Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя Наталя Шаптала взяли участь у міжнародній конференції, з нагоди 25-ї річниці Конституційного Суду Республіки Болгарія

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

 

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя Наталя Шаптала взяли участь у міжнародній конференції, з нагоди 25-ї річниці Конституційного Суду Республіки Болгарія

 

 

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя Наталя Шаптала взяли участь у міжнародній конференції „Захист основоположних прав громадян та національної безпеки в сучасному світі. Роль конституційних судів“, що пройшла 21-22 вересня в місті Софія (Болгарія), з нагоди 25-ї річниці Конституційного Суду Республіки Болгарія.

У заході взяли участь голови та судді органів конституційної юрисдикції Азербайджану, Білорусі, Бельгії, Кореї, Латвії, Литви, Македонії, Молдови, Португалії, Туреччини, Угорщини, України, Франції та інших країн, представники Венеціанської комісії Ради Європи, органів влади і судової системи Болгарії та наукових закладів.

На відкритті форуму з вітальним словом до учасників звернулися – Президент Республіки Болгарія Росен Плевнелієв, Голова Народних зборів Республіки Болгарія Цецка Цачева, Голова Конституційного Суду Республіки Болгарія Борис Велчев, прем’єр-міністр Республіки Болгарія Бойко Борисов,   Голова Європейської Комісії "За демократію через право" (Венеціанська Комісія) Джанні Букіккіо, представники органів юстиції, судів, прокуратури.

Голова Конституційного Суду Республіки Болгарія Борис Велчев під час свого виступу підкреслив, що пряма конституційна скарга означає не лише більший контроль з боку державних установ, а і є додатковою гарантією прав громадян. Продовжуючи виступ він звернув увагу представників влади про те, що настав час Конституційному Суду Болгарії мати свою будівлю. „Мені здається, що 25 років достатньо для того, щоб знайти придатне приміщення“, - наголосив Голова КС Болгарії.

Генеральний прокурор Республіки Болгарія Сотір Цацаров у своєму виступі зазначив, що створення і зміцнення конституційного правосуддя, безсумнівно, є одним з найбільших досягнень в сучасній болгарській правовій історії.

"З моменту свого створення і до сьогоднішнього дня Конституційний Суд Республіки Болгарії забезпечує стабільність Основного Закону, а його діяльність гарантує незворотність демократичних процесів і захист прав людини", – сказав генеральний прокурор.

Під час міжнародної конференції, що складалася з трьох робочих сесій, з доповідями виступили представники ряду іноземних країн органів конституційної юстиції.

Голова Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України Юрій Баулін представив доповідь „Практика Конституційного Суду України щодо захисту національної безпеки країни“.

Перш за все Голова КСУ привітав колег Конституційного Суду Республіки Болгарія з 25-ю річницею заснування та висловив подяку організаторам конференції за запрошення і представлену можливість для виступу.

Він також відзначив, що тема, обрана для обговорення організаторами цієї конференції є не тільки важливою, але і з огляду на особливості міжнародної обстановки, з якими зіткнулися країни Європи і світу, досить актуальною.

«У другій половині ХХ століття світове співтовариство усвідомило, що використання військової сили для порушень суверенітету і територіальної цілісності сусідніх держав, насильницького приєднання чужих територій, незмінно призводить до гіпертрофованих порушень прав людини і громадянина, включаючи такі огидні явища, як геноцид і масові страти мирного населення», – зазначив Юрій Баулін. Він також акцентував увагу на тому, що з метою запобігання подібних ситуацій в майбутньому були створені відповідні міжнародні організації, країни-учасники яких уклали ряд міжнародних договорів та прийняли на себе відповідні зобов'язання.

За словами доповідача, Україна, як правонаступник однієї з держав-засновників Організації Об'єднаних Націй - УРСР, з перших днів здобуття незалежності вжила заходів по зміцненню захисту основних складових національної безпеки: конституційних прав, свобод і законних інтересів її громадян, суверенітету, територіальної цілісності і незалежності держави.

Голова КСУ наголосив, що за майже 20 років своєї діяльності Конституційний Суд України встановив ділові і конструктивні відносини з органами конституційної юрисдикції більшості країн сучасного світу. «Однак Суд, як гарант верховенства Конституції на всій території України не може залишатися стороннім спостерігачем щодо дій конституційного суду колишнього дружнього сусідньої держави, а саме Російської Федерації, які спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності України», – продовжив суддя.

Він також підкреслив, що у Рішенні від 14 березня 2014 року № 2-рп Конституційний Суд України визнав Постанову Верховної Ради Автономної Республіки Крим «Про проведення загальнокримського референдуму» від
6 березня 2014 року № 1702-6/14 такою, що не відповідає Конституції України.

В Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що правові підстави для проведення 16 березня 2014 року референдуму в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі були відсутні, і його результати не можуть вважатися основою для «самовизначення Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».

На завершення Голова Конституційного Суду України підкреслив, що забезпечення національної безпеки кожної окремої держави є запорукою глобальної безпеки всієї світової спільноти.

Учасники конференції обговорили низку питань, які стосуються захисту конституційних прав і свобод громадян, національної безпеки в сучасному світі в практиці конституційних судів країн-учасників заходу.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України