Сектор інформаційно-аналітичної роботи
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Делегація Конституційного Суду України взяла участь у третій фаховій зустрічі з питань конституційного права
Делегація Конституційного Суду України, у складі суддів Віктора Кривенка, Ігоря Сліденка, Станіслава Шевчука та керівника Секретаріату Конституційного Суду України Ярослава Василькевича взяла участь у третій фаховій зустрічі з питань конституційного права, яка відбулася з 21 по 24 червня 2016 року у місті Берлін (Федеративна Республіка Німеччина).
Програма заходу передбачала обговорення важливих питань, які стосуються запровадження інституту конституційної скарги в Україні, що має стати надійною гарантією доступу громадян до конституційного судочинства, та організації й оптимізації роботи Конституційного Суду України, у зв’язку із вказаним нововведенням.
Візит було організовано Німецьким Фондом міжнародного правового співробітництва (ІРЦ), за сприяння якого регулярно проводяться українсько-німецькі зустрічі з конституційно-правових питань та ведеться обмін науково-методичним досвідом. Українську делегацію приймали: Veronika Keller-Engels (новопризначений директор ІРЦ), Wolfram Hertig (старший менеджер проектів ІРЦ), Доктор Dieter Homig (суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці), Доктор Matthias Hartwig (Інститут ім. Макса Планка зарубіжного публічного права та міжнародного права, Хайдельберг).
Програма заходу передбачала кілька робочих засідань, на яких у порядку денному розглядалися питання динаміки змін статусу та повноважень конституційного суду в законодавстві та конституціях України і Федеративної Республіки Німеччина. Крім того, значну увагу було приділено питанням активізму і самообмеження в контексті повноважень конституційних судів обох держав. Зокрема, обговорювалися «некласичні» або сучасні способи тлумачення конституцій як одного з проявів суддівського активізму, а також критерії сприйняття практикою активізму і самообмеження в діяльності конституційних судів.
Доктор Dieter Homig розповів про роботу та повноваження Федерального Конституційного Суду Німеччини. Він зауважив, що до складу цього суду судді обираються Бундестагом та Бундесратом не раніше як за три місяці до закінчення строку повноважень їх попередників. У разі дострокового припинення повноважень судді його наступник обирається відповідним органом упродовж одного місяця.
Також Доктор Dieter Homig констатував, що в Німеччині будь-яка професійна діяльність є несумісна з виконанням суддівських повноважень, за виключенням викладання права у вищих навчальних закладах. За його словами, діяльність на посаді судді є пріоритетною в порівнянні з викладанням у вищому навчальному закладі.
Суддя у відставці детально зупинився на питаннях відводу та самовідводу суддів Федерального Конституційного Суду Німеччини. Він підкреслив, що відвід судді має бути обґрунтований, а відведений суддя повинен висловитись з цього приводу. „Висловлення суддею Конституційного Суду наукової думки під час позасудової діяльності, як і до обрання його суддею, стосовно правового питання, яке у подальшому може бути важливим для будь-якого конституційного провадження не може розцінюватись як конфлікт інтересів“, - зазначив Dieter Homig.
Зі вступним оглядом щодо стану конституційної реформи в Україні та ключових напрямків запланованих фахових бесід виступили судді Конституційного Суду України Віктор Кривенко, Ігор Сліденко, Станіслав Шевчук. Вони наголосили, що тема зустрічі має особливу актуальність, зважаючи на ухвалення Верховною Радою України Закону України „Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)“ від 2 червня 2016 року, яким передбачено реформування діяльності вітчизняної судової системи, у тому числі Конституційного Суду України.
Судді Конституційного Суду України поінформували присутніх про зміни щодо повноважень вітчизняного органу конституційної юрисдикції, порядку призначення та звільнення з посад суддів, а також гарантій їх незалежності і недоторканності.
Виступи та запитання членів української делегації викликали велику зацікавленість і жваву дискусію з німецькими колегами. Під час роботи семінару учасники обмінялися думками з приводу тематичних питань та висловили свої погляди щодо майбутніх змін у конституційних юрисдикціях обох держав.
Німецькі колеги з огляду на власний досвід висловили рекомендації щодо можливих проблем оптимізації роботи Конституційного Суду України, пов’язаних із запровадженням інституту конституційної скарги як ефективного механізму забезпечення доступу до конституційного правосуддя.