До Дня Конституції України організовано книжкову виставку: «25-та річниця Конституції України – погляд у майбутнє»  

Версія для друку

 

28 червня 1996 року Верховна Рада України від імені Українського народу ухвалила Конституцію – Основний Закон України, що має найвищу юридичну силу, в якому закріплено ключові правила життя, принципи організації і діяльності державних органів, основні права, свободи, обов’язки громадян.

Ухвалення Конституції України стало знаменною подією в історії незалежної України. З нагоди 25-річного ювілею в бібліотеці Конституційного Суду України відкрито тематичну виставку, на якій експонуються збірники наукових праць, науково-практичні коментарі, навчальні посібники, матеріали наукових конференцій, що стосуються певних періодів конституційного процесу в Україні.

У виданнях, презентованих на виставці, досліджуються теоретичні проблеми конституційного ладу України, реалізації прав і свобод людини і громадянина, судоустрою і судочинства, аналізуються питання зародження і розвитку українського конституціоналізму, утвердження верховенства права.

На сторінках окремих видань зібрано та проаналізовано конституційно-державні акти України з найдавніших часів до сьогодення. В них розкрито формування та розуміння конституційних цінностей і принципів, людської гідності, верховенства права, а також наведено окремі витяги з судових рішень, завдяки чому, можна побачити норми Основного Закону в їх судовій інтерпретації.

Пропонуємо до уваги читачів огляд окремих книжкових видань.

До національного свята підготовлено фотовиставку спогадів про цю визначну подію в нашій державі.

Конституція України : офіц. вид. / Верховна Рада України. Київ : Алерта, 2019. 112 с.

Видання містить текст Конституції України, прийнятої на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, в редакції від 7 лютого 2019 року.

 

 

 

 

Конституція України. Науково-практичний коментар : станом на 20 травня 2018 р. / за заг. ред. К. І. Чижмарь, О. В. Лавриновича. Київ : Професіонал, 2018. 290 с.

У науково-практичному коментарі подано постатейний аналіз чинної редакції Конституції України. Наведено офіційний текст чинної Конституції України в редакції 2016 року, а також найновіші документи, що стосуються планованих конституційних змін станом на 20 травня 2018 року.

 

 

 

Конституція України у судових рішеннях / М. П. Орзіх, А. А. Єзеров, Д. С. Терлецький. Київ : Юрінком Інтер, 2011. 432 с.

Науково-практичне видання містить систематизований постатейний матеріал із практики Конституційного Суду України, судів загальної юрисдикції, а також Європейського суду з прав людини щодо застосування норм Конституції України за 15 років її чинності (станом на 28 червня 2011 року). До конституційних положень наводяться витяги з судових рішень, що дозволяє побачити норми Основного Закону в їх судовій інтерпретації, тобто саму Конституцію в її дії, стабільності й динамізмі.

 

 

Гетьман В. П. Як приймалась Конституція України : нотатки учасника розробки основного Закону України. Київ, 1996. 128 c.

Рідкісний за жанром політичної публіцистики нарис Вадима Гетьмана - відомого фінансиста, політичного і державного діяча, народного депутата України - присвячений великій події в історії незалежної України - прийняттю 28 червня 1996 року Конституції України. Книжка цікава багатьма маловідомими фактами й свідченнями одного з активних учасників змальованих у ній подій.

 

 

 

Томенко М. В. Історія української Конституції : навч. посіб. Київ : Освіта, 2009. 464 с.

У книзі зібрано та проаналізовано конституційно-державні акти України з найдавніших часів до сьогодення. Переконливо доводиться, що «Пакти й конституції...» Пилипа Орлика (1710 р.), «Начерки Конституції Республіки» Георгія Андрузького (1850 р.), Основний закон «Самостійної України» (1905 р.), Конституцію УНР (1918 р.), «Проект Конституції основ державних законів УНР» Отто Ейхельмана (1920-1921 рр.), Конституцію України (прийняту 28 червня 1996 р.) єднає ідея побудови демократичної незалежної України. Вивчення історії створення та прийняття конституційних документів, а також розв’язання в них проблем форми правління й устрою держави, місця особистості, нації та суспільства в системі етичних цінностей стане в пригоді у процесі пошуків подальших шляхів розбудови України як правової, демократичної держави.

 

Конституція Української гетьманської держави. 1710 р. : [староукраїнською, латинською, українською та англійською мовами] / вступне слово : С. Головатий; пер. укр. мовою, передм.: М. Трофимчук; пер. англ. мовою: О. Купрієвич. Видання подарункове. Київ; Львів: Право, 1997. 160 с.

У книзі наводиться латинський текст Конституції 1710 р. та староукраїнська версія документу. В оформленні видання використано оригінальні елементи книжкового декору ХVП- ХVIП ст., факсиміле підпису Пилипа Орлика, а також печатка Війська Запорозького, державна печатка Гетьманщини 1918 р. роботи Г. Нарбута, ікона на зворотах титулів роботи гравера Л. Тарасевича. Заставка на субтитулі - «Нерукотворний образ» анонімного автора (кінець XVI ст.).

 

Орлик Пилип. Конституція, маніфести та літературна спадщина : вибрані твори. Київ : МАУП, 2006. 736 с.: іл.

Книга “Конституція, маніфести та літературна спадщина” є першою спробою зібрати публіцистичні, політичні та художні твори одного із найвизначніших ук­раїнських суспільних діячів Пилипа Орлика. У виданні вміщено в оригіналі та в перекладі сучасною українською мовою знамениту Конституцію 1710 року, добірку політичних доку­ментів та панегіричні поеми.

 

 

 

Конституції України ХІХ-ХХІ століть : збірник нормативно-правових актів / О. В. Коропок, О. В. Лавринович. Київ : ОВК, 2020. 510 с.

Збірник містить тексти конституцій України ХІХ-ХХІ ст., зокрема, вперше представлені тексти конституцій Австрійської Імперії і Республіки Польща, що діяли на українських землях, у перекладі на українську мову. Авторами надана загальна характеристика представлених нормативних документів.

 

 

 

Конституція незалежної України : у 3 кн. / Українська Правнича Фундація ; за заг. ред. С. П. Головатого ; упоряд.: С. П. Головатий, Л. П. Юзьков. Київ : Право, 1995. Кн. 1: Документи, коментарі, статті. 398 с.

Українська Правнича Фундація видала у трьох книгах матеріали, що відбивають перебіг і зміст новітнього конституційного процесу в Україні, що розпочався проголошенням державного суверенітету України в 1990 році і завершується прийняттям нової Конституції України як незалежної демократичної держави. До першої книги видання увійшли документи, випрацювані протягом першого періоду (від 16 липня 1990 р. - до 26 жовтня 1993 р).

 

 

Кампо В. Конституція і становлення конституційної демократії в Україні (2014-2018 роки). Київ : Гамазин, 2019. 172 с.

На сторінках цієї книги читач знайде відповіді на безліч суспільно-правових питань щодо становлення конституційної демократій в Україні, реформи судової влади, особливостей функціонування окремих конституційних інститутів, кризових явищ під час переходу до конституційної демократії й перспектив України на шляху до утвердження конституційних цінностей: захисту гідності й прав людини, верховенства права тощо.

 

 

 

Проблеми реалізації Конституції України: теорія і практика : монографія / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України ; відп. ред. В. Ф. Погорілко. Київ : А.С.К., 2003. 652 с.

Досліджено теоретичні проблеми конституційного ладу України та інші актуальні питання вітчизняного конституціоналізму. Внесено низку пропозицій щодо поліпшення процесу реалізації Конституції України, зокрема прийняття системи законодавчих актів, які стосуються найважливіших конституційних інститутів, виборів і референдумів, органів законодавчої, виконавчої і судової влади, об’єднань громадян, місцевого самоврядування та національної безпеки, а також здійснення парламентської, адміністративної і судової реформ.

 

 

Головатий С. Верховенство права : монографія : у 3-х кн. КИїв : Фенікс, 2006. Кн. 3: Верховенство права: український досвід. С. 1277-1747.

Праця про верховенство права як доктрину конституційної теорії та як принцип юридичної практики. У книзі третій аналізується перебіг процесу зародження і розвитку українського конституціоналізму та започаткування і розвиток новітнього конституційного процесу, в рамках яких мали місце спроби матеріалізувати принцип верховенства права в Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р., в Конституційному Договорі від 8 червня 1995 р. і в Конституції України від 28 червня 1996 р. На основі положень Конституції України 1996 р., здійсненого з урахуванням класичної доктрини верховенства права, доробку Міжнародної комісії юристів та практики Європейського Суду з прав людини, викладається зміст принципу верховенства права як основоположного принципу новітнього українського права. 

 

Сліденко І. Феноменологія конституційного контролю. Генеза, природа і позиціонування в контексті аксіологічних, епістемологічних, праксіологічних, синергетичних аспектів : монографія. Київ : Істина, 2010. 624 с.

У монографії здійснено комплексний аналіз конституційного контролю. На основі розробленого автором методологічного підходу досліджено особливості генези, природи, позиціонування конституційного контролю. Проведено класифікацію існуючих різновидів та підходів до реалізації конституційного контролю. Проаналізовано кількісні та якісні ознаки функціональної сторони конституційного контролю, проблеми, недоліки та загрози цього інституту. Досліджено особливості конституційного контролю в пострадянських країнах. На цій основі запропоновано нові підходи, шляхи вдосконалення та інші новації з метою створення несуперечливої теорії, оптимізації і підвищення ефективності функціонування конституційного контролю в національній правовій системі.

 

Шаптала Н.К. Доказування в конституційному судовому процесі: філософсько-правові засади : монографія / наук. ред. М. В. Костицький. Київ : Логос, 2018. 385. с.

Монографія присвячена дослідженню філософсько-правових засад процесуальних вимог щодо формування доказової бази при розгляді справ з питань, що віднесені до юрисдикції конституційного судочинства як форми захисту прав і свобод людини і громадянина.

 

 

 

Поличко Т. В., Бисага Ю. М., Берч В. В., Дешко Л. М., Нечипорук Г. Ю., Петрецька Н. І. Верховенство конституційних норм у національній системі права : монографія. Ужгород : РІК-У, 2021. 220 с.

Монографія є комплексним конституційно-правовим дослідженням верховенства конституційних норм у національній системі права. Обґрунтовано низку концептуальних положень, узагальнень та висновків. Визначено, що конституційна правотворчість як самостійний інститут є одним із різновидів конституційного процесу. Розмежовано поняття «конституційний процес» та «конституційна процедура». Виокремлено пропозиції щодо розвитку інституту конституційної скарги з урахуванням світового досвіду. Обґрунтовано пропозиції щодо виокремлення судової аргументації (у судах конституційної та загальної юрисдикції), з притаманними тільки їй особливими ознаками, що не замінюється лише юридичним тлумаченням.

 

Конституція України: основа консолідації суспільства і держави : матеріали наукового круглого столу (м. Київ, 26 червня 2017 р.). Київ : Інститут законодавства Верховної Ради України, 2017. 364 с.

Збірка містить тези виступів учасників наукового круглого столу від 26 червня 2017 р., присвяченого 21-й річниці Конституції України. Предметом обговорень на засіданні стали Конституція України і сучасна модель суспільної консолідації в умовах розвитку євроінтеграційних процесів в Україні; модернізація інститутів громадянського суспільства і держави, посилення їх взаємодії; місце прав і свобод людини і громадянина у суспільній консолідації.

 

 

 

Конституційний дизайн: від макро до мікро рівня : [ХІІІ Тодиківські читання] : збірка тез наук. доп. і повідомл. Міжнар. наук. конф. (19 червня 2020 р.) / Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого ; за заг. ред. А. П. Гетьмана. Харків : Права людини, 2020. 236 с.

У збірці містяться тези наукових доповідей і повідомлень учасників Міжнародної наукової конференції, присвяченої пам’яті академіка Академії правових наук України Ю. М. Тодики, що відбулась 19 червня 2020 р. в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого.

 

 

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

 

 

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України