«Стабільність Конституції – стабільність держави»: у КСУ відкрилась книжкова виставка
З нагоди 23-ої річниці Конституції України у бібліотеці Конституційного Суду України відкрито тематичну виставку під назвою «Стабільність Конституції – стабільність держави», на якій експонуються збірники наукових праць, навчальні посібники, матеріали наукових конференцій, газетні публікації, присвячені ухваленню Основного Закону.
Конституція України, подолавши складний шлях становлення і розвитку, за цей час стала для Українського народу головним правовим документом, надійним оберегом державності, її незалежності та єдності. В ній закладені найважливіші соціальні цінності людини – її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека, а також права і свободи, що визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
У збірнику документів «Історія конституційного законодавства України» члена-кореспондента АПрН України Володимира Гончаренка у хронологічному порядку наведені тексти майже всіх Українських Конституцій, а також найважливіших конституційних актів, в яких відображена багатовікова боротьба Українського народу за свою національну державність.
З прийняттям Конституції України у 1996 році була підведена риска під перехідним періодом становленням української державності, гарантована самостійність України. Україна остаточно затвердилася в світі. Водночас конституційний розвиток у країні не завершився і робота з удосконаленням Основного Закону триватиме надалі, – зазначається у збірнику. Видання стане в пригоді усім, кого цікавить історія української державності.
Рідкісна за жанром політичної публіцистики книга-нарис політичного і державного діяча, народного депутата України Вадима Гетьмана «Як приймалася Конституція України» присвячена визначній події в сучасній історії нашої молодої незалежної держави – прийняттю 28 червня 1996 року її Конституції. Книга цікава багатьма маловідомими фактами й свідченнями одного з активних учасників змальованих у ній подій. Зі сторінок нарису постає драматична картина напруженої боротьби патріотичних сил українського парламенту за створення справді демократичного Основного Закону України.
Окрему увагу приділено науковій творчості видатного українського вченого-правознавця, Голови Конституційного Суду України 1992-1995 років, Леоніда Юзькова, якій не дожив трохи більше року до мрії свого життя – прийняття Української Конституції, що закріпила правові основи вже незалежної України. Він був тією людиною, з якої почалася історія становлення конституційного судочинства та українського державотворення, якій вдалося закласти підґрунтя для формування сучасного українського законодавства.
Читачів зацікавить також книга Володимира Королюка «Провісник нового і праведного закону», що розповідає про життєвий шлях цього видатного наукового діяча, який увійшов в історію української юриспруденції ще й як талановитий педагог. Читач може зануритися у час і події, свідком та учасником яких був Леонід Юзьков. Доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України Леонід Петрович залишив у своєму доробку понад 200 наукових праць з теорії української конституційної доктрини, а також практичні розробки законодавчих засад конституційного судочинства, які й досі є корисними та актуальними.
Збірка праць «Конституція і народний суверенітет в Україні: проблеми теорії і практики реалізації» містить цікаві статті експертів та науковців у галузі права: Галини Волянської, Володимира Кампа, Миколи Оніщука, Михайла Савчина, Ігоря Сліденка, Владислава Федоренка. Статті цієї збірки носять пошуковий характер, в них піднято багато проблем, що стосуються конституціоналізму та демократії в Україні. «Народний суверенітет, обмежений Конституцією України, є запорукою того, що народ і влада будуть краще прислухатись одне до одного та між ними складеться більш глибоке порозуміння, яке дозволить успішно вирішувати суспільно-політичні проблеми держави, а значить від цього у виграші буде народ», – підсумовується в збірці.
На книжковій виставці експонуються науково-практичний коментар до Конституції України, підготовлений авторським колективом науковців, у якому подано постатейний аналіз чинної редакції Конституції України та наведено офіційний текст Конституції України в редакції 2016 року та інші документи, а також науково-практичний коментар до Закону України «Про Конституційний Суд України» за загальною редакцією доктора юридичних наук, професора Сергія Пєткова станом на 2018 рік. «Правова модель КСУ була закладена ще в початковій редакції Конституції України 1996 року та не змінювалась впродовж двадцяти років», – зазначає автор.
В основу навчально-методичного посібника «Конституційне правосуддя в Україні» професора Анатолія Селіванова покладено науково-практичні дослідження багатогранного державно-правового явища – конституційного правосуддя. Авторський спецкурс відкриває сучасний механізм конституційного контролю в контексті функціонування Конституційного Суду України з новими повноваженнями відповідно до конституційних змін 2016 року. Метою цього курсу є формування новітніх знань у студентів магістерського курсу про важливий державно-правовий інститут – конституційний контроль, що сприятиме підвищенню якості підготовки кваліфікованих фахівців права.
Крім того, читачі можуть ознайомитися з серією книжок, що стосуються прав і свобод людини і громадянина в Україні за авторством Анатолія Олійника, Бориса Бабіна, Андрія Ковбана та інших. В них досліджуються теоретико-методологічні основи права особи на свободу, її генезис, визначено конституційно-правовий механізм забезпечення основних свобод людини і громадянина в Україні. Висвітлено також поняття, види, джерела прав людини, особливості їх сьогоднішнього становища та шляхи подальшого удосконалення законодавства.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу