У Конституційному Суді України пройшли фахові зустрічі з питань соціального захисту

Версія для друку

          СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

 

У Конституційному Суді України пройшли фахові зустрічі з питань соціального захисту

 

3 листопада 2016 року у Конституційному Суді України пройшли фахові зустрічі з питань соціального захисту.

У заході взяли участь Голова та судді Конституційного Суду України, працівники Секретаріату КСУ, представники наукових установ та закладів України.

Голова КСУ Юрій Баулін наголосив, що дана зустріч є дуже актуальною, адже на сьогоднішній день у Конституційному Суді України багато конституційних подань, які стосуються соціального захисту громадян.

Спільну доповідь на тему «Обмеження соціально-економічних прав у конституційному судочинстві» представили кандидати юридичних наук Сергій Верланов та Володимир Гончаров.  Вони представили правові позиції щодо можливостей обмеження соціально-економічних прав людини в Україні, підготовлені співробітниками Львівської лабораторії прав людини і громадянина.

Сергій Верланов зазначив, що згідно усталеного у міжнародному праві положення, права людини взаємопов’язані, взаємозалежні і неподільні. Це означає, що громадські і політичні права, котрі історично виникли першими, не більш і не менш важливі ніж економічні, соціальні і культурні.

Володимир Гончаров наголосив, що права людини прийнято поділяти на ті, котрі не можуть зазнавати обмежень (абсолютні), і ті, котрі можуть їх зазнавати за певних умов (відносні). За його словами, необхідність обмеження деяких видів прав може бути мотивована правами й інтересами інших осіб, міркуваннями забезпечення громадського порядку чи економічного добробуту.

Науковці розповіли якими можуть бути заходи обмеження соціально-економічних прав, а які з них є недопустимими.

Голова КСУ Юрій Баулін наголосив, що 1996 року було прийнято Європейську соціальну хартію, яка набула чинності 1 липня 1999 року. Вона втілює в одному документі всі права, гарантовані Європейською соціальною хартією 1961 року, додатковим протоколом до неї 1988 року і додає нові права і містить поправки, прийняті Сторонами.

Юрій Баулін також виділив Хартію основних прав Європейського Союзу, яка була прийнята в 2000 році. Він зазначив, що права та свободи в Хартії викладаються за новою схемою. На відміну від традиційного для західної доктрини прав людини поділу прав та свобод на першорядні, до яких належали передусім громадянські та політичні права, та "другорядні", до яких зазвичай додавали групу соціально-економічних прав, Преамбула і Хартія в цілому розглядають правовий статус людини і громадянина ЄС в єдності та рівності прав та свобод, які входять до нього, в чому одночасно проявляється також принцип єдності та недискримінації прав та свобод в його "європейському варіанті".

Підняті питання визвали жваву та продуктивну дискусію серед учасників фахової зустрічі.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України