Cудову практику та застосування нових процесуальних кодексів у сфері оподаткування обговорили на VII Податковому форумі
21.09.2018
Суддя Конституційного Суду України Василь Лемак взяв участь у VII Податковому форумі, який 21 вересня проходив у місті Києві.
Під час заходу були порушені актуальні питання, зокрема, щодо судової практики та застосування нових процесуальних кодексів, міжнародного досвіду у сфері оподаткування, тенденції податкового права.
Перша сесія форуму розпочалася з екскурсу в історію права та огляду рішення Верховного Суду США 1895 року щодо визначення неконституційним оподаткування доходів громадян та продовжилася панельною дискусією «Судова практика в розрізі останніх новел». Під час дискусії обговорювалися питання касаційного розгляду податкових спорів, конституційних скарг як інструменту їх вирішення, а також питання формування Верховним Судом правозастосовчої практики та представництва інтересів держави в податкових спорах.
Суддя Конституційного Суду України Василь Лемак долучився до обговорення важливих питань зазначеної тематики та представив доповідь на тему: «Конституційна скарга як інструмент вирішення податкових спорів».
У своєму виступі суддя розповів про механізм реалізації інституту конституційної скарги та навів статистичні показники стосовно надходжень конституційних скарг до Суду. Він зазначив, що більшість скарг, що надійшли до КСУ, стосуються соціальних питань, а також Кримінального процесуального кодексу України. Доповідач підкреслив, що за своєю природою деякі митні правопорушення явно схожі на кримінальні. «Це «хитрощі» законодавця, який санкцію ставить серйозну, але не надає суб'єкту тих гарантій, які є в кримінальному процесі. Слід оцінювати сутнісно, і ЄСПЛ дає нам приклад у цьому. Для нас же важливо оцінити це з огляду на конституційні права людини», – розповів Василь Лемак.
Наголошуючи на нових законодавчих реаліях, промовець зазначив, що вперше в Україні суб’єкт отримав право поставити під сумнів сам закон на невідповідність його Конституції України. Розповідаючи про суб’єктів права на конституційну скаргу, доповідач прокоментував норму законодавства, якою визначено, що до таких суб’єктів не належать юридичні особи публічного права. Крім того, Василь Лемак звернув увагу на те, що наразі відбувається нова конфігурація судової влади, і суди стали сильнішими та ефективнішими.
Під час наступних панельних дискусій обговорювалися питання, зокрема, впливу практики ЄСПЛ на формування судової практики у податкових спорах, перевірки дотримання трансфертного законодавства, захисту платників податків у кримінальних провадженнях, правомірності накладення арешту на ПДВ-рахунки, розгляду слідчими суддями клопотань слідчих податкової міліції, прокуратури тощо.
Захід, організований Асоціацією правників України, зібрав провідних юристів-практиків, суддів судів вищих інстанцій, народних депутатів України, а також представників профільних міністерств та відомств, практика яких пов’язана із податковим і митним правом та відповідними судовими спорами.
Фото з сайту Асоціації правників України
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу