Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін зустрівся з Генеральним секретарем Європейського інституту омбудсмена паном Джозефом Зігеле

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін зустрівся з Генеральним секретарем Європейського інституту омбудсмена паном Джозефом Зігеле

 

У Конституційному Суді України 12 квітня 2016 року відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна з Генеральним секретарем Європейського інституту омбудсмена паном Джозефом Зігеле.

У зустрічі взяли участь Уповноважений Верховної Ради з прав людини (1998-2012 рр.), заступник Голови Союзу юристів України Ніна Карпачова, Голова Союзу юристів України Валерій Євдокимов, а також завідувач Відділу зовнішніх зв’язків Секретаріату Конституційного Суду України Ольга Кравченко.

На початку зустрічі пан Джозеф Зігеле презентував Голові КСУ Юрію Бауліну колективну монографію „Європейське серце прав людини“, яка присвячена 25-ій річниці Європейського інституту омбудсмена (ЄІО), та надрукована в Україні чотирма мовами (англійською, іспанською, німецькою,  російською). Книга видана під спільною редакцією Генерального секретаря Європейського інституту омбудсмена Джозефа Зігеле і першого омбудсмена України Ніни Карпачової.

У колективній монографії вперше досліджується ґенеза Європейського інституту омбудсмена, його вплив на формування і розвиток системи національних інститутів захисту прав людини в країнах Європи на основі міжнародних стандартів. В ній узагальнено досвід, національні особливості правового статусу та практичної діяльності інституцій омбудсменів у Європі в умовах сучасних викликів правам і свободам людини.

Пан Джозеф Зігеле відзначив, що ідея цього видання належить Н.Карпачовій, і в цьому він як Генеральний секретар ЄІО її повністю підтримав, оскільки, на його думку, є дуже важливим знайти шлях співпраці і порозуміння з омбудсменами не тільки країн Європейського Союзу, а й країн, що представляють історичну стару Європу. Також Джозеф Зігеле наголосив, що у виданні вдало поєднано як наукова, так і практична складова, та додав, що для нього було дуже важливим показати стандарти компетенції в галузі прав людини у різних країнах, в яких діє інститут омбудсмена.

У ході розмови Ніна Карпачова підкреслила, що у виданні є окремий розділ про співпрацю українського омбудсмена з Конституційним Судом України.

Юрій Баулін зазначив, що між Конституційним Судом України і інститутом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини ще за часів роботи Ніни Карпачової склалися добрі та дружні відносини.

Під час зустрічі Дж. Зігеле передав добірку матеріалів, що стосуються, зокрема, діяльності, повноважень, історії Конституційного Суду Республіки Австрія, співпраці Суду з міжнародними організаціями тощо.

Підтримуючи бесіду, Генеральний секретар ЄІО детально розповів про роботу Конституційного Суду Республіки Австрія, акцентував увагу на основних моментах, що стосуються звернень громадян, органів державної влади, омбудсмена та повідомив про особливості здійснення австрійського конституційного судочинства.

Пан Джозеф Зігеле наголосив, що Конституційний Суд Республіки Австрія користується високою повагою у суспільстві та політикумі, адже рішення, які ним приймаються, є високоякісними.

Також він додав, що Конституційний Суд Австрії має розгалужені контакти з багатьма інституціями в Європі, в тому числі конституційними судами і Європейським судом з прав людини, Судом Європейського Союзу тощо.

Дж. Зігеле висловив готовність посприяти в налагодженні співпраці між конституційними судами України та Австрії.

Голова КСУ Юрій Баулін поінформував, що в жовтні цього року Конституційний Суд України відзначатиме 20-у річницю свого заснування і проводитиме міжнародну конференцію, на яку вже запрошено Голову Конституційного Суду Республіки Австрія, і висловив сподівання, що він зможе взяти участь в цьому заході.

Під час розмови Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін розповів про повноваження єдиного органу конституційної юрисдикції в України, склад Суду, порядок його формування, строки призначення, форми звернення до КСУ, суб’єктів конституційного провадження, а також повідомив, що Україна на сьогодні на порозі внесення змін до Конституції України, зокрема в частині правосуддя, і однією з таких змін є запровадження в Україні конституційної скарги, а також вилучення з повноважень КСУ офіційне тлумачення законів.

У ході бесіди Валерій Євдокимов пригадав, що він і Ніна Карпачова свого часу брали участь у розробці проектів Конституції України та Закону України „Про Конституційний Суд України“, відповідно до якого було обрано Голову Конституційного Суду України Леоніда Юзькова (1992-1995 рр.), а також будучи народними депутатами України приймали рішення про створення Конституційного Суду України, інституту Омбудсмена, Рахункової палати, Вищої ради юстиції тощо.

На зустрічі також йшлося про справи, які наразі розглядаються Конституційним Судом України, зокрема, що стосуються соціальних прав, пенсійного забезпечення суддів, всеукраїнського референдуму, мовної політики.

На завершення зустрічі сторони подякували за інформативну бесіду і висловили сподівання на подальше плідне співробітництво.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України