У Конституційному Суді України обговорили механізми
захисту прав і свобод людини і громадянина
11.12.2020
10 грудня в Міжнародний день прав людини в Конституційному Суді України відбувся онлайн-семінар на тему «Конституційна юстиція: актуальні питання теорії та практики».
Науково-практичний захід, у якому взяли участь члени Асоціації суддів Конституційного Суду України, керівництво Секретаріату Суду та студенти Київської Малої академії наук, організовано Конституційним Судом за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
Цьогоріч учасники семінару проаналізували, зокрема, місце Конституційного Суду України в державі та суспільстві, а також дієвість впровадження в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини.
Із вступним словом виступила виконувачка обов’язків керівника Секретаріату Суду Лариса Бірюк. Вітаючи учасників семінару з Міжнародним днем прав людини, вона наголосила, що саме 10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини – перший міжнародний документ, який засвідчив рівність усіх людей.
Промовиця підкреслила, що більшість країн світу включають основні положення Декларації в своє базове законодавство і конституції, її принципи закріплені в основі багатьох пактів, конвенцій і договорів з прав людини.
Вона зупинилася на нових поглядах до розуміння права, формування правової держави, підвищення рівня правосвідомості громадян у зв’язку з евроінтеграційними процесами в українському суспільстві, та наголосила на значущій ролі юриста. Саме юристу доводиться відстоювати інтереси людини, суспільства та держави, виборювати справедливість, законність і правопорядок, підкреслила Лариса Бірюк.
Особливу увагу доповідачка зосередила на інституті конституційної скарги, як важливому інструменті в арсеналі юридичних засобів захисту прав і свобод людини і громадянина, що був запроваджений у національне законодавство із змінами до Конституції України 2016 року. Як зазначила промовиця, застосування цього інституту потребує спеціальних знань та навичок щодо алгоритму складання та подання конституційних скарг.
Завершуючи свій виступ вона наголосила на тому, що проведення спільних фахових семінарів дає змогу обговорити проблемні питання та проаналізувати наявні позитивні здобутки застосування цього інституту.
У свою чергу, координатор від Київської Малої академії наук, завідувачка відділення філософії та суспільствознавства Тетяна Кот зазначила, що Загальна декларація прав людини прийнята Генеральною Асамблею ООН у 1948 році є важливим міжнародним актом, у якому закріплені основоположні права людини. І сьогодні кожна людина, маючи широкі права, може вільно висловлювати свою думку, своє бачення, ставлення і мати причетність до тих подій, що відбуваються у світі. Вона також наголосила на важливості сприяння розвиткові кожної особистості, навчанню їх проектному та креативному мисленню. Тетяна Кот щиро подякувала Конституційному Суду України за співпрацю та надану можливість взяти участь у тематичному семінарі задля отримання спеціальних знань у конституційному судочинстві.
Про філософсько-правові та методологічні засади конституційної юстиції розповів суддя Конституційного Суду України у відставці, доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України Михайло Костицький. Академік закцентував увагу на історичних аспектах появи, утвердження та розвитку концепції прав людини, починаючи із стародавніх часів.
Продовжив виступ завідувач відділу попередньої перевірки конституційних скарг Секретаріату Суду Віталій Запорожець, який розповів про важливість інституту конституційної скарги як національного засобу юридичного захисту прав людини. Запровадження такого інституту, зазначив промовець, є необхідним та прогресивним кроком для забезпечення захисту прав людини.
Він підкреслив, що в Україні діє нормативна модель конституційної скарги, за якою оскарженню підлягає лише закон України, і в разі ухвалення рішення про його неконституційність у особи з’являється можливість для перегляду конкретного судового рішення у її справі за виключними обставинами. На його переконання, це може стати дієвим механізмом на шляху до вдосконалення законодавства України, приведення його у відповідність до конституційних принципів і гарантій.
Віталій Запорожець також розповів про суб’єктів звернення з конституційною скаргою, умови та критерії її прийнятності, видання Судом забезпечувального наказу у виняткових випадках, питання з якими найчастіше звертаються до Суду суб’єкти звернення, а також навів статистику ухвалених рішень за конституційними скаргами.
У професійній дискусії також взяли участь вихованці Київської Малої академії наук Дарія Войтюк і Роман Дмитришин.
Відтак учасники онлайн-семінару та слухацька аудиторія студентів-правників Київської Малої академії наук обговорили широке коло питань, що стосуються правозастосовної практики Суду щодо розгляду конституційних скарг та наголосили на важливості проведення спільних заходів.
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу