Велика палата КСУ перейшла до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційними скаргами Дем'яносова М.В. та Наумчука М.І.

Версія для друку

 

Велика палата КСУ перейшла до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційними скаргами
Дем'яносова М.В. та Наумчука М.І.

23.04.2019

23 квітня Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розпочала розгляд справи за конституційними скаргами Дем'яносова Миколи Власовича та Наумчука Миколи Ілліча щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пунктів 3, 9 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII зі змінами (далі – Закон).

Під час пленарного засідання було заслухано доповідь судді-доповідача у справі Олександра Литвинова щодо змісту конституційних скарг та підстав для відкриття конституційного провадження у справі.

Як зазначив суддя-доповідач, розділом ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат; до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року (пункт 3); до приведення законодавчих актів у відповідність із Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить Закону (пункт 9).

Суб’єкти права на конституційну скаргу стверджують, що запроваджене оспорюваними положеннями Закону регулювання визначення посадових окладів призвело до зменшення посадових окладів суддів, які не пройшли кваліфікаційного оцінювання, у понад 2 рази, тобто до суттєвого зменшення розміру матеріального забезпечення таких суддів, а отже, до зниження конституційних гарантій їх незалежності, що суперечить частині першій статті 126 Конституції України.

На думку авторів клопотань, встановлення положеннями пунктів 3, 9 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону розрахункової величини для визначення посадових окладів суддів, відмінної від розрахункової величини, закріпленої законом про судоустрій, а також пріоритетності застосування цих положень Закону не відповідає частині другій статті 8, частині другій статті 130 Конституції України.

Оспорювані положення Закону, як вважають Дем’яносов М.В. та Наумчук М.І., також порушують такі основоположні права, як право кожного на судовий захист його прав і свобод (частина перша статті 55 Конституції України) та право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності (частина перша статті 41 Конституції України).

Крім того, було зазначено, що 12 вересня і 7 листопада 2018 року Перший та Другий сенати Конституційного Суду України завершили розгляд справ за конституційними скаргами Дем'яносова М.В. та Наумчука М.І. на відкритій частині пленарних засідань та перейшли до закритої частини пленарних засідань. 5 грудня 2018 року постановлено Ухвалу Великої палати Конституційного Суду України про об’єднання конституційних проваджень у справах за вказаними конституційними скаргами в одне конституційне провадження та передано цю справу на розгляд Першого сенату Конституційного Суду України.

Перший сенат Конституційного Суду України Ухвалою від 20 березня 2019 року відмовився від розгляду цієї справи на розсуд Великої палати Конституційного Суду України, оскільки для вирішення порушених у конституційних скаргах питань необхідно здійснити тлумачення положення частини другої статті 130 Конституції України, згідно з яким розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Велика палата Конституційного Суду України завершила розгляд справи на відкритій частині пленарного засідання та перейшла до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення у справі.

Головував на пленарному засіданні Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

На пленарному засіданні були присутні постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов, представники засобів масової інформації та інші громадяни України.

Пленарне засідання транслювалося на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України в рубриці «Відеотрансляція засідань».

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України