Суддя КСУ Василь Лемак: «Якщо норма закону порушує принципи і норми Конституції України, Суд мусить сказати своє слово»

Версія для друку

Суддя КСУ Василь Лемак: «Якщо норма закону порушує принципи і норми Конституції України,
Суд мусить сказати своє слово»

 

Суддя Конституційного Суду України Василь Лемак 17 грудня взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції «Антикорупційна криза в Україні: причини, наслідки та уроки: IV Київський Полілог».

Під час заходу представники органів державної влади, міжнародної спільноти, громадянського суспільства та науковці обговорили причини антикорупційної кризи в Україні, роль конституційної юстиції у подоланні її наслідків, а також проблеми модернізації антикорупційної політики.

В межах тематичної дискусії Василь Лемак висловив позицію щодо проблем ефективності правової протидії корупції. На переконання судді Конституційного Суду, країна зупинилася за півкроку від ескалації справжньої конституційної кризи. Цей кейс дає нагоду парламенту удосконалити спеціальний закон про запобігання корупції. Він підкреслив важливість перенесення більшої частини нормативного масиву з питань повної перевірки декларацій та моніторингу життя чиновників та суддів саме на законодавчий рівень, як це передбачено Конституцією України: «Діяльність державного органу з виявлення у поведінці громадян ознак правопорушень не може спиратися на підзаконне регулювання».

Окрему увагу суддя зупинив на питанні «конфлікту інтересів». На його переконання, необхідно розрізняти «конфлікт інтересів» в адміністративній діяльності та «конфлікт інтересів», що виникає в процесі здійснення правосуддя. Ним підкреслено, що безумовно судді, як носії влади, повинні перевірятися з питань їх майнового стану та доходів, однак така перевірка не може виглядати як вплив на здійснення суддею правосуддя.

Щодо «втручання» до діяльності законодавця, за словами Василя Лемака, конституційні суди завжди «втручаються» в законодавчу діяльність парламентів через визнання законів неконституційними, це прямо передбачено їхніми конституційними повноваженнями. Однак позиція суду повинна містити належне обґрунтування й чітку аргументацію. Незважаючи на те, що деякі питання, які розглядаються Конституційним Судом України, доволі неоднозначно сприймаються суспільством, Суд мусить сказати своє слово, якщо норми законів порушують принципи і норми Основного Закону країни. Це його конституційний обов’язок.

Захід організовано Координатором проектів ОБСЄ в Україні спільно з Вищим антикорупційним судом та Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького НАН України.

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України