ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Конституційний Суд України з робочим візитом відвідала делегація Конституційного Суду Грузії
До Конституційного Суду України з робочим візитом 18-19 грудня прибула делегація Конституційного Суду Грузії на чолі з заступником Голови Конституційного Суду Грузії Теймуразом Тугуши. Зустріч була організована за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
18 грудня Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя Станіслав Шевчук провели зустріч із заступником Голови Конституційного Суду Грузії Теймуразом Тугуши, керівником Відділу досліджень та правового забезпечення Іраклі Ксоврелі, юридичним радником Відділу досліджень та правового забезпечення Ананою Чіабрішвілі.
Візит став продовженням традиційних українсько-грузинських зустрічей щодо обміну досвідом між органами конституційної юрисдикції обох держав.
У ході зустрічі було визначено план роботи круглого столу, під час якого грузинські колеги, які мають великий досвід роботи з конституційною скаргою, мали змогу розповісти про механізм її функціонування в Грузії.
19 грудня у Конституційному Суді України відбувся круглий стіл, участь в якому з української сторони взяли Голова КСУ Юрій Баулін, судді Сергій Вдовіченко, Михайло Гультай, Олександр Касмінін, Віктор Колісник, Віктор Кривенко, Олександр Литвинов, Микола Мельник, Володимир Мойсик, Сергій Сас, Олександр Тупицький, представники Офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні – Олександр Водянніков, Віталій Гацелюк, доцент кафедри конституційного права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Сергій Різник, керівник Секретаріату КСУ Ярослав Василькевич, перший заступник керівника Секретаріату КСУ Лариса Бірюк, керівники структурних підрозділів, працівники Управління правової експертизи Секретаріату КСУ та служби суддів Конституційного Суду України.
Під час круглого столу заступник Голови Конституційного Суду Грузії Теймураз Тугуши підкреслив, що конституційні суди Грузії і України об’єднує багаторічна співпраця. Він із задоволенням відзначив, що в Україні запроваджено конституційну скаргу, і констатував, що в Грузії діє конституційна скарга від початку діяльності Конституційного Суду Грузії, тобто вже 20 років, і зазначив, що не уявляє собі роботи Суду Грузії без конституційної скарги. Аналізуючи статистку прийнятих актів Суду промовець відзначив, що 90% рішень Конституційного Суду Грузії прийнято за конституційними скаргами. Модель конституційної скарги у кожній країні має свої особливості, і підкреслив наскільки важливо ділитися досвідом в цьому напрямку, аби зрозуміти яка модель найбільш ефективна.
Юридичний радник Відділу досліджень та правового забезпечення Анана Чіабрішвілі детально зупинилася на практиці застосування конституційної скарги у Конституційному Суді Грузії, зокрема, розповіла про етапи проходження документа, оприлюднення його на офіційному сайті Суду, обов᾿язкові елементи рішення Суду тощо.
Під час круглого столу з доповіддю „Вичерпання національних засобів юридичного захисту: міжнародні стандарти“ виступив кандидат юридичних наук, Національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков, який розповів про основні моменти, які містить стаття 151-1 Конституції України, що набула чинності 30 вересня цього року, а також торкнувся питань ґенези і поняття національних засобів захисту у міжнародному праві, мети цього принципу і як цей принцип застосовується у Європейському Суді з прав людини.
Крім того, з доповіддю „Конституційна скарга в Україні: очевидні перспективи та неочевидні ризики“ виступив кандидат юридичних наук, доцент кафедри конституційного права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Сергій Різник, який розповів про очевидні перспективи та неочевидні ризики конституційної скарги.
Промовець зазначив, що конституційна скарга, це не проблема, а шанс та можливість, яку потрібно максимально правильно використати.
Він також підкреслив, що наша модель конституційної скарги напряму залежить від якості роботи суддів загальної юрисдикції, і коли б суддя районного суду та наступних інстанцій правильно використовував і застосовував Конституцію, як акт прямої дії, то не виникало б проблеми зі зверненням до Конституційного Суду України.
Необхідно, щоб людина зверталася до Суду не лише стосовно вирішення особистого питання, а й для встановлення конституційної справедливості, – зазначив промовець.
Сергій Різник також висловив думку про те, що важливо було б для українських громадян, які будуть звертатися до Конституційного Суду України, організувати у Суді центр безоплатної правової допомоги та інше. І наголосив на тому, що спільна робота матиме найкращі результати.
Під час круглого столу грузинські колеги обговорили із суддями Конституційного Суду України та працівниками структурних підрозділів Секретаріату Суду низку питань, які, зокрема, пов’язані з організаційним процесом проходження конституційної скарги (реєстрація, стадії, процедура попереднього опрацювання) та її змістовної частини (зміст та складові ухвали колегії щодо неприйнятності конституційної скарги, рішення про її розгляд, забезпечення виконання рішень Суду тощо), а також такі, що стосуються формату співпраці апарату і суддів Суду щодо проходження конституційної скарги.