Голова КCУ Юрій Баулін взяв участь у міжнародній науково-практичній конференція "Захист прав людини в адміністративному судочинстві: сучасний стан і перспективи розвитку в Україні"

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

 

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

 

Голова КCУ Юрій Баулін взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції “Захист прав людини в адміністративному судочинстві: сучасний стан і перспективи розвитку в Україні”

 

1 жовтня 2015 року Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції “Захист прав людини в адміністративному судочинстві: сучасний стан і перспективи розвитку в Україні”, присвяченій 10-річчю започаткування процесуальної діяльності адміністративних судів України.

Конференція організована Вищим адміністративним судом України за підтримки Координатора проектів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні (проект “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”), Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та Німецького фонду міжнародного правового співробітництва.

У ході Конференції учасники обговорили питання реформи адміністративного судочинства України, як запоруки захисту прав людини, стандартів справедливого суду, доступу до публічної інформації: практику Європейського суду з прав людини, роль Європейського суду з прав людини в умовах конфліктів, що призводять до порушень прав людини, права на свободу мирних зібрань в контексті статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За словами Голови Вищого адміністративного суду України Олександра Нечитайла, ідея запровадження адміністративного судочинства в Україні торувала шлях до свого втілення довгих тридцять років: від схвалення Концепції судово-правової реформи до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, який був визнаний експертами не лише як необхідний, але й прогресивний законодавчий акт. Він засвідчив реальність намірів української держави втілювати в життя принцип верховенства права, діяти прозоро та неупереджено в інтересах кожного пересічного громадянина.

Олександр Нечитайло підкреслив, що в сучасних умовах активізації євроінтеграційного процесу постала потреба у реформуванні судової системи і судочинства та внесення відповідних змін до чинного законодавства. За словами Голови ВАСУ змін потребують, передусім, конституційні положення щодо порядку утворення, реорганізації та ліквідації судів, визначення їх мережі.

Олександр Нечитайло упевнений, що необхідно ґрунтовно переоцінити ті положення законів, які надають суб’єктам владних повноважень право звертатися до адміністративних судів з позовами до громадян та юридичних осіб, яким вони досить часто зловживають.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін. Він зауважив, що тема, яка обрана для обговорення організаторами цього представницького форуму є не тільки вкрай важливою, а й напрóчуд актуальною.

«Певним чином специфіка адміністративного судочинства є близькою до специфіки конституційного судочинства, та полягає в тому, що будь-який найменший відступ від демократичних чи гуманістичних засад є неприпустимим, оскільки може призвести до істотного ущемлення прав людини, інтересів суспільства та заподіяння шкоди авторитету держави», - відмітив Юрій Баулін. 

Голова КСУ висловив своє бачення перспектив розвитку судочинства у тому числі, в аспекті недавно оприлюдненого проекту внесення змін до Конституції України, в частині, що стосується судової реформи.

Він вважає, що процес реформування судової системи повинен стосуватися усіх діючих у державі судів, як загальної, так і конституційної юрисдикції. «Це реформування повинно стати рішучим кроком до трансформації Основного Закону України з «конституції державного управління» в «конституцію громадянського суспільства», - наголосив Голова КСУ.

Юрій Баулін підкреслив, що основним напрямом реформи повинно бути створення умов для максимально вільного доступу громадян до будь-якого правосуддя, у тому числі конституційного. У цьому аспекті він цілком підтримує ідею запровадження інституту конституційної скарги.

Також він зауважив, що слід зняти законодавчі перепони, які не дозволяють судам загальної юрисдикції безпосередньо звертатися до Конституційного Суду, у разі якщо у ході розгляду справи виникає сумнів у конституційності правового акту, застосування якого необхідно для вирішення справи.

З вітальним словом до всіх присутніх також звернулися заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, старший менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Джефрі Ерліх, в.о. Директора Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва Штефан Хьюльсхьорстер, керівник Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» Девід М. Вон, Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, головуючий суддя Федерального адміністративного суду Німеччини Юрген Формайєр, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, заступник Голови Союзу юристів України, член правління Європейського інституту Омбудсмана Ніна Карпачова.

У заході також взяли участь судді, науковці, практикуючі правники у різних галузях захисту прав людини, міжнародні експерти та інші спеціалісти з питань адміністративного права і процесу.

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України