Голова КСУ Станіслав Шевчук та суддя Суду Василь Лемак завітали на Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України

Версія для друку

Голова КСУ Станіслав Шевчук та суддя Суду Василь Лемак завітали на Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України

 

Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, суддя КСУ Василь Лемак та президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин привітали учасників Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України, ІІІ етап якого проходив у м. Києві.

Президент Малої академії наук України Станіслав Довгий зазначив, що Мала академія наук України – це освітня система, яка забезпечує організацію і координацію науково-дослідницької діяльності учнів та сприяє нарощуванню наукового потенціалу країни. Він розповів, що передумовами створення МАН стала організація роботи наукових гуртків позашкільних навчальних закладів, мережа яких сформувалась у 20–40-х рр. ХХ ст. А вже в 50–х р., продовжив промовець, у м. Києві була проведена перша учнівська науково-практична конференція.

«Сьогодні Національний центр «Мала академія наук України» є закладом, що виконує загальнодержавні функції з пошуку, розвитку та підтримки обдарованих і талановитих учнів», –  додав доповідач.

Президент МАН також підкреслив, що конкурс цього року є визначальним і має свої особливості, адже він присвячений століттю Національної академії наук України. «Немає такої галузі науки, у яку українські вчені не зробили б внеску світового рівня. Ще одне досягнення – створення на базі Малої академії наук Центру ЮНЕСКО», – зазначив Станіслав Довгий.

Визначним заходом МАН,  зауважив директор Малої академії наук України Оксен Лісовий, є щорічний Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН. За його словами, основними завданнями конкурсу є залучення інтелектуально й творчо обдарованої учнівської молоді до науково-дослідницької та експериментальної роботи, формування активної громадянської позиції учнів, виховання в них самостійності, наполегливості, вміння формувати й обстоювати власну думку.

Промовець розповів, що у всіх етапах конкурсу-захисту, беруть участь близько 100 000 школярів-старшокласників, з яких до фіналу виходять понад 1000 кращих. Загалом, продовжив він, конкурс-захист відбувається в 64 секціях 12 наукових відділень майже за всіма напрямами природничих, гуманітарних і суспільних наук. «МАН виховує професійно зорієнтованих, озброєних відповідним науковим, дослідницьким інструментарієм молодих людей, які вже у школі знають своє призначення, спрямування, наукове покликання і йдуть до вищих навчальних закладів, чітко розуміючи, у якій науковій галузі вони хочуть працювати», – підкреслив Оксен Лісовий.

Звертаючись до учасників конкурсу, Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук зазначив, що сучасне життя висуває перед людиною високі вимоги і, щоб бути професіоналом, завжди йти на крок попереду, треба багато знань. «І для цього треба вчитися упродовж усього життя», – додав він.

Очільник органу конституційної юрисдикції розповів про роль і значення Конституції України. «Конституція – це найвищий за юридичною силою правовий акт, ключовою місією якого є гарантування прав і свобод людини і громадянина. Вона накладає обов’язки на всі органи державної влади та всі акти в державі». У свою чергу, конституційна доктрина, підкреслив промовець, формується через рішення Конституційного Суду України. А запроваджений в результаті судової реформи інститут конституційної скарги, на його думку, має сприяти більш ефективному захисту конституційних прав людини. Конституційна скарга дозволяє людині, права якої порушено, в даному випадку законами, скаржитись на Українську державу в Конституційний Суд.

Станіслав Шевчук привітав учнів – членів Малої академії наук України та наголосив на важливості участі у таких заходах. Участь у цьому конкурсі, зауважив Голова КСУ, – це чергова сходинка до наукового і життєвого Олімпу. «Все моє життя пов’язано з наукою», – підкреслив промовець. Він побажав учасникам конкурсу віри в себе, наполегливості, творчої наснаги та вагомих здобутків.

«Ви – майбутня еліта української нації, і я вірю, що саме Вам під силу зміцнити незалежність і суверенітет України та перетворити нашу державу на сучасну, європейську країну, в якій найвищою цінністю є людина та її права», – підсумував Станіслав Шевчук.

Президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин зауважив, що Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України є надважливою подією для сучасної української науки. Він зазначив, що Мала академія наук України – це унікальна система, що дозволяє виявляти обдарованих дітей, забезпечувати інтелектуальний та творчий розвиток молодого покоління, аналогу якій немає в жодній країні світу. «Ви – діти нового покоління, Ви – переможці, і майбутнє, безперечно за Вами», – підкреслив промовець. Олександр Петришин привітав учасників конкурсу від імені Національної академії правових наук України та побажав подальших успіхів на науковій ниві.

До чіткого розуміння майбутньої професії закликав у своїй промові суддя Конституційного Суду України Василь Лемак. В результаті розуміння населенням нашої країни, що через правосуддя неможливо добитися справедливості, підкреслив він, один мільйон розлючених людей вийшли на Майдан у 2013-2014 роках. На думку судді, зараз відбуваються важливі зміни. «Вперше в нашій державі судді призначаються за результатами конкурсного відбору. Це стосується всіх суддів». Однак, зауважив він, навіть з урахуванням, здавалося б, простих вимог, що ставляться сьогодні перед носіями судової влади, – скласти кваліфікаційний іспит і пояснити законне походження майна – майже половина з них вирішили піти з посад. «Тому, коли Ви йдете біля будівлі з написом «суд», знайте – там є вакансії для Вас».

Суддя також наголосив на важливості запровадженого інституту конституційної скарги. «Це вищий рівень захисту, коли можна поставити під сумнів навіть закон, який порушує конституційні права людини», – додав промовець. Василь Лемак також привітав учасників конкурсу та побажав успіху, який, на його переконання, залежить, в першу чергу, від самооцінки. Він закінчив свій виступ відомим висловом Вінстона Черчіля «Ніколи, ніколи, ніколи не здавайтесь».

Гості подякували президенту Малої академії наук України Станіславу Довгому за запрошення та зробили пам’ятні фото з учасниками заходу.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України