Підведено підсумки Міжнародної онлайн-конференції

Версія для друку

Підведено підсумки Міжнародної онлайн-конференції

Про суб’єктів тлумачення в конституційному провадженні йшлося під час третього засідання Міжнародної онлайн-конференції. Модератором дискусії виступив Національний радник з юридичних питань, керівник Відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні, консультант Конституційної Комісії Олександр Водянніков.

У дискусії також взяли участь член Європейської Комісії „За демократію через право“, Голова Конституційного Суду Республіки Молдова (2011–2017 рр.), головний експерт Програми „Верховенство права в Киргизькій Республіці“ – 2-га фаза (ROLPRO 2) Александру Тенасе, керівник відділу Департаменту виконання рішень ЄСПЛ Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Павло Пушкар, Голова Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, проректор з навчальної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш та Голова Конституційної палати Верховного суду Киргизької Республіки Карибек Дуйшеєв.

Співрозмовники поділилися практикою діяльності органів конституційної юрисдикції іноземних держав, зокрема Німеччини, Республіки Молдова та Киргизької Республіки. Зокрема йшлося про важливу роль цих органів у забезпеченні виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Учасники наголосили на тому, що конституційна юстиція є одним із механізмів імплементації та адаптації національного законодавства до європейських стандартів. Європейський суд з прав людини при винесенні рішень аналізує та оцінює практику конституційного судочинства держав-членів Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Четверте засідання відбулося за модераторства судді Конституційного Суду України Василя Лемака. Тема обговорення – рішення Конституційного Суду як тлумачний/ інтерпретаційний акт.

З доповідями виступили Президент Конституційної судової палати та Голова Вищого адміністративного суду землі Рейнланд-Пфальц  Ларс Брокер, член Європейської Комісії „За демократію через право“ (Венеційська Комісія), Голова Конституційної Ради Республіки Казахстан (2004–2017 рр.), заступник Виконавчого директора Фонду Першого Президента Республіки Казахстан Ігор Рогов, професор Регенсбурзького університету Райнер Арнольд.

До дискусії долучилися Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас, консультант Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ) Геннадій Рижков.

Під час засідання наголошувалося, що Конституція України – це нормативний акт вищої юридичної сили, норми якого у випадку виникнення прогалин, мають пряме, безпосереднє застосування. Виступаючи гарантом захисту основних прав та свобод людини і громадянина, закріплених в Основному Законі України, Конституційний Суд України за допомогою загальнообов’язкового роз’яснення положень конституційних норм може попередити потенційну загрозу порушення цих прав. Під час дискусії зазначалося, що оскільки при практичному застосуванні того чи іншого положення Конституції або іншого закону іноді виникають складнощі з ви­значенням та з’ясуванням змісту окремих положень правової норми, у зв’язку з чим необхідно керуватися офіційним тлумаченням для правильного та однако­вого його застосування. 

 

Крім того, доповідачі звернули увагу на те, що офіційне тлумачення не змінює зміст Конституції. Навпаки, шляхом тлумачення Основного Закону зберігається його дійсний зміст.

Підводячи підсумки Міжнародної онлайн-конференції, заступник Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий та судді Суду Василь Лемак, Олег Первомайський та Галина Юровська подякували спікерам за цікаві та змістовні доповіді, наголосивши на важливості порушених у них питань.

Судді Конституційного Суду України привітали учасників заходу з 24-ю річницею Конституції України та 30-річчям заснування Венеційської комісії і побажали учасникам подальших успіхів на шляху утвердження демократичних принципів та цінностей у світі.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України