Робоча зустріч голів конституційних судів України та Литовської Республіки
04.02.2019
4 лютого у Конституційному Суді України відбулася робоча зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з Головою Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюсом Жалімасом.
У зустрічі взяли участь судді Конституційного Суду України Віктор Городовенко та Василь Лемак, Канцлер Конституційного Суду Литовської Республіки Інгріда Данєлєнє, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.
Метою зустрічі було обговорення перспективи запровадження в Литовській Республіці інституту конституційної скарги. Литовських гостей цікавили, зокрема, питання, пов’язанні з функціонуванням цього механізму в Україні.
Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук поінформував гостей, що з моменту запровадження інституту конституційної скарги, тобто з 2016 року, до Конституційного Суду України надійшло 1164 скарги.
Розповідаючи про порядок звернення громадян до органу конституційної юрисдикції з конституційною скаргою, Голова КСУ зосередив увагу присутніх на вимогах до неї. Він зазначив, що скарга має містити, зокрема, обґрунтування тверджень щодо неконституційності конкретного закону (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини зазнало порушення внаслідок застосування цього закону. На його переконання, велика кількість відмов за конституційними скаргами пов’язана з недостатнім розумінням громадянами цього механізму, зокрема, з неврахуванням зазначених вимог.
Станіслав Шевчук також наголосив, що для оптимізації проходження конституційної скарги було запроваджено деякі структурні зміни, зокрема, в Секретаріаті Суду було створено окремий підрозділ попередньої перевірки конституційних скарг, а Суд для розгляду конституційних скарг було поділено на два сенати – по 9 суддів відповідно. «Досвід Конституційного Суду України є дійсно унікальним. Ми вже має низку суттєвих напрацювань у сфері розгляду конституційних скарг», – підсумував очільник Суду.
Суддя Конституційного Суду України Василь Лемак звернув увагу на проблемні аспекти, які виявилися на перших етапах опрацювання та розгляду конституційних скарг. Зокрема, серед таких питань ним зазначено попередню перевірку в Секретаріаті Суду вимог щодо конституційної скарги, проблем розуміння «остаточного судового рішення», окреслення суб’єктів права на конституційну скаргу.
Василь Лемак акцентував увагу на тому, що в Україні передбачено часткову нормативну конституційну скаргу, коли через неї оскарженню підлягають лише закони. «Починати потрібно з малого, і коли опануємо цей бар’єр, можна буде брати наступний», – підкреслив він.
Як вбачається з усталеної практики Європейського суду з прав людини, наголосив суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко, найчастіше держава не виконує саме свій позитивний обов’язок – забезпечувати захист прав і свобод людини. В даному контексті інститут конституційної скарги, на його думку, може розглядатися як засіб зменшення скарг, які надходять до Страсбургу. «Якщо правильно та ефективно використовувати такий інструмент захисту прав людини як конституційна скарга, це може вплинути на виконання державою свого позитивного обов’язку, що автоматично зменшить кількість скарг до ЄСПЛ шляхом забезпечення захисту прав громадян на національному рівні», – підкреслив промовець.
Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас зазначив, що незабаром в Литві заплановане запровадження інституту конституційної скарги. Промовець наголосив, що для Конституційного Суду Литви надзвичайно важливим є досвід функціонування цього механізму захисту прав людини в Україні, у частині реалізованих Конституційним Судом України структурних змін Секретаріату. «Ми з великою надією дивимося на нашу співпрацю в частині обміну досвідом щодо інституту конституційної скарги», – додав він.
Під час зустрічі сторони також обговорили важливість регіонального співробітництва, зокрема, в рамках Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів й інші актуальні питання конституційного судочинства.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу