Голова КСУ С. Шевчук: «Треба мати сміливість вийти зі строю»
19.04.2018
19 квітня відбулась відкрита зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з громадськістю.
Ініціював лекцію в інтерактивному форматі осередок Ліги студентів Асоціації правників України у місті Києві. Метою зустрічі стало залучення громадськості до глибшого розуміння роботи Конституційного Суду України та його призначення у демократичному суспільстві.
Під час зустрічі Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук поділився своїм життєвим шляхом, та розповів про те, що вплинуло на вибір професії у його житті. Крім того, промовець детально розповів про роботу органу конституційної юрисдикції в Україні та принципи його функціонування, реформу судової системи та ухвалені Судом рішення.
«Коли я став суддею Конституційного Суду України, під час Революції Гідності у 2014 році, мені було зрозуміло, що потрібно будувати новий Конституційний Суд», – зазначив Голова Конституційного Суду України. Він розповів, що наступного дня після складення ним присяги судді, Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі за конституційними поданнями виконуючого обов'язки Президента України, Голови Верховної Ради України та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим «Про проведення загальнокримського референдуму» (справа про проведення місцевого референдуму в Автономній Республіці Крим). «Цим Рішенням Суд визнав референдум у Криму неконституційним», – додав він.
Очільник Суду підкреслив, що Конституційний Суд України вирішив не мовчати з приводу анексії Криму, і тому було зроблено певні кроки, зокрема, розірвання Меморандуму про співпрацю з Конституційним Судом Російської Федерації. «Якби не було відповідного Рішення Конституційного Суду Російської Федерації, не було б ні анексії Криму, ні смертей на Донбасі»,– підкреслив Станіслав Шевчук.
Голова КСУ також розповів присутнім, що у 2015 році Конституційний Суд України разом з представниками конституційних судів Азербайджану, Грузії, Кіпру, Литви, Молдови, Польщі підписали «Спільну заяву щодо поваги до територіальної цілісності та міжнародного права при здійсненні конституційного правосуддя». А у 2018 році, продовжив він, Асоціацією конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів було ухвалено «Заяву про засудження агресії та порушень прав людини на окупованих територіях країн, що є членами Асоціації». «Крим – це Україна, і ми обов’язково туди повернемося», – наголосив Станіслав Шевчук.
Очільник Суду зазначив, що Конституційний Суд України служить лише Конституції України, яка є установчим актом народу. Як сказав Ганс Кельзен, «Конституція без Конституційного Суду як сонце, яке світить, але не гріє».
Станіслав Шевчук підкреслив, що коли стаєш суддею Конституційного Суду України, маєш зникнути з політичних радарів. Промовець також зазначив, що судді Конституційного Суду України не можуть ходити строєм як в армії. «Треба мати сміливість вийти зі строю», – додав він.
Голова Суду розповів присутнім про імплементацію Закону України «Про Конституційний Суд України». Промовець також приділив окрему увагу запровадженому інституту конституційної скарги, яка є одним із важливих здобутків конституційної реформи.
На його переконання, цей механізм є «революцією», адже тепер громадянин може поскаржитися на будь-який закон, якщо вважає, що цим законом порушено його права. Станіслав Шевчук також додав, що конституційна скарга дає можливість громадянам захиститися від свавілля законів через Конституційний Суд, а тому важливо, щоб люди розуміли, як правильно скористатися цим правом. «Зараз нам важливо пояснити громадськості, як за допомогою конституційної скарги захистити себе в Конституційному Суді України. «І це потрібно робити через комунікацію із суспільством, оскільки комунікація є елементом демократії, яку ми захищаємо», – підкреслив промовець.
«Громадянське суспільство, яке формується зараз, вимагає справедливості. Вірю, що наші відкриті та чесні діалоги стануть передумовою поверненню віри в Конституцію України, а Конституційний Суд стане справедливим арбітром між державою та суспільством, гарантом дотримання справедливого Суспільного договору, яким є наша Конституція», – підкреслив Станіслав Шевчук.
Він також зазначив, що шлях до розгляду конституційних скарг вже відкритий, адже Судом ухвалено Регламент, сформовано сенати та колегії. «Цей механізм змінить обличчя української правової системи, адже це той інструмент, який громадянин може використати для свого правового захисту», – додав промовець.
Голова Суду наголосив, що перший досвід розгляду конституційних скарг свідчить про недостатнє розуміння природи цього інституту. Зокрема, найпоширенішими помилками скаржників, на думку Станіслава Шевчука, є те, що вони не вказують, яке саме конституційне право було порушено, не враховують терміни подачі скарги та умову відносно остаточного рішення суду апеляційної або касаційної інстанції. «Існує велика кількість скарг на рішення Верховного Суду, мотивованих незгодою з рішенням в цілому», – додав він.
Голова Суду також розповів, що до Конституційного Суду України вже надійшло більше 600 конституційних скарг, з яких лише 145 визнані такими, що відповідають вимогам Закону за формою та розподілені між суддями.
На переконання Очільника Суду, Конвенція з прав людини та Конституція України мають спільну юридичну природу, тому інститут конституційної скарги покликаний, певною мірою, перенести вирішення питань відновлення порушених прав людини з міжнародного на національний рівень. Конституційному Суду України, додав Станіслав Шевчук, вдалося сформувати основи доктрини дружнього ставлення до міжнародного права при ухваленні рішень та наданні висновків. Він наголосив, що усталена практика Європейського суду з прав людини є для Конституційного Суду України джерелом права. «Важливо діяти спільно та уникнути суперечностей з ЄСПЛ», – продовжив промовець.
Важливість та складність роботи Суду, на думку Станіслава Шевчука, полягає в тому, що саме на Конституційний Суд України покладено дуже відповідальне завдання – захищати верховенство Конституції України. «У Суду немає простих справ», – додав промовець. Голова КСУ наголосив, що Суд готовий відповідати на виклик, що стоїть перед ним, гідно та ефективно.
Очільник Суду підкреслив, що суспільству потрібен незалежний Конституційний Суд. «Люди шукають справедливості, зневірившись у владі, і в цьому питанні покладають надію на Конституційний Суд України і наше основне завдання захистити людину від держави» – зазначив він.
Тому, продовжив Станіслав Шевчук, важливо повернути довіру до Суду, зокрема шляхом реалізації своїх повноважень. «Потрібно працювати та захищати людей, і тоді люди нам повірять», – наголосив очільник КСУ, та зазначив, що у Конституційного Суду немає нічого, крім авторитету його рішень.
Голова Суду підсумував, що його метою є авторитетний, відкритий та демократичний Суд, і він буде робити все залежне від нього, щоб Конституційний Суд України став саме таким.
Відкрита зустріч у подібному форматі відбулась вперше. Тепла атмосфера сприяла конструктивному та змістовному діалогу. На завершення зустрічі учасники заходу подякували Голові КСУ за сміливість взяти участь у цьому заході та висловили сподівання на продовження практики таких заходів.
Відео зустрічі за посиланням
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу