ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
Делегація Конституційного Суду України взяла участь у заходах з нагоди 19-ї річниці Конституційного Суду Латвійської Республіки
З нагоди 19-ї річниці Конституційного Суду Латвійської Республіки, Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя Сергій Вдовіченко взяли участь у тристоронньому семінарі та щорічній конференції Конституційного Суду Латвійської Республіки „Обмеження основоположних прав у демократичній державі“, що проходили 9-12 грудня 2015 року місті Рига (Латвія).
На семінарі конституційних судів Латвійської Республіки, Литовської Республіки та України щодо актуальних питань конституційного права з вітальними промовами виступили очільники конституційних судів цих країн – Алдіс Лавіньш, Дейнюс Жалімас і Юрій Баулін.
Вітаючи учасників заходу, Голова Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіс Лавіньш зазначив, що конституційні питання не знають кордонів, вони потребують широкого погляду, в т.ч. з позицій Ради Європи та Європейського Союзу. „У зв’язку з цим роль обміну інформацією зростає, і конференції за участю представників конституційних судів є гарною нагодою саме для такого обміну, особливо в дво- та тристоронньому форматі“, – наголосив доповідач. Він також зазначив, що присутні суди об’єднує європейська конституційна ідентичність.
Семінар складався з двох засідань, перше з яких було присвячене темі: „Роль преамбули у тлумаченні Конституції“ і проходило під головуванням Голови Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюса Жалімаса.
У рамках цього засідання з доповідями виступили суддя КС Латвійської Республіки Саніта Осіпова, суддя КС Литовської Республіки Пранас Куцоніс та Голова КСУ Юрій Баулін.
Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін представив доповідь на тему: „Значення преамбули в тлумаченні Конституції України“, в якій зокрема акцентував увагу присутніх на тому, що тлумачення конституції є обов’язковою частиною процесу конституційного провадження з усіх питань, вирішення яких віднесено до повноважень конституційної юрисдикції. Доповідач зазначив, що „в процесі здійснення конституційного судочинства незмірно зростає значення саме конституційної преамбули, в якій в концентрованій формі зосереджені основні цілі, завдання та принципи побудови конституційної держави“.
У своєму виступі, Юрій Баулін наголосив на конституційно-правовій природі преамбули Основного Закону України, яка на його думку, полягає в тому, що її положення є невід᾿ємною органічною частиною Конституції України та мають таку ж (або навіть більшу) юридичну силу, як і положення основного її тексту.
Учасники заходу відзначили, що конституцію не можна розуміти буквально, адже в ній закріплено і принципи, і цінності, і саме потенціал, закладений в преамбулі основного закону, дає можливість для тлумачення норм конституції.
У разі, якщо в конституції немає преамбули, зростає роль конституційного суду, який визначає як повинен читатися текст конституції, суддям доводиться шукати цінності та принципи в інших статтях конституції, як це відбувалося, наприклад, в Латвії до 2014 року, коли латвійська конституція не містила преамбули. Натомість наявність преамбули полегшує певною мірою роботу конституційних судів в аспекті тлумачення конституційних норм.
Друге засідання відбулося під головуванням судді Конституційного Суду України Сергія Вдовіченка та було присвячено темі: „Методологія формулювання резолютивної частини рішення“.
Під час цього засідання доповіді представили суддя КС Латвійської Республіки Улдіс Кініс, суддя КС Литовської Республіки Витас Мілюс та Голова КСУ Юрій Баулін.
Його учасники дійшли згоди, що резолютивна частина рішення потребує найбільш точних формулювань. Співрозмовники обговорили випадки відкладальної сили рішень конституційних судів та методи закріплення цього в резолютивній частині рішення. Вони відзначили, що методологія викладення резолютивної частини постійно вдосконалюється, при цьому головним завданням залишається забезпечення стабільності виконання рішень та принципу справедливості.
Учасники семінару також обговорили актуальні питання конституційного судочинства, що становлять спільний інтерес.
11 грудня відбулася конференція „Обмеження основоположних прав у демократичній державі“, до участі в якій було запрошено делегації конституційних судів України та Литви, суддів Конституційного Суду Латвійської Республіки, суддів Конституційного Суду Латвійської Республіки у відставці, представників органів державної влади Латвійської Республіки, наукових установ.
Із вступним словом до учасників звернулися Голова Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіс Лавіньш, Міністр юстиції Латвійської Республіки Дзінтарс Расначс та Голова Ради юстиції Латвійської Республіки Іварс Бічковічс.
У ході конференції відбулися три засідання. Перше засідання проходило під головуванням очільника Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіса Лавіньша на тему: „Необхідність обмежень основоположних прав“. Модератором другого засідання на тему: „Встановлення обмежень основоположних прав“ виступила суддя Конституційного Суду Латвійської Республіки Саніта Осіпова.
Головуючим третього засідання на тему: „Розгляд конституційності обмеження основних прав“, виступив суддя Конституційного Суду Латвійської Республіки Гунар Кусіньш.
На цьому засіданні суддя Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко представив доповідь на тему: „Контроль конституційності обмежень основоположних прав“.
У своєму виступі суддя звернув увагу на практику захисту прав і свобод людини і громадянина, особливості розгляду справ Конституційним Судом України, принцип верховенства права у діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні, зокрема такі його елементи, як справедливість, пропорційність, правова визначеність тощо.
Крім того, суддя розповів про деякі аспекти розширення доступу громадян до конституційного правосуддя та механізми виконання рішень КСУ. Доповідач підкреслив, що Конституційний Суд України розвиває у своїй судовій практиці застосування окремих механізмів виконання своїх рішень, керуючись досвідом конституційних судів інших європейських держав. Він зокрема відзначив, що запровадження інституту конституційної скарги фізичних та юридичних осіб щодо порушення прав людини і основоположних свобод вимагає вироблення чітких критеріїв допуску скарг до розгляду Судом.
Актуальні питання, що обговорювалися на тристоронньому семінарі та конференції, викликали жваві конструктивні дискусії серед учасників.
Під час перебування делегації Конституційного Суду України у місті Рига Голова КСУ Юрій Баулін та суддя Сергій Вдовіченко зустрілися з Надзвичайним та Повноважним Послом України у Латвійській Республіці Євгеном Перебийнісом.
Співрозмовники обговорили питання, що стосуються двосторонніх українсько-латвійських відносин.