Огляд заключного номера цьогорічного Вісника Конституційного Суду України

Версія для друку

 

26 грудня, 2022 

До уваги читачів пропонуємо огляд п’ятого та шостого номера „Вісник Конституційного Суду України“. У ньому опубліковані ухвалені в жовтні–листопаді цього року рішення Конституційного Суду України, окремі думки суддів, а також статті юристів-конституціоналістів та інша корисна інформація.

На перших сторінках видання можна ознайомитися з біографією доктора юридичних наук, професора, дійсного члена (академіка) НАПрН України, судді Конституційного Суду України  Олександра Петришина, який був призначений за результатами конкурсу Президентом України відповідно до Указу № 597/2021 26 листопада 2021 року.

У традиційному розділі „Акти Конституційного Суду України“ опубліковано 4 рішення у справах:

  • за конституційною скаргою Жиденка В.В., Петренка В.О. щодо соціальних гарантій для захисників і захисниць України (Рішення від 12 жовтня 2022 року № 7-р(ІІ)/2022);
  •  за конституційною скаргою Унуковича Р.А. щодо конституційності окремого положення абзацу другого частини першої статті 2043 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Рішення від 12 жовтня 2022 року № 8-р(І)/2022);
  •  за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо конституційного контролю змін до Конституції України після набрання ними чинності (Рішення від 1 листопада 2022 року № 2-р/2022);
  •  за конституційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Одестеплокомуненерго» щодо непорушності права власності (Рішення від 16 листопада 2022 року № № 9-р(ІІ)/2022).

Резюме цих рішень також можна переглянути англійською мовою.

У розділі „Військова агресія російської федерації проти України“ до уваги читачів – стаття наукового консультанта судді Конституційного Суду України, заслуженого юриста України Сергія Солоткого на тему: „Сучасні світові виклики в аспекті забезпечення миру і безпеки людства“.

Автор статті зазначає, що „порушення Статуту ООН, ігнорування міжнародних договорів, зокрема щодо непорушності кордонів країни, правил та звичаїв ведення війни, не повинні залишатися безкарними. …Наслідки війни в Україні зачіпають інтереси 1,7 млрд людей, що вже є приводом до колективного міжнародного примушування агресора відмовитися від своїх імперських, загарбницьких планів“.

Розділ „Конференції, симпозіуми, колоквіуми“ містить доповідь „Конституційні цінності та принципи в рішеннях Конституційного Суду України: особливості в умовах воєнного стану та загроз національній безпеці“ доктора юридичних наук, професора, судді Конституційного Суду України Оксани Грищук, що була представлена на IV засіданні Науково-консультативної ради Конституційного Суду України в жовтні ц. р.

„Періоди кризи зумовлюють підвищену вразливість конституційного ладу та фундаментальних людських прав, у зв’язку з чим постає питання можливих легітимних заходів захисту конституційної демократії. Одним із найефективніших, як засвідчила юридична практика, визнано механізм, запропонований концепцією «войовничої демократії», або «демократії, здатної захистити себе»“, – ідеться у публікації. 

Авторка підсумовує, що конституційні цінності в кризових умовах становлять основу збереження демократії, і навпаки, їх захист у таких умовах уможливлюється сталими процедурами демократії, вартівником і реалізатором яких є Конституційний Суд України.

У розділі „Дискусії і обговорення“ до уваги читачів – стаття „Конституційне правосуддя в ім’я миру та справедливості“ доктора юридичних наук, професора, дійсного члена (академіка) НАПрН України Анатолія Селіванова.

Автор статті наголошує, що „під час здійснення конституційного правосуддя судді не залишають свій народ, кожну людину без захисту, поновлюючи у своїх рішеннях їхні права й охороняючи тим самим конституційні ідеали. Конституційний Суд України – не «інституція влади», а реальний механізм Справедливості й охорони прав і свобод людей“.

Наступний розділ „Зовнішні зв’язки Конституційного Суду України“ надає  інформацію про участь суддів Конституційного Суду України та працівників Секретаріату Суду в міжнародних наукових заходах, тренінгах та фахових дискусіях, зустрічах, які відбулися впродовж вересня – листопада 2022 року.

Окрему частину журналу становить реферативний огляд джерел із конституційно-правової тематики, опублікованих у 2022 році, серед яких: дисертаційні дослідження, статті, наукові доповіді, монографії та інші видання.

Переглянути Вісник в електронному форматі можна на офіційному вебсайті Конституційного Суду України за посиланням: vksu_no5-6.pdf (ccu.gov.ua).

 

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України