ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін взяв участь у відкритті Всеукраїнського тижня права
В Україні, як і у всьому світі, 10 грудня відзначається День прав людини. Його поява пов’язана з датою прийняття Генеральною Асамблеєю ООН найвизначного міжнародного документу – Загальної декларації прав людини у 1948 році, в якій задекларовано рівність прав і свобод усіх людей.
Відповідно до Указу Президента України від 8.12.2008 р. № 1149 «Про Всеукраїнський тиждень права» в Україні започатковано щороку проведення низки просвітницьких заходів в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини.
Цьогоріч з 5 по 10 грудня Міністерством юстиції України спільно з Координаційною радою молодих юристів України в рамках Всеукраїнського тижня права заплановано проведення таких заходів – Міжнародного правничого конкурсу імені В.М.Корецького, майстер-класи провідних юристів, виставка-форум «Правники – суспільству», під час якої юристи-практики нададуть безоплатну первинну правову допомогу громадянам з різних питань, а також заходи інформаційного та освітнього характеру з питань реалізації і захисту прав людини.
Сьогодні, 5 грудня 2016 року, Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін брав участь в урочистому відкритті Всеукраїнського тижня права в Міністерстві юстиції України.
У заході взяли участь заступник міністра юстиції – керівник апарату Міністерства юстиції Ганна Онищенко, Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, посол, координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, суддя Верховного Суду Василь Гуменюк, директор Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України Юрій Шемшученко, завідувач відділу теорії держави і права Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України Наталія Оніщенко, голова Координаційної ради молодих юристів України при Міністерстві юстиції України Андрій Бутенко, радник з питань роботи з громадянським суспільством Програма USAID «Нове правосуддя» Валентина Мудрік, ректор ТОВ «Академія адвокатури України» Тетяна Варфоломеєва, директор Департаменту стратегічного розвитку органів юстиції Наталія Козловська, а також викладачі та студенти вищих навчальних закладів юридичного спрямування, юристи-практики, члени Координаційної ради молодих юристів України при Міністерстві юстиції України, фахівці Мінюсту, представники засобів масової інформації.
У своєму виступі Голова Конституційного Суду України привітав присутніх з урочистою подією і наголосив, що проведення загальноукраїнської акції «Тиждень права», що має за мету утвердження високих правових стандартів на практиці, підвищення рівня правової культури суспільства, створення сильної, демократичної, правової держави, сприятиме утвердженню правових ідей у суспільстві та розбудові правової системи, яка забезпечує ефективну реалізацію прав та свобод людини і громадянина на практиці.
Звертаючись до присутніх, Юрій Баулін розповів про важливі зміни, що внесенні до Конституції України в частині правосуддя, і які набули чинності вже у вересні цього року. «Головною новацією вітчизняної конституційної реформи 2016 року щодо діяльності Конституційного Суду України слід визнати запровадження такого загальновизнаного ефективного механізму захисту прав особи, як конституційна скарга», – підкреслив очільник Суду.
Він також відзначив, що діяльність суддів Конституційного Суду України щодо підвищення рівня правових знань громадян носить системний характер. Прагнучи до більшої відкритості й прозорості конституційного правосуддя, в Суді постійно проводяться оглядові екскурсії та дні відкритих дверей, під час яких відвідувачі мають можливість дізнатися про діяльність органу конституційної юрисдикції. Крім того, вже стало традицією щороку напередодні тижня права проводити конкурс серед молодих правознавців на кращу наукову статтю з актуальних питань у галузі права. Суд не тільки підтримує молодих людей, які вирішили присвятити себе науковій діяльності у галузі юриспруденції, – наголосив Юрій Баулін, – а й сприяє підвищенню рівня правової обізнаності наших співвітчизників, як основного показника правової культури суспільства.
Завершуючи виступ, Голова Суду зазначив, що діяльність Конституційного Суду України і надалі буде базуватися на принципах відкритості й прозорості конституційного процесу для громадян та надання повної можливості реалізації їх прав та свобод.
З вітальними промовами на Урочистому відкритті Всеукраїнського тижня права також виступили відомі юристи-практики, науковці, представники органів державної влади та міжнародних організацій.
Зокрема, заступник міністра – керівник апарату Міністерства юстиції України Ганна Онищенко відзначила, що перш за все юрист має захищати права людини, і усвідомлюючи усю складність такої роботи, будь-яка професія юриста – адвокат, прокурор, юрист-консульт покликана захищати права людини. «На шляху побудови правової держави громадянського суспільства якраз роль юриста є основною і центральною», – підкреслила Ганна Онищенко.
Звертаючись до молодих юристів промовець висловила впевненість у тому, що вони стануть успішними, щирими, справедливими і побажала їм успіху на цьому шляху.
У своїй промові суддя Верховного Суду Василь Гуменюк торкнувся окремих питань судової реформи, які наразі є актуальними в нашій державі. І наголосив, що захищати інтереси громадян необхідно не тільки на рівні Верховного Суду і Конституційного Суду України, а й безперечно на рівні судів першої інстанції, для того, щоб зменшити навантаження на Європейський суд з прав людини тощо. Побажав студентам добре вивчати право, щоб надавати кваліфіковану допомогу громадянам.
Завідувач відділу теорії держави і права Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України Наталія Оніщенко у своєму виступі зазначила, що право наш захисник, наша фортеця і оберіг, правова допомога буває не менш важливою ніж медична, і має бути, зокрема, ефективним чинником і об’єктом реформаторських змін, демократичних змін.
Директор Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України Юрій Шемшученко у своїй промові згадав про відомого українського правознавця академіка, спеціаліста у галузі міжнародного приватного права та загальної історії держави та права, першого директора Інституту держави і права Володимира Михайловича Корецького.
Він розповів про залучення молоді до Міжнародного правничого конкурсу імені В.М. Корецького, який щороку проходить за сприяння Міністерства юстиції України спільно з Координаційною радою молодих юристів України при Міністерстві юстиції України та Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, і метою якого є підвищення рівня правових знань студентів, зокрема у сфері європейського права з прав людини, та стимулювання творчого самовдосконалення студентської молоді. Також розповів про книжкові видання, які є необхідними для вивчення правознавства.
Крім того, Юрій Шемшученко у своєму виступі наголосив, що Конституція України як Основний Закон держави має неухильно виконуватись, оскільки є основою правопорядку в Україні.
Отже, цього тижня очікується насичена програма просвітницьких заходів для громадян – майстер-класи відомих правників з такої тематики: «Тренди 2017 року. Корупційні злочини, податки, рейдерські атаки – захист компанії», «Консалтинг юридичних послуг», «Захист прав юридичних і фізичних осіб в ЄСПЛ», Всеукраїнський урок «Права людини» тощо.