітництва Секретаріату Венеційської комісії Генерального директорату з прав людини та верховенства права Сергій Кузнєцов, заступник голови Департаменту незалежних органів з прав людини Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Лілія Гретарсдоттір, виконавчий секретар Групи держав проти корупції (GRECO) Джанлука Еспосіто, керівник Департаменту інформаційного суспільства Генерального директорату з прав людини та верховенства права Патрік Пеннінккх, керівник Департаменту Європейської соціальної хартії Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ян Маліновський.
Під час круглого столу було обговорено роль конституційних судів у виконанні рішень ЄСПЛ, досвід Туреччини щодо застосування принципу субсидіарності і права на індивідуальне звернення в національному законодавстві, діяльність Ради Європи у сферах встановлення стандартів, моніторингу та співробітництва – діяльність Венеційської комісії, Департаменту юстиції та правового співробітництва тощо. Програма заходу також передбачала фаховий обмін думками з представниками Директорату правових питань, Договірного управління Ради Європи, Секретаріату Венеційської комісії, Департаменту юстиції та правового співробітництва Ради Європи, Секретаріату Групи з питань інформаційного суспільства Ради Європи, секретаріату Департаменту Європейської соціальної хартії.
Окрім того, Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у колоквіумі «Міжнародне і європейське право та проблеми, пов'язані з верховенством права», що відбулися у Європейському суді з прав людини 14 грудня. Відкрила захід суддя ЄСПЛ Юлія Моток.
Станіслав Шевчук виступив з доповіддю на тему «Нова примарна загроза: незалежність судочинства, демократія та конституціоналізм, що протистоять популізму».
Серед спікерів заходу: судді Європейського суду з прав людини Бранко Лубарда, Дін Шпільман, Марія Елосегі, Армен Арутюнян, Ішіль Каракаш, Івана Єліч, Кшиштоф Войтичек, Дмітрій Дєдов, Петер Пацолай, Роберт Спано, Лінос-Александр Сіціліанос, представники наукових кіл Іда Карачйоло, Сільвіу Рогобете, Аліна Мірон та інші.
У ході зазначеного заходу судді та науковці проаналізували, зокрема, питання свободи вираження поглядів та плюралізму засобів масової інформації, важливість поваги до свободи вираження поглядів та плюралізму медіа в країнах перехідного періоду на прикладі судової практики ЄСПЛ, обговорили принцип безсторонності суддів, а також захист верховенства права.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу