Голова та судді Конституційного Суду України взяли участь у ХV черговому з’їзді суддів України

Версія для друку

Голова та судді Конституційного Суду України взяли участь у
ХV черговому з’їзді суддів України

05.03.2018

5 березня у Києві розпочав роботу ХV черговий з’їзд суддів України, в якому беруть участь Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, а також судді Суду Віктор Городовенко, Олександр Касмінін, Олександр Литвинов, Олександр Тупицький, Наталя Шаптала.

Учасниками заходу є представники Ради суддів України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, судді Верховного Суду, місцевих та апеляційних загальних судів, представники міжнародних організацій, громадських організацій та засобів масової інформації.

Програма з’їзду суддів передбачає обговорення питань щодо стану здійснення правосуддя в умовах судової реформи, зокрема, виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стану організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів, а також питання обрання Ради суддів України та членів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

ХV з’їзд суддів України відкрила Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, яка зачитала привітання до учасників заходу від Президента України. Як зазначається у привітанні, незалежність, компетентність та відповідальність судової влади – передумови забезпечення верховенства права, доступу громадян до суду. В рамках судової реформи, через зміни до Конституції України та законодавства України, зміцнені засади незалежності Суду та ефективності судової влади. Президент України підкреслив, що суди отримали нові процесуальні інструменти для якісного здійснення правосуддя. За словами Глави держави, вперше в історії України політичні органи позбавлені важелів впливу на формування та діяльність органів судової влади, а всі кадрові питання передані органам суддівського врядування, які відіграють провідну роль у цьому питанні.

Також Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко привітала Голову Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з обранням на цю посаду і запросила до виступу.

 Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук подякував за надану можливість взяти участь у роботі ХV з’їзду суддів України і звернувся до його учасників. „Ми маємо спільні завдання – забезпечити верховенство Конституції України та ефективний захист конституційних прав і свобод“, – зазначив він. Промовець нагадав, що головним призначенням Конституції є обмеження державної влади з метою гарантії свободи, вона є головним запобіжником її узурпації, а призначенням Конституційного Суду є захист людини від свавілля державної влади. Як зауважив Станіслав Шевчук, довга відсутність сильного та авторитетного конституційного суду в країні – це прямий шлях до поступової деградації нашої державності.

Голова Суду констатував, що суспільство встигло розчаруватися у цій державній інституції, а тому головним завданням Конституційного Суду України є якнайшвидше повернення довіри людей, оскільки саме на довірі й на авторитеті судових рішень будується правова держава. Також доповідач зазначив, якщо суспільство буде з повагою і довірою ставитися до судової влади, то жодна політична сила неспроможна буде впливати на діяльність судів, а незалежність судової системи від внутрішнього та зовнішнього впливу стане гарантією ствердження верховенства права.

 Станіслав Шевчук зупинився на реформуванні судової системи, зокрема, на запровадженні в нашій країні інституту конституційної скарги, яка покликана захищати права, свободи людини та громадянина. Голова Суду переконаний, що конституційна скарга зменшить кількість звернень від людей на порушення українською державою їх прав до Європейського суду з прав людини, оскільки їх права будуть захищатися національною судовою системою.

 Голова Конституційного Суду України розповів, що днями Суд ухвалив Регламент, який дозволяє Суду перейти до формування сенатів, колегій, а також запустити механізм розгляду конституційних скарг. Крім того, Президент України призначив двох суддів, які проходили конкурсний відбір відповідно до конституційних змін, і 2 березня склали присяги на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України, як того вимагає новий Закон.

Промовець запевнив, що спільними зусиллями можна побудувати таку судову систему, в якій найвищою цінністю буде людина, а кожне судове рішення буде прийматися відповідно до принципу верховенства права, який, зокрема, передбачає наявність якісної та обґрунтованої мотивації судових рішень. Він зазначив, що мотивація судових рішень свідчить про відкритість нашої правової системи до європейського та міжнародного права.  У якості прикладів, Станіслав Шевчук, навів декілька ухвалених Конституційним Судом України рішень, зокрема, щодо судового контролю за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу; публічних релігійних зібрань; неконституційності статті 315 КПК України тощо.

Крім того, Голова Конституційного Суду України підкреслив, що основа правосуддя – це справедливість, що є головною вимогою принципу верховенства права. Оскільки рішення суду оцінюють не лише професійні судді, а звичайні люди, то їх несправедливість або політичну вмотивованість люди обов’язково помітять і скажуть про це.

На завершення виступу Станіслав Шевчук побажав всім учасникам з’їзду наснаги та успіхів у роботі.

 Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко привітала делегатів з’їзду від Ради суддів України. У своїй промові вона зазначила, що з’їзд відбувається на черговому етапі судової реформи, яка розпочалася з прийняття змін до Конституції України в частині правосуддя. Тепер настає етап –  втілення в життя цих законодавчих норм, який є найскладнішим і залежить від усіх нас. Ця масштабна робота має на меті справедливе правосуддя, незалежних суддів, ефективну судову владу задля благополуччя людей, – підкреслила промовець.

На заході виступила Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, яка звернула увагу делегатів та учасників з’їзду, на те, що вже другий рік судова система живе за новими правилами, отримані законодавчі гарантії нашої незалежності, чітко розмежовані повноваження між органами судової системи, встановлений порядок їх формування. Доповідач зазначила, що судова реформа в частині законодавчого забезпечення, особливо забезпечення судової системи, практично завершена, наступне завдання – зробити її дієвою.

Валентина Данішевська зауважила, що без справедливого суду немає демократичної і правової держави, тому на судовій владі лежить величезна відповідальність. Вона підкреслила, що лише спільними, виваженими зусиллями можливо повернути довіру людей, яка є стратегічною метою. Крім того, Голова Верховного Суду наголосила, що сьогодні на з’їзді суддів Україні лежить відповідальність за поповнення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої Ради правосуддя та обрання нового складу Ради суддів України, і від того, як працюватимуть ці органи, залежить професійний успіх судової системи.

 З виступом до учасників заходу звернувся Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк. Він зауважив, що тиск на суди та суддів, зокрема, і від органів влади, продовжується, про це свідчить статистика звернень суддів до Вищої ради правосуддя щодо цього питання. Наразі зафіксовано близько 400 таких звернень. Промовець також розповів про те, що ведеться робота зі створення Служби судової охорони, зокрема, вже ухвалено положення про таку Службу.

Робота з’їзду суддів України продовжується відповідно до порядку денного.

 

 

 

 

Текст промови Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука на ХV з’їзді суддів України.

 

Інформує Відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України