Участь Голови та суддів Конституційного Суду України у круглому столі «Конституційна скарга: перші кроки»

Версія для друку

Участь Голови та суддів КСУ у круглому столі «Конституційна скарга: перші кроки»

 

16.04.2018

16 квітня Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук та судді КСУ Віктор Городовенко і Василь Лемак взяли участь у круглому столі «Конституційна скарга: перші кроки».

Захід організовано Центром політико-правових реформ в рамках проекту  Європейського Союзу «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади».

У круглому столі також взяли участь суддя Конституційного Суду України у відставці Володимир Шаповал, голова політичної секції Місії ЄС в Україні Фабіо Делла-Паца, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, керівник проектів Центру політико-правових реформ з питань конституційного права Юлія Кириченко, представники міжнародної спільноти, народні депутати та судді Верховного Суду, представники Секретаріату Конституційного Суду України.

Під час заходу Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук зазначив, що конституційна скарга – це можливість громадян захистити свої права через Конституційний Суд України. На його думку, цей механізм, як загальновизнаний спосіб ефективного захисту прав, свобод і законних інтересів громадян, має стати імпульсом для розвитку конституційного права і зміцнення авторитету Конституційного Суду України. Очільник КСУ також зазначив, що новий інструмент змінить обличчя правової системи, поверне довіру громадян до Суду та продемонструє нову якість роботи.

Експерти звернули увагу присутніх на деякі ризики, закладені у тексті ЗУ «Про Конституційний Суд України». Так, у ст. 55 Закону зазначається, що предметом скарги може бути лише порушення прав людини, гарантованих Конституцією, тоді як текст Конституції передбачає оскарження порушень будь-яких прав людини.

В рамках круглого столу Центр політико-правових реформ презентував звіт за результатами моніторингу інституту конституційної скарги, який проведено в рамках грантового проекту «Конституційна скарга: новий інститут захисту прав громадян в Україні», що здійснюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

У звіті представлено результати громадського дослідження стану запровадження інституту конституційної скарги, аналіз поточного законодавства щодо інституту конституції скарги, інституційної спроможності Конституційного Суду України здійснювати нове повноваження, поточного стану поданих конституційних скарг, представлено статистичну інформацію, сформовані висновки та пропозиції щодо покращення нормативно-правового врегулювання. Підготовку цього звіту було здійснено у співпраці з Конституційним Судом України.

Метою моніторингу стало сприяння встановленню справедливого захисту прав осіб в Конституційному Суді України через інститут конституційної скарги.

У висновках звіту зазначається, що поточне законодавче регулювання конституційної скарги є повним, оскільки Закон України «Про Конституційний Суд України» та Регламент Конституційного Суду ухвалено. Інституційна спроможність Конституційного Суду України є достатньою для здійснення нового повноваження.

Також вказується, що обізнаність громадян щодо нового права, порядку його реалізації є низькою. Лише одна п’ята конституційних скарг, поданих до Конституційного Суду є такими, що відповідають законодавчим вимогам до конституційної скарги.

Учасники заходу обговорили нагальні питання, пов’язані з запровадженням та розглядом конституційних скарг, а також перепони, що можуть завадити громадянам отримати позитивний результат навіть після ухвалення Конституційним Судом України  рішень на їх користь.

 

Фото з сайту «Судебно-юридическая газета»

Інформує Відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України