11 травня, 2023
Сьогодні, 11 травня 2023 року, Велика палата Суду на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розглядала справу за конституційним поданням Верховного Суду про відповідність Конституції України частини четвертої статті 75 Сімейного кодексу (далі – Кодекс).
Під час пленарного засідання суддя-доповідач у справі Галина Юровська повідомила про зміст конституційного подання та підстави для відкриття конституційного провадження у справі.
Суддя-доповідач зазначила, що суб’єкт права на конституційне подання звернувся до Конституційного Суду України із клопотанням перевірити на відповідність статтям 3, 8, 48 Конституції України частину четверту статті 75 Кодексу.
Згідно з частиною четвертою статті 75 Кодексу „один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом“.
Автор клопотання стверджує, що „призначення особі з інвалідністю відповідної пенсії або іншої соціальної виплати не може залежати від виплат, які здійснює один із подружжя на утримання іншого, який є особою з інвалідністю. Факт призначення державою пенсії по інвалідності не може впливати на факт призначення судом аліментів на утримання одного з подружжя або ж виключати його. Потреби непрацездатної людини, як правило, не обмежені тими звичайними потребами, які має здорова людина, тому спричиняють додаткові витрати на лікування, оздоровлення, харчування, що зумовлено іншим, відмінним способом життя такої людини“.
Суддя-доповідач поінформувала, що з метою забезпечення повного й об’єктивного розгляду справи та ухвалення Судом обґрунтованого рішення вона правила запити до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного університету „Одеська юридична академія“, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, Ужгородського національного університету, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, а також члену Науково-консультативної ради КСУ Інні Спасибо-Фатєєвій із проханням висловити позиції щодо питань, порушених у конституційному поданні.
Суд дослідив матеріали справи на відкритій частині та перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення.
На пленарному засіданні Великої палати були присутні представник суб’єкта права на конституційне подання, керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду Расім Бабанли, постійний Представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Максим Дирдін та представник Президента України у Конституційному Суді України Сергій Дембовський.
Відеозапис відкритої частини пленарного засідання можна переглянути за посиланням: „Архів відеотрансляцій засідань“.
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу