Конституційний Суд України відвідали учасники українсько-німецького правового семінару

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

Конституційний Суд України відвідали учасники українсько-німецького правового семінару

 

На прохання факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» Конституційний Суд України 27 травня 2014 року відвідала група учасників українсько-німецького семінару, присвяченого правовому регулюванню діяльності політичних партій і громадських організацій. У заході, основною частиною якого стало спілкування у форматі імпровізованого науково-практичного семінару, взяли участь судді  Петро Стецюк, Віктор Шишкін, Станіслав Шевчук, декан факультету правничих наук Києво-Могилянської академії Андрій Мелешевич, доктори права та політології, молоді науковці, студенти, які працюють і здобувають освіту в Інституті з вивчення політичних партій при Дюссельдорфському університеті.

За словами Андрія Мелешевича, вивчення проблем внутрішньопартійної дисципліни і системи прийняття рішень в середині політичних партій та соціальних рухів є дуже важливою темою, бо в Україні, вважає він, фактично відсутня внутрішньопартійна демократія. Свого часу Німеччина також переживала подібні проблеми, тому там було запроваджено регулювання цього питання на законодавчому рівні. На думку науковця, час для таких рішень настав і в Україні, тому для учасників українсько-німецького семінару важливими є думки суддів КСУ стосовно питання внутрішньої демократії в партіях та соціальних рухах. 

Судді висловили готовність відверто поділитися інформацією, своїми знаннями та науковими поглядами, аби максимально задовольнити інтерес зарубіжних правників. Діалог розпочав Віктор Шишкін, який ознайомив гостей з історією становлення українського конституціоналізму, починаючи з періоду відродження національної державності на початку 90-х років минулого століття. Суддя, який безпосередньо брав участь у роботі над проектами Конституції України і Закону України «Про Конституційний Суд України», розповів, як складно народжувався український конституціоналізм в умовах протистояння молодої демократії з тодішньою тоталітарною системою. Під час створення законодавства в період становлення конституційної юстиції велику допомогу українським правникам надали німецькі колеги. Тому не дивно, що структура чинного закону про КСУ багато в чому співвідноситься зі структурою закону про КС ФРН. Звичайно, з відповідними змінами, які були зроблені, виходячи з наших національних поглядів на конституційне судочинство, зауважив Віктор Шишкін.

 Стосовно політичних партій, суддя акцентував увагу на тому, що КСУ, на відміну від КС ФРН, не має повноважень щодо припинення їх реєстрації, оскільки це віднесено до компетенції адміністративного судочинства. Але питання, пов`язані із забороною політичних партій, можуть бути предметом розгляду КСУ, і суд має таку практику – свого часу розглядав клопотання щодо конституційності акту президії ВР УРСР про заборону Комуністичної партії України.   

Можливості КСУ в регулюванні сфери діяльності політичних партій обмежуються тими повноваженнями щодо тлумачення Конституції і законів України, які має на сьогодні суд відповідно до законодавства, продовжив виступ колеги Петро Стецюк. За час діяльності Конституційного Суду України було дуже мало справ, що безпосередньо стосувалися цієї теми, констатував суддя. Як один із нечисленних прикладів він навів справу щодо порядку формування коаліції депутатських фракцій в парламенті, яка торкалася проблеми партійно-фракційної дисципліни. Взагалі ж, зазначив Петро Стецюк, можливість появи в КСУ тих чи інших справ великою мірою залежить від напрямку політичних процесів у державі. «Я думаю, ми в переддень появи нових справ, можливо і в напрямку, який матиме відношення до теми нашої зустрічі», - сказав Петро Стецюк.

Ще одну грань проблеми політичної дисципліни висвітлив Станіслав Шевчук, який зауважив, що за попередньої влади в парламенті часто порушувалися конституційні вимоги щодо персонального голосування народних депутатів.  І оскільки в Україні питання про відповідальність депутатів-порушників так і не було поставлене, то ця проблема стала навіть предметом розгляду Європейського суду з прав людини в ході судового процесу «Олександр Волков проти України». Водночас суддя висловив оптимізм щодо відновлення в Україні правової законності в усіх сферах, а також подальшого розвитку та удосконалення конституційного судочинства. «Ми всі сподіваємося, що в Україні розпочинається якісно новий етап зміцнення конституційної юрисдикції», - відзначив Станіслав Шевчук.

Протягом зустрічі конституціоналісти відповіли ще на велику низку запитань стосовно різноманітних теоретичних і практичних аспектів законотворчості в Україні та діяльності КСУ. Зокрема, Віктор Шишкін поділився цікавими спогадами про те, які розроблявся квотний принцип формування складу суддів, а Петро Стецюк і Станіслав Шевчук висловили своє бачення стосовно вимог до кандидатів на посаду судді, в тому числі в контексті аналогічних європейських підходів. Науковці позитивно оцінили той факт, що після останніх кадрових змін у складі суддів КСУ побільшало професорів та докторів наук у галузі права. 

Крім того, судді дали ґрунтовні відповіді на запитання щодо доцільності впровадження в Україні інституту конституційної скарги, шляхів удосконалення захисту прав громадян, відновлення довіри до конституційного судочинства в суспільстві, зміцнення незалежності суддів тощо. Гості у свою чергу, подякувавши за приділений їм час, висловили суддям повагу за відвертість та побажали конституціоналістам успіхів у їхній діяльності. 

Німецькі правники також ознайомилися з приміщенням суду, оглянули залу засідань, музейну експозицію, а на пам`ять конституціоналісти подарували їм збірку рішень КСУ в електронному вигляді.   

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України