Презентовано спільний проект Конституційного Суду України та Координатора проектів ОБСЄ в Україні

Версія для друку

 

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Презентовано спільний проект Конституційного Суду України та Координатора проектів ОБСЄ в Україні

 

13 лютого у Конституційному Суді України відбулася презентація спільного проекту Конституційного Суду України та Координатора проектів ОБСЄ в Україні „Сприяння впровадженню конституційної скарги в Конституційному Суді України: підвищення судової прозорості та доступності“.

Презентація проекту відбувалася за участі Голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна, суддів Сергія Вдовіченка, Віктора Колісника, Володимира Мойсика, Сергія Саса, Станіслава Шевчука, керівника Секретаріату КСУ Ярослава Василькевича, Голови Конституційного Суду Грузії Зази Тавадзе, Голови Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюса Жалімаса, професора юридичного факультету Державного університету Іллі, Голови Конституційного Суду Грузії (2006-2016 рр.) Георгія Папуашвілі, Генерального секретаря Конституційного Суду Литовської Республіки Інгріди Данєлєнє, Координатора проектів ОБСЄ в Україні Вайдотаса Верби, Національного радника з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександра Водяннікова, Національного радника з правових програм Координатора проектів ОБСЄ в Україні Віталія Гацелюка, представників дипломатичного корпусу.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, який наголосив на важливості та актуальності даного проекту, оскільки у зв’язку із набутими змінами до Основного Закону в Україні запроваджено інститут конституційної скарги, і до КСУ вже надійшло понад 50 конституційних скарг громадян, і наразі в Суді очікують законодавче врегулювання процедури розгляду справи за конституційною скаргою.

Юрій Баулін щиро подякував Координатору проектів ОБСЄ в Україні за надану допомогу, що стосується підготовки до розгляду конституційної скарги Конституційним Судом України, зокрема, в організації робочих зустрічей з фахівцями-практиками конституційних судів Грузії, Німеччини, які вже мають великий досвід роботи з конституційною скаргою, і під час фахових зустрічей розповіли про функціонування та механізм розгляду цих скарг. Він також підкреслив, що за підтримки Координатора Проектів ОБСЄ представники КСУ планують ознайомитися з організацією розгляду конституційної скарги у Конституційному Суді Чехії тощо. Голова Суду відзначив, що досвід інших країн є дуже важливим, оскільки очікується велика кількість конституційних скарг від громадян до органу конституційної юрисдикції в Україні. Юрій Баулін висловив надію, що даний проект дозволить сприяти ефективній дії конституційної скарги в Україні.

У вітальній промові Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба наголосив на важливості підтримки ОБСЄ, яка об’єднує 57 країн світу, в реалізації проектів. Він нагадав, що ОБСЄ є найбільшою в світі регіональною організацією, що займається питанням безпеки під час конфліктів, і відзначив, що не менш важливим залишаються й інші виміри безпеки, зокрема, права людини. Україна – це країна, яка реформується, тому залишається дуже важливим завданням підтримати Україну в її реформах, – наголосив Вайдотас Верба.

Голова Конституційного Суду Грузії Заза Тавадзе, звертаючись до присутніх, відзначив, що в Україні запроваджено інститут конституційної скарги, а можливість Суду України захищати права громадян є одним з основних попередніх умов для розвитку та зміцнення верховенства закону.

Заза Тавадзе також зазначив, що нещодавно у Конституційному Суді України проходила робоча зустріч, на якій грузинські колеги, які мають великий досвід роботи з конституційною скаргою, тобто вже 20 років, мали змогу розповісти про функціонування цього інституту в Грузії. Цей візит став продовженням традиційних українсько-грузинських зустрічей щодо обміну досвідом між органами конституційної юрисдикції обох держав. Він підтримав проведення таких заходів у подальшому в рамках Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів.

Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас звернувся з промовою до учасників заходу українською мовою. Він привітав присутніх із спільним проектом Конституційного Суду України та Координатора проектів ОБСЄ в Україні, і відзначив, що спільною метою цього проекту є надання допомоги Конституційному Суду України у зміцненні  захисту прав людини шляхом запровадження інституту індивідуальної конституційної скарги. „Ми пишаємося, що в Україні інститут індивідуальної конституційної скарги вже є реальністю, на жаль, в Литві він поки залишається на рівні ідеї“, – зазначив Голова Конституційного Суду Литовської Республіки, – і висловив сподівання, що в цьому році відбудуться зміни до Конституції Литви, які запровадять інститут конституційної скарги, у зв’язку з цим український досвід для Литви у майбутньому стане корисним. Він побажав успіхів та плідної роботи в реалізації цього проекту на користь України та її народу.

Спільний проект „Сприяння впровадженню конституційної скарги в Конституційному Суді України: підвищення судової прозорості та доступності“ представив Національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.

Доповідач у своєму виступі торкнувся змін до Конституції України в контексті судової реформи, які набули чинності у вересні 2016 року, та, зокрема, стосуються запровадження інституту конституційної скарги. Він також розповів про значну кількість скарг, які надходять від громадян України до Європейського Суду з прав людини, і є предметом його розгляду. Зокрема, як зазначив промовець, з 55 тисяч скарг – 18 тисяч скарг від України.

Олександр Водянніков відзначив, що проект містить три основні напрями: підвищення ефективності діяльності Суду шляхом запровадження процесу конституційної скарги; підтримка Секретаріату КСУ, який буде перший опрацьовувати конституційні скарги, а також підвищення підтримки громадськості в контексті  розуміння захисту прав за конституційною скаргою з приділенням особливої уваги вразливим верствам населення. Визначено шляхи проведення такої роботи, зокрема, запровадження інтерактивних та спеціальних навчальних курсів по опрацюванню конституційної скарги для працівників Секретаріату, навчальних курсів для адвокатів, які будуть представляти інтереси громадян у Суді, а також допомога у розробці документообігу, створення електронної бібліотеки тощо.

Якщо інститут конституційної скарги доведе свою ефективність, це зменшить кількість скарг до Європейського Суду з прав людини, – зазначив Олександр Водянніков, а отже, основна мета цього проекту полягає в нашій підтримці Конституційного Суду України, з тим, аби сприяти запровадженню Судом ефективного механізму захисту прав людини і можливості всіх громадян захищати свої права шляхом подання конституційної скарги.

У ході обговорення учасники цього заходу висловили зацікавленість в представленому спільному проекті.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України