Голова КСУ Наталя Шаптала провела зустріч з Головою Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Альбертом Йонсоном

Версія для друку

Голова КСУ Наталя Шаптала провела зустріч з Головою Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Альбертом Йонсоном

 

15.07.2019

У Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Наталі Шаптали з Головою Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Альбертом Йонсоном.

У заході взяли участь зі сторони Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами: Голова Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Альберт Йонсон, аналітик з правових питань Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Елісавет Карагянніду, асистент аналітика з правових питань Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Олена Ащенко; зі сторони Конституційного Суду України: Голова Суду Наталя Шаптала, керівник Секретаріату Суду Ярослав Василькевич, перший заступник керівника Секретаріату Суду – керівник Департаменту організаційної роботи Секретаріату Суду Лариса Бірюк.

Голова КСУ Наталя Шаптала привітала гостей та висловила вдячність гостям за незмінну увагу до України. «Навіть не дивлячись на те, що Конституційний Суд України не є суб’єктом виборчого процесу, ми завжди уважно слідкуємо за діяльністю Місії», – зазначила вона.

Наталя Шаптала зазначила, що у своїй діяльності Конституційний Суд України розглядає питання, які стосуються політичних, зокрема, виборчих прав, та навела деякі статистичні дані. За її словами, з 1998 року Конституційний Суд України ухвалив близько 20 рішень та надав 2 висновки з питань, що стосуються виборчого процесу. Голова Суду акцентувала окрему увагу на деяких з цих актів. Так, 21 грудня 2017 року було прийнято Рішення у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини дев’ятої статті 61, частини третьої статті 105 Закону України «Про вибори народних депутатів України», пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку партії у багатомандатному окрузі» (справа про виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку політичної партії).

Крім того, за пропозицією гостей, вона окремо зупинилася на Рішенні у справі за конституційним поданням 62 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів», ухваленому 20 червня 2019 року.

Голова КСУ зазначила, що незважаючи на те, що Конституційний Суд України при розгляді цієї справи був обмежений у часі, судді розуміли надзвичайну суспільну значимість цього питання, що накладало додаткову відповідальність на Суд.

Наталя Шаптала наголосила на надзвичайній значущості ухвалених Судом актів, зокрема й з питань виборчого процесу, та висловила сподівання, що парламентські вибори в Україні пройдуть чесно, прозоро та об’єктивно.

Голова Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Альберт Йонсон коротко представив Місію. Він повідомив, що з метою спостереження за позачерговими парламентськими виборами, які відбудуться 21 липня 2019 року, Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ 11 червня 2019 року розгорнуло свою Місію зі спостереження за виборами. За його словами, Місія проведе оцінку майбутніх виборів щодо їх відповідності вимогам ОБСЄ, іншим міжнародним стандартам демократичних виборів, а також національному законодавству.

Альберт Йонсон зазначив, що вже було залучено 100 довгострокових спостерігачів. Незабаром, додав він, приєднається ще 600 короткострокових спостерігачів, які також працюватимуть на всій території України. «Головна мета короткострокових спостерігачів – стежити за перебігом голосування у день виборів», – наголосив Голова Місії. Він також додав, що попередні висновки Місія надасть відразу після завершення виборів, а остаточні – через два місяці після завершення виборчого процесу.

Аналітик з правових питань Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами Елісавет Карагянніду зазначила, що Місію було розпочато з відвідання відкритої частини пленарного засідання Великої Палати Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 62 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів». «Ми чекали цього Рішення, адже воно було напряму пов’язано з проведенням виборів», – додала вона. Елісавет Карагянніду також підкреслила, що оцінка вказаного Рішення увійде до попереднього Висновку Місії ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами.

Сторони також обговорили інші актуальні питання конституційного судочинства та висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю.

 Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України