Перший сенат КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційними скаргами Байшева П.В., Бурлакової О.О., Даць І.В., Дєдковського В.В., Желізняка М.В., Кожухарової Л.А.

Версія для друку

 

Перший сенат КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання
у справі за конституційними скаргами

Байшева П.В., Бурлакової О.О., Даць І.В., Дєдковського В.В., Желізняка М.В., Кожухарової Л.А.

 

10 липня 2019 року Перший сенат Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розглядав справу за конституційними скаргами Байшева Павла Вікторовича, Бурлакової Ольги Олександрівни, Даць Ірини Вільямівни, Дєдковського Вячеслава Вікторовича, Желізняка Михайла Васильовича, Кожухарової Людмили Анатоліївни щодо відповідності Конституції України (конституційності) пунктів 2, 3 розділу ІІ „Прикінцеві положення“ Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури“ від 28 січня 2016 року № 955–VIII (далі – Закон).

Судді-співдоповідачі у справі – Віктор Кривенко, Сергій Сас, Сергій Головатий, Ірина Завгородня.

Під час пленарного засідання було повідомлено, що 5 червня 2019 року Перший сенат Конституційного Суду України, керуючись статтею 153 Конституції України, на підставі статей 32, 36, 65, 67, 76, 86 Закону України „Про Конституційний Суд України“ та відповідно до § 50, § 55  Регламенту Конституційного Суду України, постановив Ухвалу про об’єднання конституційних проваджень у справах за вказаними конституційними скаргами в одне конституційне провадження, оскільки вони стосуються того самого питання.

Як зазначалося, що розгляд справ у відкритій частині пленарних засідань Першого сенату Конституційного Суду України за конституційними скаргами Байшева П.В., Бурлакової О.О., Даць І.В., Дєдковського В.В., Кожухарової Л.А. були проведені, і Суд продовжує розгляд справи у відкритій частині пленарного засідання за конституційною скаргою Желізняка М.В.

Під час пленарного засідання було заслухано інформацію судді-співдоповідача у справі Віктора Кривенка щодо змісту конституційної скарги та підстав для відкриття конституційного провадження.

Суддя-співдоповідач зазначив, що Желізняк Михайло Васильович звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на відповідність Конституції України пункти 2, 3 розділу ІІ „Прикінцеві положення“ Закону, згідно з якими: „набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового  трудового  договору з  керівниками  державних  та комунальних  закладів культури, а також з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних  закладів  культури згідно з  пунктом  9  статті  36 Кодексу  законів про працю України. Ця норма не поширюється на професійних творчих працівників комунальних закладів культури у територіальних громадах з населенням до 5 тисяч жителів“ (пункт 2); „з працівниками художнього та артистичного персоналу, які перебувають  у трудових відносинах з державними та  комунальними закладами культури, протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом  укладається контракт строком від одного до трьох років без проведення конкурсу.

Органи управління державних та комунальних закладів культури протягом  шести  місяців  з дня набрання  чинності  цим  Законом зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками державних та комунальних закладів культури і провести конкурс на заміщення посад керівників таких закладів у порядку, визначеному цим Законом“ (пункт 3).

На думку автора клопотання, оспорювані положення Закону не відповідають приписам статей 8, 22, 24, 32, 58, 64 Конституції України, оскільки, зокрема, порушують принцип рівності і справедливості, що є елементами верховенства права, закріплюють дискримінаційний підхід до регулювання трудових відносин з професійними творчими працівниками державних та комунальних закладів культури під час оформлення строкових трудових договорів залежно від кількості жителів територіальної громади, порушують принцип незворотної дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, оскільки зобов’язують укласти контракт та припинити раніше укладений безстроковий трудовий договір з окремою категорією працівників державних та комунальних закладів культури, а також погіршують правове становище зазначеної категорії працівників, роблять контракт менш вигідним порівняно із безстроковим трудовим договором.

Суддя-співдоповідач також повідомив, що Третя колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України 21 травня 2019 року постановила Ухвалу про відкриття конституційного провадження у цій справі. Ухвалою визначено, що питання, порушені у конституційній скарзі, підвідомчі Конституційному Суду України; конституційна скарга відповідає вимогам Закону України «Про Конституційний Суд України» щодо її форми та змісту та внесена належним суб’єктом права на конституційну скаргу. Отже, наявні підстави для відкриття конституційного провадження у справі.

У ході пленарного засідання Перший Сенат Конституційного Суду України задовольнив заявлені клопотання суб’єкта права на конституційну скаргу М.В. Желізняка щодо долучення додаткових матеріалів до справи.

Перший сенат Конституційного Суду України дослідив матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання і перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення Рішення. Рішення Конституційного Суду України за результатами конституційного провадження буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України відповідно до статті 94 Закону України «Про Конституційний Суд України».

Головував на пленарному засіданні старший за віком суддя Конституційного Суду України Сергій Головатий.

У пленарному засіданні Першого сенату Конституційного Суду України взяли участь суб’єкти права на конституційну скаргу Михайло Желізняк, Ірина Даць, Людмила Кожухарова, представники засобів масової інформації, а також громадяни України, які виявили бажання взяти участь у цьому засіданні.

Пленарне засідання транслювалося на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України у рубриці „Відеотрансляція засідань“.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

     

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України