Зустріч з представниками Всеукраїнської громадської організації „Асоціація правників України“
13.03.2018
Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук та суддя КСУ Василь Лемак 13 березня зустрілися з представниками Всеукраїнської громадської організації „Асоціація правників України“.
Всеукраїнська громадська організація „Асоціація правників України“, ідеологом, засновником та членом якої є Станіслав Шевчук, створена у 2002 році. Асоціація функціонує на засадах професійної належності та об’єднує представників юридичної професії – науковців, юристів-практиків та суспільних діячів. Основною метою Асоціації є об’єднання правників для сприяння втіленню в життя принципу верховенства права в державному, суспільному та громадському житті, сприяння розбудові правової держави, розвитку правосвідомості суб’єктів права, юридичної професії.
Звертаючись до юридичної спільноти Станіслав Шевчук зазначив, що головним для нього як Голови Конституційного Суду України залишається захист Конституції України та обґрунтованість рішень органу конституційної юрисдикції. Голова Суду підкреслив, що ключовим у рішеннях Конституційного Суду України є їх мотивація, відсутність якої порушує статтю 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. „Ми – судді, розуміємо свою відповідальність, оскільки можемо будь-який закон визнати неконституційним, але важливим є наявність належного обґрунтування“, – сказав Станіслав Шевчук.
Він також зазначив, що країна наразі переживає складні часи, і дуже важливо, щоб Конституційний Суд України, як „суд законів“, мав свого очільника, оскільки це уособлює стабільність органу конституційного контролю. „Для мене це не питання кар’єри, а можливість пошуку відповідей на виклики, які постають саме зараз“, – констатував промовець.
Він також наголосив, що необхідно захищати українських громадян у своїй державі, відновити довіру до Конституційного Суду, для того, щоб питання захисту прав людини вирішувалося на національному рівні, а не у Страсбурзі.
Станіслав Шевчук зазначив, що Конституційний Суд України має бути європейським судом, який не ухвалює рішення на замовлення. „Ми не політики – ми професіонали. Питання права – не питання політичної доцільності. І нашим завданням є захищати Конституцію України та відродити довіру до Конституційного Суду України“, – підкреслив Станіслав Шевчук.
Із початком судової реформи, запровадженої в нашій державі, Конституційний Суд України також зазнав певних змін. Однією з переваг конституційної реформи, на його думку, є вилучення тлумачення законів із повноважень Конституційного Суду України, що відноситься до повноважень судів загальної юрисдикції. Наразі Суд тлумачить Конституцію України.
Крім того, Станіслав Шевчук зазначив, що було запроваджено інститут конституційної скарги, який стане ефективним інструментом захисту основоположних прав і свобод людини і громадянина. Конституційна скарга має змінити обличчя правової системи України, – підкреслив доповідач. До Конституційного Суду України вже надійшло близько 600 конституційних скарг, більшість з яких торкається соціальної сфери.
Він розповів про візит делегації Конституційного Суду України до Страсбургу на відкриття судового року, яка взяла участь у пленарному засіданні Європейського комітету з соціальних прав Ради Європи. Під час заходу відбувся обмін думками щодо застосування соціальних прав на національному рівні, зокрема прав на соціальні пільги. Обговорювалися також питання тлумачення Конституційним Судом України міжнародних стандартів та міжнародної прецедентної практики, зокрема Європейської соціальної хартії та Європейської конвенції з прав людини.
Окрему увагу було приділено ухваленим рішенням Конституційного Суду України. Зокрема, промовець зупинився на рішенні КСУ, яким було визнано неконституційним Закон України „Про засади державної мовної політики“. „Існує думка, що 90% законів можна тепер визнати неконституційними через порушення процедури їх ухвалення, за аналогією з „мовним законом“. Але це рішення є знаковим і спонукає народних депутатів замислитися, що „голосувати за друга“ не варто“, – сказав Станіслав Шевчук.
Голова зазначив, що Суд усвідомлює об’єктивні очікування суспільством на його рішення, але важливо розуміти, що ухвалення рішень є складним процесом пошуку консенсусу, потребує часу, і серед суддів тривають дискусії з низки принципових питань.
Станіслав Шевчук наголосив на важливості посилення складу Суду науковцями, професорами, і прикладом цього є призначення нових суддів Конституційного Суду України за квотою Президента України – Василя Лемака та Сергія Головатого, які успішно пройшли конкурсний відбір. Він додав, що до складу конкурсної комісії також входили авторитетні вчені, які досить серйозно та виважено поставилися до своєї місії.
Суддя Конституційного Суду України Василь Лемак зазначив, що конкурс був абсолютно відкритим, комісія не приховувала своїх рішень на основі офіційних документів, особистого спілкування та визначила чітку диференціацію між конкурсантами. Він розповів про свій професійних шлях, здобутки у галузі конституційного права, зокрема, участь у робочій групі з підготовки Закону України „Про Конституційний Суд України“. Промовець зауважив, що в цілому закон є вдалим хоча й зазнав суттєвих змін в сесійній залі Парламенту.
Суддя зупинився на ідеях, які не вдалося втілити у новому Законі, зокрема щодо конкурсного відбору. „У першому проекті Закону планувалося, щоб такий конкурс, який відбувся за квотою Президента України, був по всіх трьох суб’єктах призначення“, – підкреслив Василь Лемак. На його думку, важливо дистанціювати політичні партії від процесу відбору суддів, а залучити до цього процесу професорів із репутацією, досвідом роботи у науково-педагогічному середовищі, на яких важко впливати. Він також додав, що Конституційний Суд України має завжди збалансовано підходити до розгляду справ.
На завершення зустрічі Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук зазначив, що попереду залишається ще багато викликів – відновлення довіри до Суду, авторитету серед громадськості, і його завданням є налагодити ефективну комунікацію, яка буде першим кроком у цьому напрямі. „Чим швидше Конституційний Суд запрацює в повній мірі, тим швидше стабілізується правова система України“, – наголосив Станіслав Шевчук.