Перший сенат КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційною скаргою Кліменко М.Р.

Версія для друку

 

Перший сенат КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційною скаргою Кліменко М.Р.

30.10.2019

30 жовтня Перший сенат Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розглядав справу за конституційною скаргою Кліменко Марини Робертівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення підпункту 1 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166–VII (далі – Закон № 1166).

Під час пленарного засідання було заслухано інформацію судді-доповідача у справі Миколи Мельника щодо змісту конституційної скарги та підстав для відкриття конституційного провадження у справі.

Як зазначив суддя-доповідач, положенням підпункту 1 пункту 28 розділу ІІ Закону № 1166 у Законі України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року у редакції до внесення змін Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року виключено статтю 136, за якою визначалася вихідна допомога судді у зв’язку з відставкою, а саме:

«1. Судді, який вийшов у відставку, виплачується вихідна допомога у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою.

2. У разі якщо суддя, відставка якого була припинена у зв’язку з повторним обранням на посаду, знову подасть заяву про відставку, виплата вихідної допомоги не здійснюється».

Кліменко М.Р. стверджує, що скасування оспорюваним положенням Закону № 1166 виплати вихідної допомоги суддям, які вийшли у відставку, порушило законні очікування суддів щодо їх права на мирне володіння майном, звузило зміст та обсяг існуючого права судді на відставку та отримання вихідної допомоги; є дискримінацією однієї категорії суддів стосовно інших; свідчить про невідповідність такого втручання держави у права особи критеріям пропорційності, правової визначеності та недотримання державою справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та набутими відповідно до закону правами особи.

Крім того, на думку суб’єкта права на конституційну скаргу, наведеним положенням Закону № 1166 «порушено принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, у чому також є порушення гарантії безпеки людини і громадянина, довіри до держави», а також, що «зміни законодавства в частині позбавлення суддів права на отримання вихідної допомоги, всупереч статті 22 Конституції України, не були об’єктивно виправданими і не переслідували легітимну мету (економію бюджетних коштів)».

Суддя-доповідач у справі поінформував, що конституційна скарга подана належним суб’єктом права на конституційну скаргу та відповідає вимогам щодо її форми і змісту, встановленим Законом України «Про Конституційний Суд України». З огляду на наведене Друга колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України відкрила конституційне провадження у цій справі.

Перший сенат Конституційного Суду України дослідив матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання та перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення у справі. Рішення Конституційного Суду України за результатами конституційного провадження буде оприлюднено на офіційному вебсайті Конституційного Суду України відповідно до статті 94 Закону України «Про Конституційний Суд України».

Головував на пленарному засіданні Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький.

Пленарне засідання транслювалося на офіційному вебсайті Конституційного Суду України в рубриці «Відеотрансляція засідань».

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України