Конституційний Суд України розпочав розгляд справи щодо конституційності змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»

Версія для друку

Конституційний Суд України розпочав розгляд справи щодо
конституційності змін до Закону України«Про свободу совісті та релігійні організації»

 

Сьогодні, 11 лютого, Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розпочала розгляд справи за конституційним поданням 49 народних депутатів України. Автори клопотання просять визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) Закон України «Про внесення зміни до статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України» від 20 грудня 2018 року № 2662–VІІІ (далі – Закон).

Головував на пленарному засіданні Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький.

Під час пленарного засідання суддя-доповідач у справі Ірина Завгородня зазначила, що Закон передбачає, що релігійна організація, яка входить до структури релігійного об’єднання, керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину її території, зобов’язана у своїй повній статутній назві відображати належність до такої релігійної організації за межами України та повністю вказувати назву тієї організації, частиною якої вона є, з можливим додаванням слів «в Україні».

Народні депутати стверджують, що оспорюваний Закон нівелює релігійну свободу та міжконфесійний мир в Україні, порушує конституційні права та свободи громадян. Зокрема: право на свободу світогляду і віросповідання, свободу об’єднання в організації для здійснення та захисту своїх прав і свобод й задоволення інтересів, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. На їх думку, зазначене є втручанням держави у церковні справи, що суперечить Конституції України.

У поданні також вказується, що розгляд та ухвалення вказаного Закону відбулися з порушенням конституційної процедури.

Суддя-доповідач повідомила, що з метою забезпечення повноти розгляду справи Президенту України, Голові Верховної Ради України, Прем’єр-міністру України, головам комітетів Верховної Ради України з питань культури і духовності, Регламенту та організації роботи ВРУ і Міністерству юстиції України запропоновано висловити позицію щодо порушених у конституційному поданні питань. Конституційний Суд звернувся до низки закладів вищої освіти та громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини» з проханням також надати відповідні висновки.

Велика палата Конституційного Суду України перейшла до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення у справі.

У засіданні взяли участь представники суб’єкта права на конституційне подання Олександр Долженков, народний депутат України Вадим Новинський.

Переглянути відкриту частину пленарного засідання можна на офіційному вебсайті Конституційного Суду України в рубриці «Архів відеотрансляцій засідань» за посиланням: http://ccu.gov.ua/kategoriya/2020.

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України