Конституційний суд зсередини: з красивими залами, але без трьох суддів

Версія для друку

Конституційний суд зсередини: з красивими залами, але без трьох суддів

«Сьогодні», 28 червня 2020 року

Напередодні святкування Дня Конституції журналісти "Сьогодні" побували в КСУ

Напередодні Дня Конституції, який в Україні святкують 28 червня, кореспонденти "Сьогодні" побували на екскурсії в будівлі Конституційного суду, голови якого приводять до присяги президентів. Ми з'ясували, як чинять правосуддя в масках і як дефіцит місця в приміщеннях може вплинути на кожного українця, який звертається за допомогою до цього суду. Нагадаємо, Конституційний суд – єдиний в країні орган, який гарантує верховенство Конституції України.

Відзначимо, в минулому році ми поспілкувалися з суддею КСУ. Зокрема, в інтерв'ю сайту "Сьогодні" суддя Конституційного суду Ігор Сліденко розповів, чи є українська Конституція кращою в світі, чому суди рідко звертаються до її норм у своїх рішеннях і скільки часу потрібно суспільству, щоб підвищити свою правову культуру. Крім того, суддя КСУ Ігор Сліденко пояснив, як громадянин може захистити свої права за допомогою Конституції та конституційної скарги, чи можна захистити свої права в КС без допомоги фахівця і багато іншого.

Серед справ, які розглядає КСУ, наприклад, конституційність закону "Про очищення влади". Нещодавно 58 нардепів направили подання, в якому просять переглянути право президента призначати голову Держбюро розслідувань. На початку року КСУ скасував збільшення пенсійного віку працівникам шкідливих виробництв і визнав неконституційною статтю про відповідальність за винесення завідомо неправосудних рішень.

На вході в будівлю КСУ нас зустрічають двоє охоронців, які ретельно оглядають всі кишені рюкзаків, просять пройти через рамку-металошукач, яка "відсіває" бляшку на ремені і показує, що інших металічних предметів не несемо. Лише після цієї перевірки ми проходимо всередину десятиповерхової будівлі суду, яка була побудована у формі розгорнутої книги.

До речі, на екскурсію сюди може записатися будь-хто бажаючий, заповнивши спеціальну форму на офіційному сайті КСУ. Втім, зараз тут, як і всі інші установи, дотримуються карантину і екскурсії тимчасово недоступні. Також, користуючись контактною інформацією на сайті, можна записатися на прийом до керівництва секретаріату, а в приймальню можна звернутися без попереднього запису. В цілому, в суді працюють близько 300 чоловік.

"Конституційний суд України з'явився під знаком Терезів. Так писала українська преса, оскільки він почав свою роботу 16 жовтня 1996 року, – розповідає головний спеціаліст відділу комунікацій суду і правого моніторингу Тетяна Супрович. – Це було знаковою подією в нашій країні, тому що він є незалежним самостійним органом, відділеним від інших гілок влади. Його не відносять до загальної системи судоустрою України. Але свою роботу він почав не у цьому будинку, а в одному з приміщень вулиці Банкової, недалеко від нинішнього будинку Офісу президента. Там суд пропрацював 5 років. За ці 57 місяців була побудована нинішня будівля. Вона було спроектована у вигляді відкритої книги".

Під час своєї розповіді Тетяна Супрович показала в музеї суду нам рідкісне фото. На ньому зображені одноповерхові приватні будинки, які були тут до 1980-х років.Серед музейних експонатів, більшість яких є подарунками від іноземних Конституційних судів і міжнародних організацій, ми помітили статуетку лева.

"Це подарунок з Грузії. Він датується 3 тис. до н.е. і є символом Національного банку Грузії. У нас його копія. Також серед експонатів є ріг достатку з монетами. Його нам подарувала Рахункова палата, він символізує достаток", – каже Супрович.

Також серед експонатів є спортивні кубки – в минулі роки представники суду грали у футбол зі своїми колегами і завоювали низку нагород.

Суддів КСУ від інших відрізняє мантія вишневого кольору. Її колір встановлений регламентом суду.

"Силует мантії – трапецієподібний, комір – "стійка", рукава – вшиті з широкими манжетами. Довжина мантії повинна бути такою, щоб відстань від підлоги до нижнього краю становила 19 см", – повідомили нам в суді.

Такі правила встановлені, щоб при засіданні суддів нижні краї мантії були на одному рівні.У суді також є бібліотека, яка вважається однією з найбільших в країні серед тих, де є література на правову тематику. Тут зберігаються близько 20 тис. книг.

Після музею ми попрямували до зали, де засідає Велика палата Конституційного суду.

Тут, крім проведення засідань, судді КСУ складають присягу. Дах зали – це величезний скляний купол, загальна площа приміщення – близько 350 кв. м. Стіл, за яким засідають 18 суддів, має напівкруглу форму.

"Це зроблено для зручності, щоб і суддям було видно учасників, і учасникам – суддів. У центрі розташоване місце для голови суду, воно відрізнєяться тим, що на кріслі є зображення терезів", – каже Супрович.

Далі ми проходимо в зал, де засідає Сенат. В цьому залі розглядають конституційні скарги.

"Тут працюють 9 суддів", – каже Супрович.

Кого беруть в судді

"Ними можуть стати громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, володіють державною мовою, мають стаж у правовій сфері та віком щонайменше 40 років", – розповіли нам в суді.

Як з'ясувалося, зараз тут чинять правосуддя не 18, а 15 суддів.

"Двох суддів повинна призначити Верховна Рада і одного – з'їзд суддів", – уточнили в КСУ.

Епідемія коронавірусу та карантин внесли зміни в роботу Конституційного суду. Подробиці нам розповів керівник секретаріату КСУ, заслужений юрист України Віктор Бесчастний.

"Ми замислювалися над тим, наскільки все може бути серйозно. Під час карантину суд проводив і проводить засідання, а це вимагає присутності на робочих місцях суддів і співробітників секретаріату. Але, наприклад, робота секретаріату була організована в позмінному режимі. Частина співробітників перебували на робочих місцях, частина – дистанційно. Була проаналізована можливість кожного співробітника приїжджати на роботу. Водночас, коли громадський транспорт працював з обмеженнями, була організована розвозка на роботу і назад", – каже Віктор Миколайович.

За його словами, носіння масок та постійна обробка рук антисептиком стало невід'ємною частиною життя.

Втім, карантин не заперечив необхідність громадян звертатися до суду. За цей час звернень стало менше лише на 3%.

"У період з 1 січня по 23 червня до суду надійшли 243 конституційні скарги. 122 з них були повернені як такі, що не відповідали вимогам закону. Не всі ті, хто звертаються, розуміють, що вимог потрібно дотримуватися. Скарги були повернені з відповідними роз'ясненнями і зазначенням того, що суб'єкт може звернутися знову, але за умови дотримання вимог", – каже Бесчастний.

За його словами, найчастіше скарги стосувалися порушення права на доступ до суду, зокрема, відсутності можливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях справ, права на оскарження рішень, дій та бездіяльності органів публічної влади або їх посадових осіб. Також значна частина скарг стосувалася порушення права на соціальний захист різних категорій громадян.

Як розповіли нам в КСУ, в період карантину були ухвалені 7 рішень, три з яких Великою палатою і 4 – сенатами КСУ.

Не без проблем

На відміну від інших судів, у КСУ кажуть, що у них немає проблем з відсутністю конвертів для розсилки кореспонденції учасникам тих чи інших процесів.

"Нам хотілося б трохи іншого. Зараз, наприклад, недостатньо приміщень для роботи КСУ. До речі, свого часу розглядалося питання про будівництво поруч додаткового корпусу на 5-6 поверхів. У нас немає великого актового залу, в якому б відбувалися конференції, зокрема, міжнародні. Але ми не можемо їх провести через брак приміщення. Ми ж не можемо провести їх в залі засідань. Це буде порушенням! Мало місця для розміщення працівників секретаріату Суду", – каже Бесчастний.

За словами юриста, є необхідність розширити приймальню для громадян:

"У нас недостатньо приміщень для бібліотеки. Через це пересічні громадяни позбавлені можливості відвідати читальні зали, щоб підвищити свій рівень правової грамотності. Додатковий корпус вирішив би ці проблеми. У нас є архів, для якого вже теж необхідні додаткові приміщення. А деякі кабінети суддів настільки маленькі, що матеріали для вивчення складені у високі пачки. А ще ж необхідне і місце для роботи помічнику судді та науковому консультанту".

Також, як ми з'ясували, в найближчому майбутньому в Україні з'явиться незвичайне видання Конституції – щоб заощадити кошти, було вирішено замовити Конституцію з вкладеними вставками для подальших змін.

URL: bit.ly/3iEcz0D

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України