Конституційний Суд України відвідав Голова Європейського суду з прав людини Жан-Поль Коста

Версія для друку

Конституційний Суд України відвідав Голова Європейського суду
з прав людини Жан-Поль Коста

 

         1 липня 2011 р. у Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України А.Головіна з Головою Європейського суду з прав людини Жаном-Полем Костою.        

         Жан-Поль Коста – Голова Європейського суду з прав людини з 2007 р., відомий французький правозахисник, вперше відвідує Україну.

         У рамках візиту Жан-Поль Коста взяв участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми застосування практики Європейського суду з прав людини у правовій системі України“, зустрівся з Президентом України, Головою Верховної Ради та Головою Верховного Суду України.

         У ході зустрічі з Головою Європейського суду з прав людини Голова Конституційного Суду України А.Головін розповів про організацію і принципи роботи вітчизняного суду конституційної юрисдикції. Він зокрема зазначив, що визначальними у діяльності Конституційного Суду України є ті рішення, які реально захищали основоположні права і свободи людини і громадянина – право людини на життя, на особисту недоторканість та свободу пересування, на об’єднання у професійні спілки для захисту своїх трудових та соціально-економічних інтересів, на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, на судовий захист тощо.

         Голова КСУ наголосив на особливо важливому значенні практики Європейського суду з прав людини для формування Конституційним Судом України позицій у „правозахисних“ рішеннях. Так, Конституційний Суд України 30 разів у своїх рішеннях безпосередньо посилався на рішення Європейського суду з прав людини.

         Проте, Голова Конституційного суду України А.Головін слушно зауважив, що для повноцінного користування КСУ практикою Європейського суду з прав людини заважає відсутність точного перекладу рішень європейських колег. А їх необхідно ретельно вивчати і вірно тлумачити, аби застосовувати у практиці ухвалення власних рішень. І в першу чергу – для забезпечення принципу диспозитивності.

         Голова Конституційного Суду України А.Головін також торкнувся ідеї запровадження в Україні інституту "конституційної скарги". Він зазначив, що питання вивчається на рівні науковців, проте власне доктрина її застосування  в Україні на сьогодні відсутня. На це Жан-Поль Коста відповів, що задоволений тим, як розвивається правовий захист громадян в Україні.

А от щодо "конституційної скарги" Голова Європейського суду з прав людини зауважив, що кількість звернень до Страсбурга від країн, які вже мають цей механізм захисту громадян (як то Німеччина, Іспанія і т.д.) значно менша.

         Жан-Поль Коста наголосив на важливості ролі Європейського суду у гарантуванні основних прав людини у 47 країнах – членах Ради Європи. Він підкреслив, що практика Страсбурзького суду є важливим чинником прискорення реформ в окремих країнах Європи. „А таке спілкування, яке відбулося сьогодні у Конституційному Суді України – це дуже корисна практика, бо допомагає краще дізнатися один про одного і одночасно сприяє підвищенню кваліфікації суддів“, – зазначив Голова Європейського суду з прав людини Жан-Поль Коста.

         За вагомий внесок у втілення принципів демократії, справу захисту основоположних прав і свобод людини, забезпечення верховенства права Голова Конституційного Суду України А.Головін за Рішенням Конституційного Суду України нагородив Голову Європейського суду з прав людини Жана-Поля Косту "Почесною відзнакою Конституційного Суду України".

Голова Європейського суду з прав людини подякував Голові Конституційного Суду України та суддям КСУ за нагороду, теплий прийом та залишив запис у Книзі почесних гостей суду конституційної  юрисдикції.

На зустрічі Голови Конституційного Суду України А.Головіна з Головою Європейського суду з прав людини Жан-Полем Костою були присутні судді Конституційного Суду України А.Стрижак, М.Маркуш та Н.Шаптала.

 

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України