Велика палата КСУ розпочала розгляд справи за конституційним поданням 49 народних депутатів України

Версія для друку

Велика палата КСУ розпочала розгляд справи за конституційним поданням 49 народних депутатів України

 

24.01.2019

24 січня Велика палата Конституційного Суду України на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розпочала розгляд справи за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини другої статті 135 Житлового кодексу Української РСР від 30 червня 1983 року № 5464-Х (далі–Кодекс).

Під час відкритої частини пленарного засідання було заслухано суддю-доповідача у справі Володимира Мойсика щодо змісту конституційного подання, підстав відкриття конституційного провадження у справі, а також позицій органів державної влади, наукових установ і навчальних закладів щодо питань, порушених у конституційному поданні.

Як зазначив суддя-доповідач, оспорюваними положеннями Кодексу передбачено, що до членів житлово-будівельного кооперативу приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР) і перебувають на обліку бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов або користуються правом позачергового прийому до членів кооперативу, а також громадяни, зазначені в частині першій статті 143, частині другій статті 145 і частині першій статті 146 Кодексу.

Автори клопотання у конституційному поданні вказують на невідповідність частини другої статті 135 Кодексу положенням статей 21, 22, 24, 26, 47 Конституції України. На думку народних депутатів України, встановлені в оспорюваних положеннях Кодексу вимоги до осіб, які можуть бути членами житлово-будівельного кооперативу, порушують принцип рівності, оскільки наділяють таким правом лише визначене коло осіб. У конституційному поданні зазначається, що за такими дискримінаційними ознаками, як місце проживання і майновий стан, одні особи наділяються правом бути членами житлово-будівельних кооперативів, а інші – позбавляються його.

Обґрунтовуючи клопотання, суб’єкт права на конституційне подання стверджує, що встановлені у частині другій статті 135 Кодексу умови членства в житлово-будівельних кооперативах є дискримінаційними, такими, що звужують обсяг гарантованих Основним Законом України прав і свобод людини і громадянина, а також не відповідають характеристиці України як правової і демократичної держави, в якій діє принцип верховенства права.

Велика палата КСУ дослідила матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання і перейшла до закритої частини пленарного засідання для продовження розгляду справи та ухвалення Рішення.

Головував на пленарному засіданні в.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий.

На пленарному засіданні були присутні представники засобів масової інформації та інші громадяни України.

Пленарне засідання транслювалося на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України в рубриці «Відеотрансляція засідань» за посиланням http://ccu.gov.ua/stream.

Зазначимо, що суб’єкт права на конституційне подання звернувся до КСУ з клопотанням щодо перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) положень не лише частини другої статті 135, а й статей 137, 138 Кодексу. Велика палата КСУ у своїй ухвалі зазначила, що народні депутати України, аргументуючи невідповідність статей 137, 138 Кодексу статті 19 Конституції України, лише цитували зазначену статтю Основного Закону України. У зв’язку з вищезазначеним, Велика палата КСУ ухвалила, що немає підстав для відкриття конституційного провадження у цій справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 137, 138 Кодексу згідно з пунктами 2, 3 статті 62 Закону України «Про Конституційний Суд України» (неналежність до повноважень Конституційного Суду України питань, порушених у конституційному поданні; невідповідність конституційного подання вимогам, передбаченим цим законом).

 

Інформує Відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України