ДГЕ оголосила підсумки етапу оцінювання рівня компетентності кандидатів на посаду судді КСУ

Версія для друку

2 травня, 2024

Дорадча група експертів 2 травня ц.р. провела засідання, на якому ухвалила рішення щодо оцінювання рівня компетентності у сфері права кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України.

Перед голосуванням Секретар ДГЕ Ярослав Романюк повідомив, що Дорадча група експертів зібрала та дослідила значний масив матеріалів щодо кандидатів, а також 5 квітня провела письмове оцінювання та отримала відповіді кандидатів на письмові запитання з конституційної проблематики.

Своєю чергою Голова ДГЕ Алеш Залар зазначив, що ДГЕ звершила оцінювання відповідність визнаному рівню компетентності в сфері права всіх вісьмох кандидатів на посаду судді КСУ та може перейти до голосування.

У підсумку, оцінку “відповідає” критерію визнаного рівня компетентності у сфері права отримали такі кандидати на посаду судді Конституційного Суду, допущені до конкурсу Верховною Радою України:

- Юрій Барабаш

- Олександр Водянніков

- Сергій Різник

 

Разом з тим, решта кандидатів, допущених до конкурсу Верховною Радою України, отримали оцінку “не відповідає” та припинили подальшу участь в конкурсному відборі. Зокрема, такі кандидати, як:

- Наталія Денисенко

- Тарас Цимбалістий

- Роман Яроменок

За квотою зʼїзду суддів України оцінку “відповідає” критерію визнаного рівня компетентності у сфері права отримали такі кандидати на посаду судді Конституційного Суду:

- Алла Олійник

- Олександра Яновська

 

Відповідно до цього рішення кандидатка Наталія Денисенко отримала оцінку “не відповідає” та припинила подальшу участь в конкурсному відборі.

Після голосування Секретар ДГЕ Ярослав Романюк коротко підсумував ситуацію з конкурсами, які восени 2023 року були оголошені на 5 вакантних посад, та зазначив:

“Крізь сито ДГЕ пройшли лише три кандидати, які були допущені до конкурсу Парламентом.

З огляду на мінімально допустимий конкурс на посаду це означає, що ці три кандидати будуть рекомендовані до обрання на одну з трьох вакантних посад за квотою Верховної Ради України.

Разом з тим, конкурси на дві інші вакантні посади судді КСУ за квотою Парламенту повинні бути оголошені повторно у звʼязку з недостатньою кількістю кандидатів для продовження конкурсного відбору на ці вакантні посади”.

Він нагадав, що відповідно до Закону України “Про Конституційний Суд України”, на будь-якому етапі відбору повинно бути не менше двох кандидатів на одну вакантну посаду.

Ярослав Романюк також додав, що Дорадча група офіційно поінформує про це Верховну Раду України, щоб вона могла невідкладно вжити необхідних заходів для оголошення повторних конкурсів.

Наприкінці засідання Голова ДГЕ Алеш Залар звернув увагу кандидатів та громадськості на те, що стосовно кандидатів, які отримали оцінку "відповідає" за критеріями високих моральних якостей та визнаного рівня компетентності у сфері права, Дорадча група сформує загальний список усіх оцінених кандидатів.

“Згодом Дорадча група проведе рейтингове голосування стосовно них та сформує їх рейтинговий список відповідно до кількості голосів, отриманих від ДГЕ – від найвищого (6 голосів "за") до найменшого результату (0 голосів "за")”, – зазначив Голова ДГЕ.

Алеш Залар повідомив, що ДГЕ планує якнайшвидше сформувати та передати субʼєктам призначення рейтинговий список кандидатів для невідкладного проведення всіх подальших дій, необхідних для призначення суддів Конституційного Суду України.

“Це надзвичайно важливо, адже зволікання із призначенням на вакантні посади суддів КСУ може ускладнити діяльність всього Конституційного Суду України.

Тож ДГЕ закликає всі відповідальні за цей процес сторони консолідуватися та забезпечити повноважність, а відтак і стабільність функціонування Конституційного Суду України”, – наголосив він.

Водночас ДГЕ закликала всіх професійних правників подавати свої кандидатури на вакантні посади суддів КСУ, зокрема на повторний конкурс за квотою зʼїзду суддів України та майбутні повторні конкурси за квотою Парламенту.

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України