7 березня 2025 року
Упродовж 6-7 березня відбулася онлайн-зустріч у межах німецько-українського фахового обміну досвідом. Учасники заходу судді Конституційного Суду України, представники Німецького фонду міжнародної правничої співпраці (IRZ), судді Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці обговорили актуальні питання конституційного права та процесу.
Організатором заходу виступив Німецький фонд міжнародної правничої співпраці (IRZ), який є давнім партнером Конституційного Суду України. Співпраця між КСУ та IRZ розпочалася ще у 1996 році та стала важливим інструментом зміцнення зв’язків між Україною та Німеччиною. Ця співпраця охоплює проведення щорічних українсько-німецьких колоквіумів з конституційного права, професійних візитів до Федерального Конституційного Суду Німеччини, а також організацію міжнародних заходів в Україні.
Основними темами обговорення під час дводенного заходу стали:
· обов’язки двох сенатів Конституційного Суду та розподіл компетенції між ними;
· кодекс поведінки та етичні стандарти суддів Конституційного Суду;
· використання Конституційним Судом висновків amicus curiae.
Зі вступним словом до учасників звернувся виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Олександр Петришин. Він підкреслив, що міжнародний обмін досвідом, особливо врахування багатої практики Федерального Конституційного Суду Німеччини, має надзвичайне значення для України. Україна активно переймає найкращі європейські практики для вдосконалення правозастосування та зміцнення принципів верховенства права.
Олександр Петришин наголосив, що співпраця між Конституційним Судом України та IRZ завжди відзначалася системністю, виконанням взятих зобов’язань та плановою реалізацією спільних проєктів. За його словами, станом на кінець 2024 року за сприяння IRZ відбулося 10 колоквіумів, 15 фахових зустрічей та низка ознайомчих візитів. Це дозволило суттєво удосконалити роботу Конституційного Суду України та сприяло розширенню міжнародних зв’язків.
Керівниця проєктів IRZ в Україні та В’єтнамі Ангела Шмайнк у своєму зверненні наголосила на важливості сталого діалогу між конституційними органами обох країн, особливо в контексті тих викликів, які нині постають перед Україною. Промовиця запевнила, що IRZ і надалі залишатиметься надійним партнером України.
Перший тематичний блок заходу стосувався обов’язків двох сенатів Конституційного Суду та розподілу компетенції між ними. Олександр Петришин розповів про чинне законодавче регулювання цього питання, акцентувавши увагу на окремих проблемних аспектах. Він наголосив, що вдосконалення цих процедур є необхідним кроком для забезпечення більшої ефективності діяльності Суду. Своєю експертною думкою щодо німецької моделі розподілу компетенцій між сенатами поділився проф., д-р юр. Удо Штайнер, суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці.
Другий блок був присвячений питанням професійної етики та кодексу поведінки суддів Конституційного Суду України. Суддя КСУ Василь Лемак наголосив на необхідності розроблення чітких етичних стандартів, які б відповідали сучасним викликам та суспільним очікуванням. Удо Штайнер та проф., д-р юр. суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці Райнґард Ґайєр розповів про досвід розробки етичних норм для суддів Федерального Конституційного Суду Німеччини.
Окрема увага була приділена застосуванню висновків amicus curiae у конституційному судочинстві. Український досвід представив суддя КСУ Олег Первомайський, а багаторічну німецьку практику використання amicus curiae висвітлив Райнґард Ґайєр.
В обговоренні взяли участь судді Конституційного Суду України Віктор Городовенко, Віктор Кичун, Алла Олійник, Сергій Різник, Галина Юровська та старший менеджер проєктів IRZ Вольфрам Гертіх. Українські та німецькі колеги обговорили проблеми, що виникають під час вирішення процесуальних питань конституційного судочинства. Експерти Удо Штайнер та Райнґард Ґайєр поділилися практичними порадами та відповіли на запитання українських суддів.
Підсумовуючи захід, учасники відзначили важливість таких фахових обмінів, які сприяють удосконаленню конституційного судочинства в Україні та розвитку двосторонніх відносин між Україною та Німеччиною. Сторони висловили готовність продовжувати співпрацю у межах спільних проєктів та заходів.
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу