Стартував Всеукраїнський тиждень права
10.12.2018
Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у відкритті Всеукраїнського тижня права, організованого Міністерством юстиції України спільно з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».
Захід відкрила Перший заступник Міністра юстиції України Олена Сукманова. Вона підкреслила, що права і свободи людини є основоположними у відбудові будь-якої держави. «Майже 50% наших громадян не знають і не розуміють, які саме права їм належать, яким чином їх захистити, до кого звертатися, який орган відповідальний за відновлення тих чи інших прав», – додала вона.
Олена Сукманова зазначила, що в рамках загальнонаціонального проекту «Я маю право», Міністерство юстиції з травня 2017 року вже зробило кілька проектів, зокрема, «Стоп булінг», «Стоп насильство», «Маски шоу стоп», «Чужих дітей не буває». За її словами, завдяки реалізації проекту «Чужих дітей не буває», стало відомо, що майже 40% всіх виконавчих проваджень, які зареєстровані в Україні стосуються стягнення аліментів, що свідчить про нерозуміння батьками змісту прав та свобод дитини та змісту свого обов'язку щодо утримання своєї дитини.
Учасників заходу привітав Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук. Він зазначив, що Всеукраїнський тиждень права є знаковим для державних органів, наукових установ і навчальних закладів, та, в першу чергу, для українського суспільства і для всього світового співтовариства. Цей день знаменує не тільки прийняття Загальної декларації прав людини, але й важливий крок на шляху утвердження поваги до людських прав і свобод.
За словами Голови Суду, Загальна декларація прав людини – це перший міжнародно-правовий документ, що визначив рівність людей та закріпив їх політичні, громадянські, економічні, соціальні та культурні права.
Станіслав Шевчук наголосив, що в Конституції України закладена концепція захисту прав людини, яка накладає єдиний стандарт на законодавство України. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини, на його переконання, є головним обов'язком держави.
Очільник КСУ підкреслив, що Конституційний Суд України захищає права людини, гарантовані Конституцією України. Здобутком судової реформи, на його думку, є інститут конституційної скарги, за допомогою якого особа може оскаржити в Конституційному Суді України закон або його окремі положення, застосовані в остаточному судовому рішенні. В цьому контексті, наголосив промовець, підвищується роль просвітницьких заходів, які мають на меті пояснення людям особливостей функціонування цього механізму.
За словами Станіслава Шевчука, права людини, передбачені в Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мають спільну юридичну природу. Він наголосив, що Конституційний Суд України при ухвалені актів враховує норми та приписи міжнародного права, а також усталену практику Європейського суду з прав людини. «Вже понад два роки, починаючи з Рішення у справі про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу, Конституційний Суд України послідовно впроваджує у свою практику принцип «дружнього ставлення» до міжнародного права», – зауважив промовець.
Знаковим у сфері захисту прав людини, на переконання Голови КСУ, є Рішення Суду щодо неконституційності положення третього речення частини третьої статті 315 КПК України, згідно з яким суддя без клопотання прокурора не може продовжувати строк перебування під вартою, бо це суперечить Конституції України. Таким чином, Суд визнав, що автоматично продовжуючи термін тримання під вартою за відсутності клопотання прокурора, суд стає на бік сторони обвинувачення. КСУ наголосив, що суди мають бути не лише незалежними, а й безсторонніми.
Голова Суду розповів про Рішення, яким КСУ відновив соціальні гарантії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. У Рішенні зазначається, що пільги, компенсації та гарантії є особливою формою відшкодування завданої шкоди вказаній категорії громадян, а тому скасування чи обмеження цих пільг, зниження рівня їх соціального забезпечення, фактично, є відмовою держави від її зобов’язань, передбачених Конституцією України.
«Всеукраїнський тиждень права – це чудова нагода, аби кожен – від дитини в дитячому садку до представника найвищого органу державної влади, замислився про ключове значення і цінність прав, про відповідальність і обов’язки, про те, що забезпечення і гарантування прав людини – це наша спільна мета, а успішне майбутнє нашої держави залежить від кожного з нас», – підсумував Станіслав Шевчук.
Директор Місії USAID в Україні та Білорусі Сюзан Фрітц зазначила, що Всеукраїнський тиждень права об’єднує зусилля державних та громадських організацій у підвищенні обізнаності громадян. «Сьогодні ми вшановуємо десятиріччя Всеукраїнського тижня права і зобов’язань, які взяв на себе уряд України щодо забезпечення розуміння громадянами України своїх прав і свобод та семидесятиріччя від дня ухвалення Загальної декларації прав людини», – додала вона. За словами Сюзан Фрітц, Загальна декларація прав людини розроблена представниками різних традицій та культур та є відображенням їх потреб. «Народи світу зібралися разом щоб проголосити права, які має кожна людина без виключення», – підкреслила вона.
Під час заходу було обговорено низку актуальних питань, зокрема, покращення доступу до правосуддя через посилення правової спроможності та обізнаності людей, інструменті, що допомагають визначити правові потреби людей і громад, реформування правничої освіти в Україні.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу