19 лютого, 2024
Сьогодні, 19 лютого, суддя Конституційного Суду України Оксана Грищук виступила з онлайн-доповіддю на тему „Принцип верховенства права (правовладдя) в рішеннях Конституційного Суду України“ на навчальному заході для суддів окружних адміністративних судів та помічників суддів окружних та апеляційних адміністративних судів, що його організувала Національна школа суддів України.
У доповіді суддя КСУ розповіла про особливості української формули верховенства права, складники принципу правовладдя. Оксана Грищук навела приклади рішень Конституційного Суду України, в яких він розвиває концепцію верховенства права, і висловила переконання, що ці рішення стануть важливими для суддів системи судоустрою. Зокрема, у Рішенні № 1-р/2020 від 23 січня 2020 року Суд виділив такі складові верховенства права: законність, поділ державної влади, народний суверенітет, демократія, юридична визначеність, справедливий суд. Суддя також акцентувала увагу на складниках, визначених Венеційською Комісією, які є обов’язковими елементами поняття „верховенства права“.
Суддя розкрила українську формулу верховенства права, яка є двоскладовою: відповідно до першого складника „верховенство права в Україні визнається“, відповідно до другого – „верховенство права в Україні діє“. У цьому контексті доповідачка зазначила, що другий складник „верховенства права“ (правовладдя) висуває імператив його дієвості, тобто ефективності, чим здійснюється забезпечення його практичної значущості; сукупність національних інституцій, механізмів і процедур, що є доречним для того, щоб особа була спроможної володіти людською гідністю та захистити себе від свавільних дій держави (її органів і посадових осіб).
Окремо Оксана Грищук акцентувала на змісті концепції людської гідності. Зокрема, вона звернула увагу на рішення Конституційного Суду України, де людська гідність трактується як право, гарантоване статтею 28 Конституції України, та як конституційна цінність.
Інформує відділ комунікацій та правового моніторингу