27 травня 2024 року
Делегація Конституційного Суду України у складі суддів Суду Віктора Городовенка та Галини Юровської взяла участь у роботі ХІX Конгресу Конференції європейських конституційних судів на тему „Форми та межі прояву суддівської стриманості: приклад конституційних судів“, що його було проведено 21–24 травня 2024 року в Кишинеу (Республіка Молдова).
Конференція європейських конституційних судів (далі – КЄКС) є впливовою міжнародною організацією, яка була заснована в Дубровнику в 1972 році і об’єднує 40 представників європейських конституційних судів або органів із подібною юрисдикцією, які здійснюють конституційний контроль.
Конференція КЄКС сприяє обміну інформацією між своїми членами з питань, що стосуються методів і практики конституційного контролю, вживає заходів для зміцнення незалежності конституційних судів як важливого елементу гарантування та реалізації демократії та правної держави, а також приділяє особливу увагу захисту людських прав.
Конгрес організовують кожні три роки і цього року він знаменує завершення головування Конституційного Суду Республіки Молдова.
У роботі Конгресу взяли участь представники органів конституційного контролю, міжнародних організацій та фондів, мовних та регіональних груп Усесвітньої конференції конституційного правосуддя, дипломатичного корпусу, урядових організацій тощо.
Під час урочистого відкриття XIX Конгресу КЄКС зі вступними промовами виступили Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Домніка Маноле, Президент Республіки Молдова пані Майя Санду, Президент Європейського суду з прав людини Сіофра О’Лірі та Президент Європейської комісії „За демократію через право“ (Венеційська Комісія) Клер Базі Малорі.
Учасники Конгресу КЄКС провели три пленарних засідання, під час яких обговорили взаємодію конституційних судів із наднаціональними судами, політико-правові питання в межах юрисдикції конституційних судів, захист конституційних принципів в умовах надзвичайного стану.
Суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко представив учасникам Конгресу доповідь на тему „Забезпечення конституційних принципів в умовах воєнного стану: досвід Конституційного Суду України‟.
Віктор Городовенко розповів міжнародним партнерам про роботу Конституційного Суду в умовах війни. У своєму виступі він зазначив, що вже одинадцятий рік триває збройна агресія російської федерації проти України, яка розпочалась 20 лютого 2014 року і набула повномасштабного характеру 24 лютого 2022 року. Увесь цей час Конституційний Суд України стоїть на сторожі верховенства Конституції України як Основного Закону України та дотримання конституційних прав і свобод людини і громадянина, на жоден день не припиняючи реалізацію своїх юрисдикційних повноважень щодо забезпечення конституційних принципів та гарантій.
Практика Конституційного Суду України свідчить про те, що навіть в умовах воєнного стану та відступу України від низки зобов’язань за Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та Міжнародним пактом про громадянські і політичні права він обстоює позицію щодо недопустимості порушення сутності конституційних прав і свобод.
У своєму виступі Віктор Городовенко навів низку юридичних позицій Конституційного Суду України стосовно критеріїв оцінки допустимості обмежень прав і свобод людини і громадянина. Суддя також зазначив, що протягом дії в Україні воєнного стану предметом розгляду Конституційного Суду України були питання захисту гарантованих Конституцією України людської гідності, права власності, права на працю, права на житло, соціальних гарантій, права на судовий захист, індивідуалізації юридичної відповідальності та ін.
Віктор Городовенко підкреслив, що вирішуючи питання забезпечення конституційних принципів в умовах воєнного стану, Конституційний Суд України зважає на акти міжнародного права, усталену практику Європейського суду з прав людини, рішення конституційних судів європейських держав, висновки Венеційської Комісії, що з огляду на стратегічний курс України на набуття повноправного членства в Європейському Союзі має важливе значення для наближення національної правової системи до європейських і міжнародних стандартів.
Розглядаючи питання щодо конституційності обмежень прав і свобод людини і громадянина, Конституційний Суд України у кожній конкретній справі оцінює відповідність таких обмежень критеріям необхідності, пропорційності і тимчасовості та враховує поточну ситуацію в державі з тим, щоб не допустити нівелювання сутності відповідних конституційних прав і свобод. І навіть в умовах воєнного стану Конституційний Суд України у своїх рішеннях обстоює утвердження в Україні правовладдя, демократії та людських прав як тріади засадничих європейських цінностей.
З тематичними доповідями також виступили Голова Конституційного Суду Республіки Австрія Крістоф Ґрабенвартер, Голова Федерального Конституційного Суду Німеччини Штефан Гарбарт, Голови Конституційного Суду Королівства Бельгія П’єр Ніуль та Люк Лаврисен , заступник Голови Конституційного Суду Італійської Республіки Джованні Аморозо, Голова Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіс Лавіньш, Голова Конституційного Суду Чеської Республіки Йозеф Бакса, суддя Конституційного Суду Румунії Лаура-Юліана Скінтей, член Конституційної Ради Французької Республіки Корінн Лук’єн, Голова Конституційного Суду Португальської Республіки Жозе Жоао Абрантес, Голова Конституційного Суду Словацької Республіки Іван Фіачан.
Окрім цього, за традицією Конгресу Конференції – організатор заходу – Конституційний Суд Республіки Молдова підготував генеральну доповідь Конгресу на тему „Форми та межі прояву суддівської стриманості: приклад конституційних судів“, що її презентувала Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Домніка Маноле.
Під час заключного засідання Президент Усесвітньої асоціації юристів та Всесвітньої фундації права Хав’єр Кремадес, Почесний Президент Латвійської Республіки, колишній суддя Суду справедливості Європейського Союзу Егілс Левітс та професор Регенсбурзького університету (ФРН) Райнер Арнольд підбили підсумки цього заходу.
У ході проведення Конгресу КЄКС відбулося засідання керівного органу організації – Кола Голів, в якому від імені Конституційного Суду України взяв участь Віктор Городовенко.
Під час цього засідання учасники обговорили, зокрема, звітні та інші організаційні аспекти проведення Конгресу КЄКС. Крім того, розглянули заяву Конституційного Суду Республіки Косово щодо членства в Конференції європейських конституційних судів. За результатами обговорення заяви було вирішено створити комітет щодо вивчення цього питання та підготування висновку для розгляду на наступному підготовчому засіданні Кола Голів. Також Коло Голів розглянуло та підтримало пропозицію Конституційного Суду Чеської Республіки щодо створення Постійного офісу Конференції європейських конституційних судів для адміністрування загального вебсайту КЄКС та зберігання архіву документів щодо діяльності КЄКС.
За підсумками засідання Кола Голів ухвалено рішення, що організатором XX Конгресу КЄКС буде Конституційний Суд Республіки Албанія.
У межах візиту відбулася робоча зустріч делегації Конституційного Суду України із Надзвичайним і Повноважним Послом України у Республіці Молдова Марком Шевченком, у ході якої йшлося про співпрацю між органами влади, процес відбору суддів Конституційного Суду України тощо.
Окрім цього, під час візиту делегації відбулася робоча зустріч із Головою Конституційного Суду Республіки Молдова Домнікою Маноле та суддями Конституційного Суду Республіки Молдова Ніколає Рошкою, Сергеєм Цурканом та Владіміром Цурканом. Сторони обговорили актуальні питання конституційного правосуддя та виклики, з якими стикаються суди наразі. Вони обмінялися думками та досвідом з питань функціонування органів конституційного контролю України та Молдови, обговорили питання подальших напрямів розвитку співробітництва, зокрема у контексті обміну рішеннями, юридичними позиціями, навчальними візитами. Крім того, сторони домовилися про оновлення Меморандуму про співробітництво між Конституційним Судом України та Конституційним Судом Республіки Молдова, що його було вчинено 5 червня 2002 року у Києві.
Суддя Конституційного Суду України Галина Юровська зазначила про необхідність продовження та розширення двосторонньої співпраці між конституційними судами України та Молдови, які є багаторічними партнерами. Окрім цього, Галина Юровська підкреслила, що Україна і Молдова обрали демократичний шлях розвитку та вже досягли значного прогресу на шляху до членства в Європейському Cоюзі, тож поглиблення діалогу між конституційними судами є надзвичайно важливим.
Судді Конституційного Суду України зазначили, що співпрацю між конституційними судами України і Молдови угрунтовано не лише на підтримці, а й справжній дружбі та наголосили, що така співпраця употужнює інституційну спроможність Конституційного Суду України і відзначили важливість обміну знаннями та досвідом між країнами у сфері правозахисту.
Заключна декларація XIX Конгресу Конференції європейських конституційних судів.
Інформує відділ комунікацій та правового моніторингу